Haber

Gözümüzü tarıma
çevirme vakti

Gözümüzü tarıma
çevirme vakti

Gözümüzü tarıma çevirme vakti

Dün akşam CNN Türk’te yayınlanan programında Cem Seymen uzun yıllardır yaptığı tarımcılık haberlerine birini daha ekledi. Üstelik bu haber ülkenin ilk ziraat fakültesi olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Ziraat Bankası arasında yapılan bir iş birliğini konu alıyordu. İki köklü kuruluş, “Geç Çiftçi Akademisi” için bir araya geleceklerini açıklamışlardı.

Sık sık, çoğunlukla kinayeli olarak değinilen bir konu Türkiye’de tarımın durumu. Katma değer vergisi yüksek teknoloji markaları konusunda ne kadar kendimizi eleştirmemiz gerekiyorsa tarım konusunda en az onun iki kadar eleştirmemiz gerekiyor. Fakat belki de içinde bulunduğumuz dönem, tarım girişimciliğini de teknoloji yatırımlarını etkilediği gibi etkileyebilir. Tarım girişimciliğine yeterli önemin verildiği günlere, tarımın yoksunluğunun doğurabileceği sonuçları bu kadar yakından gözlemleyebilirken, umarız daha yakınızdır.

Tarımın canlanması için sürdürülebilir ve akıllı tarım teknikleri ve şehirli beyaz yakalı genç girşimciler bir araya gelmeli. Bu konu, Seymen’in de programında dikkat çektiği hususlardan biri. Genç Çiftçi Akademisi “Büyükbaş Süt Hayvancılığı” Sertifikasyon Programında, başvurusu uygun bulunan 20 genç aday çiftçi 5 hafta teorik, 3 hafta staj (Ziraat Bankası ve fakülte tarafından belirlenecek çiftliklerde ve/veya fakültenin Haymana Araştırma ve Uygulama çiftliğinde) olmak üzere 8 haftalık eğitime tabi tutulacaklardır. Eğitimler haftanın altı günü devam edecek ve devam zorunluluğu bulunacak. Teorik (teknik) eğitim ve staj sonunda sınavlarda başarılı olan Genç Çiftçiler sertifika almaya hak kazanacaklar.

Başvurunuzu buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Türkiye’de sera pazarının beş yıllık ortalama büyümesi: 136 milyon $

Haftaya tarımla başlamışken, bir başka konuya daha değinmekte fayda var. Türkiye sera pazarının geleceğiyle alakalı bir provizyonda bulunan Growtech Eurasia Marka Direktörü Engin Er, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında mevcut durumu şöyle yorumluyor: “Ülkemiz seracılık konusunda yakaladığı ivmeyi devam ettirdiği takdirde yakın zamanda Avrupa’da birinci sıraya yükselecek kapasitede. Son yıllarda özellikle teknolojik gelişmelerle ve yatırımlarla büyük bir ivme kazanan seracılık sektörü, Türkiye'de tarımın dönüşmesine öncülük ediyor.”
Er’in beş yıllık dönemi kapsayan öngörüsü ise 2016-2021 arasındaki beş yıllık dönemde pazarın yıllık büyümesinin karşığının 136 milyon $ kaydedildi.

Etiketler:

  • tarım
  • ankara
  • sera
  • ziraat
  • cnn

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!