İş Dünyası

Greenpeace'ten
Okyanuslarımızın Geleceği
Reklam Filmi

Greenpeace'ten
Okyanuslarımızın Geleceği
Reklam Filmi

Dünyanın en aktif çevre kuruluşu Greenpeace, son filminde okyanuslardaki plastik atık sorununa değindiği reklam filminde, akvaryum gezisine giden bir grup çocuğun karşılaştığı tablo üzerinden tüm dünyaya mesaj veriyor.

Okyanus ve denizlerdeki plastik atık sorunu, özellikle çevre kuruluşlarının en çok üzerinde durduğu konulardan biri... Çevreye etkileri açısından değerlendirdiğimizde, bu tür atıkların doğada kendiliğinden çözünmesi yüzyıllar aldığı için, deniz yaşamına verdiği zarar akıl almaz boyutlarda. Atıkların en önemli kalemini ise maalesef market alışverişlerimizde bolca kullandığımız naylon poşetler oluşturuyor. Greenpeace bu reklam filminde insanları naylon poşet ve plastik ambalaj kullanımı konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Ogilvy UK tarafından çekilen reklam filmi, denizlerdeki kirlilik oranının önümüzdeki yıllarda da artması durumunda okyanus hayatının büyük oranda yok olacağı görüşünü çarpıca bir şekilde gözler önüne seriyor.

İstatistiklere göre yalnızca ABD’de her saat başı bir kamyon dolusu plastik okyanuslara boşaltılıyor. Önlem alınmadığı takdirde okyanuslardaki plastik atık miktarının önümüzdeki yıllarda iki katına çıkması bekleniyor. Yani 30 yıl sonrasını düşündüğümüzde çocuklarımıza ya da 50 yıl sonrasını düşündüğümüzde bizden sonraki nesillere nasıl bir dünya bırakabiliriz sorusuna verilecek iyimser bir yanıtımız yok.

Ocean of the Future yani ‘’Geleceğin Okyanusu’’ adını taşıyan reklam filmi dikkatleri çekmiş olacak ki Greenpeace’in İngiltere’deki süpermarketlerde naylon poşet kullanımını azaltmaya yönelik çağrısı yaklaşık 500 bin imzaya ulaşmış durumda.

Hayaller ve Gerçekler

Filmde, bir okul gezisi kapsamında deniz canlılarını akvaryumda görmeye gidecekleri için oldukça sevinçli bir grup çocuk kameraya yansıyor. Balıkları, Ahtapotları veya penguenleri göreceklerini umarak yola çıkan çocuklar doğal olarak heyecanlılar. Akvaryuma vardıklarında karşılaştıkları manzara hayal ettiklerinin çok dışında… Akvaryumda yüzen rengarenk balıklar ve deniz canlıları yerine plastik çöpler, ambalaj atıkları ve naylon torbalar görüyorlar. Yani, reklam filminin de adı olan ‘’Geleceğin Okyanusu’’ ismine bir gönderme yapılmış. Eğer bir şeyler yapılmaz ise geleceğin okyanusu gerçekten de bu görüntülerden ibaret olacak! Neden mi? Reklam filminde kullanılan plastik atıklar çekimden bir gün önce yakınlardaki bir plajdan toplanmış. Yani izlediğimiz senaryo aslında hiç de uzak bir gelecekte değil.

Ogilvy UK Yetkili Yaratıcı Yönetmeni Mick Mahoney, özellikle akvaryum gibi sahte bir gerçeklik kurgusu kullanmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Bu kusursuz ve yapay dünyaların gerçeği yansıtmadığını ve denizlerimiz konusunda sahte bir güven hissetmemize neden olduğunu anlatan Mahoney; dünyada gerçekte olanı anlatarak geleceğin hiç de akvaryumlarda anlatıldığı gibi masmavi ve huzurlu denizlere doğru gitmediğini vurguladıklarını söylüyor.

Siz de deniz yaşamının devamlılığını arzuluyor ve çocuklarınıza çöplerle dolu denizler bırakmak istemiyorsanız, en azından farkındalık yaratmak adına #endoceanplastics ve #oceanofthefuture etiketlerini kullanarak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

  • iş dünyası
  • greenpeace
  • ocean

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!