İş Dünyası

Hizmet Sektöründeki
Dijital Dönüşüm
Tüm Hızıyla Sürüyor

Hizmet Sektöründeki
Dijital Dönüşüm
Tüm Hızıyla Sürüyor

Temizlikten tadilata, hasta bakıcıdan oyun ablasına kadar birçok alanda internete taşınan hizmet sektörü, 2018 yılında da büyümeye devam ediyor. Öncelikle temizlik sektörünün internetten müşteri avına çıkması ile hayat bulan süreç, şimdilerde tam anlamıyla bir dijitalleşme yaşıyor. Hizmet verenler ile hizmet ihtiyacı olan insanları bir araya getiren web siteleri de üye sayılarını giderek artırıyor.

Çoğunlukla bir pazar yeri işlevi gören bu platformlar son 2 yılda milyonlarca lira değerinde yatırımlar aldılar. İşleyiş oldukça pratik: Hizmet verenler sitelere üye oluyor. Sonrasında iş talep eden kullanıcıları bekliyor. Ziyaretçiler belirli konularda hizmet veren kişileri konumlarına göre listeleyebiliyor, çalışmayı düşündükleri kişilerin profilini inceleyebiliyor ve fiyat kıyaslaması yapabiliyor. Böylece iş, hem ucuza mal oluyor hem de işinin ehli kişilere emanet ediliyor.

Armut.com Hizmet Sektöründeki Dijitalleşmenin Öncüsü

Hizmet sektörünün dijitalleşmesinde kilometre taşı olan Armut.com, işe temizlik sektörünü internete taşıyarak giriş yaptı. Daha sonra hizmet alanını genişleterek birçok meslekten ustaya hitap etmeye başladı. Şu anda 130 bin hizmet veren kayıtlı kullanıcıya ulaşıldı. 2015'te 400 bin iş talebi alan site, 2016 yılı bitmeden 800 binin üzerine çıktı. 8 milyonluk trafiğiyle şu anda kendi sektöründe dünyadaki ilk 5 oyuncu arasında olan site 2016 yılında 11 milyon liralık yatırım aldı. Yönetim ekibi 2018 yılında 8 ülkeye açılarak platformu yurt dışında da büyütmeyi hedefliyor.

Temizlikyolda.com ise geçen yıl 5 milyon TL değerlemeli 2. tur yatırımına imza attı. Yatırımcılar arasında Nevzat Aydın, Sina Afra ve BIC Angels melek yatırımcılar yer alıyor. Koray Kibar ve Hakan Kibar tarafından kurulan girişim şu anda Türkiye’de 12 ilde ve KKTC’de hizmet veriyor. Platforma üye 500‘den fazla iş yerine toplamda 35 binden fazla sipariş iletildi. Ayrıca site 20 bin kullanıcıya ulaştı. 3,5 milyon TL sipariş hacmi gerçekleştirdi.

Mutlubiev.com evlere ve iş yerlerine temizlik hizmeti sunan dijital platform, 5 milyon 410 bin TL değerlemeye ulaşarak 410 bin TL’lik ikinci yatırımını aldı. 1 yılda dokuz kat büyüdü. 100’e yakın bireysel temizlik profesyoneli ve 15’ten fazla da temizlik firması yer alıyor. Networkdry.com ise 2015'te 1 milyon dolar değerleme üzerinden 135 bin TL yatırım aldı. 100 üye işyerine ulaşan girişim, 6 ayda 41 bin parça kıyafetin kuru temizlemesini yaptı.

Otomobil tamiri işine yeni soluk getiren Mobil Araç Servis’in piyasa değeri 10 milyon TL’yi aştı. Bu platform da araç sahipleri ile otomotiv bakım ve tamir hizmeti sağlayan ustaları bir araya getiriyor. Araç sahipleri evlerinde ya da iş yerlerinde otomobillerini sertifikalı ustalara emanet edebiliyor.

Hizmet Sektöründeki Dönüşüm Yeni Başladı

Armut.com Kurucu Ortağı Başak Değim, bu sürecin öncelikle ürün satışı ile başladı ancak zaman içerisinde, insanların ihtiyaçlarına yönelik internetten sunulan çözümler noktasına taşındığını vurguladı. Değim, “Nasıl farklı kategorilerde internetin adım adım kullanımı norm haline geldiyse, hizmet sektöründe de bu devrimin başladığını elimizdeki veriler. Bir 5 yıl önce ilk başladığımızda 30 siteden azdı şimdi yüzlerce ayrı site var. Ancak hizmet sektörünün yalnızca %5’i dijital platformlarda… Bu yüzden hala çok büyük potansiyel var” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Platformlar

Armut ile başlayan hizmet sektöründeki bu dijital dönüşüm fırsat kollayan pek çok kişiye de cesaret veriyor. Bazı spesifik alanlarda hizmet veren daha küçük ölçekli siteler bile son 2 yılda büyük bir iş başardılar. Bunlardan bazıları şu şekilde:

Evdekibakicim.com: Çocuk bakıcısı arayanların adresi olmak istiyor, 675 bin TL yatırım aldı.

Ceptetamir: Cep telefonunu kapıya kadar gelip tamir ediyor.

benimboyacim.com: Boya badana gibi işlerle usta arayanların adresi...

Etiketler:

  • hizmet sektörü
  • serbest çalışma
  • dijital dönüşüm

E-mail listesine kayıt olun
tüm fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun