Marka Hikayeleri

H&M Kıyafetleri
Enerji Santralinde Yakıt
Olarak Kullanıyor

H&M Kıyafetleri
Enerji Santralinde Yakıt
Olarak Kullanıyor

İsveç’in başkenti Stockholm’un kuzeybatısında yer alan bir ısı ve enerji santrali, yakıt olarak petrol ve kömür kullanıyordu. Yakıldığında çevre kirliliğine yol açan bu fosil yakıtlardan kurtulmak isteyen santral yetkilileri bir süre önce yakıt olarak geri dönüştürülmüş ahşap ve çöp kullanmaya başladı. Bloomberg’in yaptığı habere göre ise bu geri dönüştürülmüş malzemelerin arasında H&M’in merkez deposundan sağlanan 15 ton kıyafet de yer alıyor.

2010 yılında New York Times tarafından yapılan bir habere göre, New York şehrinin en bilinen bölgesi olan Manhattan’da yer alan bir H&M mağazasının çöpleri arasında daha önce hiç kullanılmamış, yeni kıyafetlerin bulunduğu iddia edilmişti. Buna karşılık H&M, yetkilileri yaptıkları açıklamada; kullanım açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyen kıyafetleri hiçbir şekilde imha etmediklerini belirtmişlerdi. Yine de kıyafetlerin küf içerip içermediklerinden ya da şirketin katı kurallarına uyup uymadıklarından emin olmanın, kendilerinin yasal yükümlülüğü olduğunu dile getirmişlerdi. Daha sonraları Zara, Burberry, H&M ve daha nice markanın satılmayan kıyafetlerini fiyatları düşmesin ya da Pazar malı haline gelmesin düşüncesi ile yakarak imha ettikleri de ortaya çıkmıştı.

150.000 Haneye Enerji Sağlanmış

Konumuza dönecek olursak, 2010 yılında yaşandığı ortaya atılan bu iddiayla bir alakası var mıdır bilinmez, şirket bir şekilde satışı ve kullanımı mümkün olmayan kıyafetleri güzel bir şekilde değerlendirmeye karar vermiş gibi görünüyor. Fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjilere geçiş yapmak için her gün yeni bir fikrin ortaya atıldığı çalıştığı şu dönemde, kullanılmayan kıyafetlerin de bir enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi durumu ortaya çıktı. H&M’in de bir şekilde bu girişime katkıda bulunması güzel bir gelişme olarak görülebilir.

Edinilen bilgilere göre bu enerji santrali, 2017 yılı içerisinde bu zamana kadar yaklaşık olarak 400.000 ton çöp yaktı. Hatta bu çöplerin bir kısmı da ithal edildi. Yakılan bu yüksek miktardaki çöpün karşılığında yaklaşık olarak 150.000 haneye enerji sağlandığı açıklandı.

Çöp Yakarak Enerji Üretmek Norveç’te de Moda!

Kömür, petrol, gaz ya da nükleeri unutun. Norveç enerjiyi çöp bidonunda arıyor. Evlerden toplanan çöpü enerjiye dönüştüren santrallerden en büyüğü, Klemetsrud'da yer alıyor. Bu dev tesiste sadece Norveç'ten değil, İngiltere ve diğer ülkelerden toplanan tonlarca çöp değerlendiriliyor.

Taşıyıcı bantlarda birbirinden ayrıştırılan çöplerin geri dönüşüme uygun olanları ayrıldıktan sonra, kalan yığınlar yakılarak başkent Oslo'nun ısınma ve elektrik ihtiyacını karşılamak için santrallere gidiyor. Enerji santrallerinde değerlendirilen çöpün miktarı yılda 300 bin ton seviyelerine ulaşmış durumda.

Santralden sorumlu yetkili Pal Mikkelsen, tarafından iddia edilen şey ise oldukça enteresan! Dört ton çöpün enerjisi bir ton akaryakıta eşitmiş! Öyleyse Türkiye, 80 milyonluk nüfusu ve ortaya çıkan atık seviyesini düşünürsek bu yöntemle enerji üretmek için pekala müsait bir ülke değil mi?

Etiketler:

  • marka hikayeleri
  • H&M

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!