İş Dünyası

Hyundai
Tesla’ya Meydan Okudu
Senin Sıran Elon

Hyundai
Tesla’ya Meydan Okudu
Senin Sıran Elon

Elektrikli araç denince akla ilk gelen firma Tesla olsa da, diğer büyük otomotiv şirketleri de elektrikli araçlar konusunda önemlii çalışmalar yapıyorlar. Şu anda piyasadaki en dikkat çeken elektrikli araçlar Tesla’ya ait. Dolayısıyla üretilen her yeni elektrikli araç, Tesla’nın otomobilleri ile karşılaştırılıyor. Buna rağmen az sayıda marka doğrudan Tesla’yı kendine rakip olarak görmeye ve Tesla’ya meydan okumaya cesaret edebiliyor. Bu meydan okumayı gerçekleştiren son marka ise Güney Koreli dev otomotiv markası Hyundai oldu. Hyundai, piyasaya sürmek üzere hazırlık yaptığı Kona isimli otomobilin lansmanında, Tesla’nın kurucusu Elon Musk’a şu slogan ile meydan okudu: Senin Sıran Elon!

Electrek isimli internet sitesinin yaptığı habere göre Hyundai, geçtiğimiz hafta SUV sınıfındaki yeni elektrikli aracı Hyundai Kona Electric’i duyurmuştu. İlerleyen aylarda üretimine başlanacak olan araç için Hyundai şimdiden reklam yapmaya başladı.

Hyundai Kona Electric isimli aracının tanıtımı için Avrupa’nın birçok yerinde çeşitli billboard reklamları yayımladı. Bu reklamlarda,“Senin sıran Elon” ifadesine yer verilmesi dikkat çekti. Ancak markanın, Tesla ile rekabet edebilecek seviyeye gelmesi için öncelikle bu aracını piyasaya sürmesi ve kendini kanıtlaması gerekiyor.

Yeni Hyundai Kona Teknik Özellikleri

Hyundai’nin paylaştığı bilgilere göre, aracın teknik özellikleri hiç de yabana atılır cinsten değil. Hyundai’nin belirttiğine göre, saatte 167 km maksimum hıza sahip olan aracın tek seferde katedebildiği mesafe ise 470 km. Buna karşılık Tesla’nın SUV aracı Tesla Model X ise tek seferde 475 km yol katedebiliyor.

Korelilerin crossover suv sınıfındaki yeni yüzü olan Kona; 4165 santimetre uzunluğa, 1800 santimetre genişliğe, 1550 santimetre yüksekliğe sahip. Bu boyutları ele alıp rakipleri ile değerlendirdiğimizde aracın sınıf standartlarında olduğunu görebilirsiniz. Fakat şu detay da var; yeni Hyundai Kona, rakipleri arasında en geniş araç olma özelliğine sahip. Bu arada Electrek’in belirttiğine göre, Hyundai’nin doğrudan rakibini hedef alan böyle bir reklam yapmasının sebebi, Tesla’nın yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenen Tesla Model Y isimli yeni SUV aracı olabilir. Ki reklamda kullanılan “Senin sıran, Elon.” ifadesi, büyük ihtimalle Tesla’nın çıkartacağı yeni SUV araca atıfta bulunuyor.

Hyundai’nin Kona ile elektrikli otomobil sektöründe Tesla’ya rakip olup olamayacağı merak konusu. Ancak markaların algı değerlendirmelerini işin içine kattığımızda şu anda ya da yakın gelecekte herhangi bir markanın Tesla Motor kadar ilgi çekebilmesi zor görünüyor. Elon Musk ve Tesla ekibi ileri teknolojinin yanı sıra pazarlama iletişiminde de ileri düzeyde bir çalışma yürütüyor. Elektrikli otomobil pazarı önümüzdeki yıllarda şenlenecek gibi görünüyor.

Hyundai Kona Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Bu ay Kore’de satışa sunulacak olan Yeni Hyundai Kona, önümüzdeki aylarda da Kuzey Amerika ve Avrupa pazarı için satışına başlanacak. Ülkemize de Avrupa pazarında satışını takip eden süreçte gelecek. Aracın Türkiye fiyatı ise henüz netleşmiş değil.

Etiketler:

  • teknoloji
  • tesla
  • otomobil
  • hyundai

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!