Marka Hikayeleri

IKEA Yeni Koleksiyonu ile
Sürdürülebilir Yaşam Bilinci
Aşılıyor

IKEA Yeni Koleksiyonu ile
Sürdürülebilir Yaşam Bilinci
Aşılıyor

Geçtiğimiz yıllarda çocukların çizdiği hayvan figürlerini oyuncak haline getiren ve bu ürünlerinde büyük bir beğeni toplayan IKEA, yeni oyuncak koleksiyonunda nesli tükenmekte olan hayvanları konu aldı. Djungelskog ve Urksog adı verilen iki pelüş oyuncak serisi, nesli tükenmekte olan hayvanlar hakkında farkındalığı artırmak için tasarlanmış. Amaç, ailelerin çocuklarına sürdürülebilir yaşamı daha kolay anlatabilmelerini de sağlamak… Elbette şirketin kurumsal imajına katkı sağlamak ve aile kurumu üzerinden pazarlama iletişimi yürütmek gibi amaçları güttüğünü de söyleyebiliriz.

Aslanlar, filler, pandalar ve orangutanlar gibi hayvanlardan oluşan bu yeni seride hammadde olarak yenilenebilir kaynaklar kullanılmış. Geri dönüştürülmüş plastik şişe atıkları bu proje kapsamında üretim sürecinde yoğun olarak kullanılmış.

Her biri, kendi hikaye kitabı ile gelen oyuncaklar, önce ebeveynleri bu konularda bilinçlendiriyor; ardından çocukların sürdürülebilir doğal yaşam özelindeki sorularını yanıtlayabilmek için onlara destek oluyor. Yine daha büyük çocuklara da kendi başına öğrenme fırsatı sunuyor.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Konu Alınmış

Koleksiyon fikrinin ortaya çıkışı da güzel bir hikaye… Proje, ‘’Sürdürülebilirlik konusunda çocuklarla nasıl bağ kurabiliriz’’ sorusu ile başlamış. Vahşi hayvanların çocukların her zaman ilgisini çektiği de bir geçrek… Bu yüzden vahşi ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanları konu alarak yola çıkan ekip, bu güzel ve anlamlı koleksiyonu yaratmayı başarmış. Örneğin Afrika Aslanı nesli tükenmekte olmasa da tehlike sinyalleri veren, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) verilerine göre yalnızca 20.000 tane kaldığı düşünülen bir tür. Yine 2016 yılında nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden henüz kurtulan pandalar da bu koleksiyonda kendine yer bulmuş.

Sürdürülebilir Bir Yaşam Bilinci Şart

Sürdürülebilir bir yaşam için üzerimize düşen görevleri araştırmalı ve dokunduğumuz insanlara bun bilinci aşılamalıyız. En önemlisi de çocuklarımıza bu bilinci aktarmamız gerekiyor. Zira dünya bu hızla tahrip edilmeye devam ederse, bundan 50 yıl sonra sahip dünyada var olan vahşi yaşamı büyük oranda kaybedeceğiz. Bizim görme şansını bulduğumuz pek çok hayvan türünü çocuklarımız ancak internette okuma şansını bulacak!

Siz de bu makaleyi paylaşarak Sürdürülebilir yaşama olan farkındalığı artırmamıza yardım edebilirsiniz.

Etiketler:

  • iş dünyası
  • IKEA

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!