Haber

İş görüşmenizi
mahvetmenin 4 yolu

İş görüşmenizi
mahvetmenin 4 yolu

İş görüşmenizi mahvetmenin 4 yolu

Bir süredir heyecanlısınız ve yine kendinizi bir iş görüşmesinde buldunuz. Hayalinizin kariyeri ile aranıza kendinizin girmesini istemiyorsanız aşağıdaki 4 hatayı yapmamaya özen gösterin.

Sürekli telefon kontrol etmek

Sizinle görüşen kişi telefonuyla konuşuyor, gelen mesajlarını kontrol ediyor, sizinle öğle yemeği yiyor ya da ofisi gösteriyor olabilir. İlgisinin üstünüzde olmadığını düşünüp telefonunuza bakabileceğiniz uygun zaman hangisi biliyor musunuz?

Hiçbiri.

Eğer mutlaka telefonunuzu yanınızda götürmeniz gerekiyorsa sessizde tutun ve ne kadar iyi odaklanabileceğinizin bir kanıtı olarak asla kontrol etmeyin.

“Maaş” mevzusunu erken açmak

Evet, elbette kaç para verdiklerini merak ediyorsunuz. Sizinle mülakat yapan kişi de bu konunun gündeme geleceğini biliyor. Ona para konusunu açan kişi olma fırsatı tanıyın.

Konuyu çok erken buraya çekerseniz agresif ya da işten ziyade maaşla ilgileniyor gözükebilirsiniz.

İşle alakalı görevleri yapmayı kabul etmemek

 

Her işin tatmin edici yanları olduğu gibi sadece can sıkıntısına sebep olan aşamaları mevcut. Eğer ikinci kısma karşı içinizde biriken hissiyatı iş görüşmesi sırasında büyük bir dürüstlükle ortaya dökerseniz, aynı dürüstlük size “İşi alamadınız” maili ya da telefonu olarak geri dönebilir.

Terfiye odaklanmak

Pek çok işveren hırslı çalışanları işe almak ister. Böylelikle kendini işe sürükleyerek getirip mesai saatinin bitişini gözleyen iş arkadaşlarından korurlar. Görüşme sırasında terfi olanaklarından bahsetmek bu açıdan oldukça doğal gözükse de “Yükselmeden evvel bu pozisyonda ne kadar çalışmam gerek?” sorusu kulağa çok da sevimli gelmeyebilir.

Eğer giriş seviyesi ya da herhangi bir sebepten size yeteri olmadığınız bir pozisyon için görüşme yapıyorsanız, cevabı muhtemelen sizden daha tecrübeli birinin işten ayrılması üzerine kurulu - haliyle görüşmeyi yapan kişinin yanıtlayamayacağı - sorular sormamaya imtina edin.
 


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!