İş Dünyası

İş Sağlığı ve Güvenliği
Hizmeti Almak Zorunda
Olan İşletmeler

İş Sağlığı ve Güvenliği
Hizmeti Almak Zorunda
Olan İşletmeler

Bir girişimci olarak sonunda şirketinizi kurdunuz, çalışanlarınızı da işe aldınız, para kazanmaya başladınız, başarılı da oldunuz ve büyümeyi başardınız. Artık derin bir nefes alabilirsiniz. Ya da almazsınız. İşletmenizin faaliyet gösterdiği alanla göre değişmekle beraber İş Sağlığı ve Güvenliği konusu ile karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Şirketiniz bu hizmeti almak zorunda olup olmadığını biliyor musunuz?

Başka iş olarak hazırladığımız bu içerikte, şirketinizin 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında hangi tehlike sınıfına girdiğini tespit edecek ve tehlike sınıfınıza göre İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti alma zorunluluğunuzun bulunup bulunmadığını öğreneceksiniz.

Ara Not: 20.06.2012 yılında resmî gazetede yayınlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işletmeler için İş Sağlığı ve Güvenliğine yönelik personel istihdam etme veya bir Ortak Sağlık Güvenlik Biriminden (OSGB) hizmet alma zorunluluğu getirilmişti.

İlgili kanuna göre işletmeler 3 sınıfa ayrılıyor ve zorunluluk kapsamları bu sınıflara göre belirleniyor. Kanunda belirtilen sınıflar şu şekilde: Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli…

NACE Kodu Nedir? NACE Kodu Sorgulama

İşletmelerin hangi tehlike sınıfına girdikleri NACE kodu adı verilen bir numara ile belirlenir. NACE Kodu, İşletmenin SGK Sicil numarasının 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamlarından oluşur. Örneğin SGK Sicil numarası 2749002023423411 olan bir firmanın NACE Kodu 749002 olacaktır. NACE koduna göre hangi tehlike sınıfına girdiğinizi gösteren listeye bakanlığın resmi sayfasından ulaşmak ve excel formatında indirmek için tıklayın.

Kanuna Uymayan İşletmeler İçin İdari Para Cezaları

Kanun kapsamında, talimatlara uymayan işletmeler, iş güvenliği uzmanı çalıştırmadıkları her ay için çalışan başına idari para cezasına çarptırılır.

Örneğin 10 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki işletmenizde iş güvenliği uzmanı görevlendirmediğiniz her bir çalışanınız için aylık 9.672 TL, 10 çalışanınız için aylık 90.672 TL idari para cezası ödemek zorunda kalırsınız. 1 yıl boyunca kanunu ihlal etmeniz durumunda ortaya çıkacak faturayı artık siz düşünün. Bu yüzden kanunlara uyun, çünkü kanundan kaçılmaz :)

İdari para cezası tutarları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her yılın başında güncellenmektedir. 2018 yılı idari para cezaları listesine ulaşmak için tıklayın

İş güvenliği Uzmanı İstihdam Etme

Bir işletmede iş güvenliği uzmanının istihdam edilmesi veya Ortak Sağlık Güvenlik Biriminden bu hizmetin alınması için kanunda belirtilen çalışma süreleri şu şekildedir.

Az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde, çalışan başına ayda en az 10 dakika; bu sınıfta 1000 çalışan için 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı istihdamı yapılması veya OSGB’den hizmet alınması gerekmektedir.

Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde, çalışan başına ayda en az 20 dakika; bu sınıfta 500 çalışan için 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı istihdamı yapılması veya Ortak Sağlık Güvenlik Biriminden hizmet alınması gerekmektedir.

Çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde, çalışan başına ayda en az 40 dakika; bu sınıfta 250 çalışan için 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı istihdamı yapılması veya Ortak Sağlık Güvenlik Biriminden hizmet alınması gerekmektedir.

Örneğin çok tehlikeli işletme sınıfında yer alan ve 100 çalışanı olan bir fabrika sahibisiniz. Yukarıda belirtilen çalışma sürelerine göre 100 X 40 = 4000 dakika süreyle iş güvenliği uzmanı çalıştırarak yaparak ya da OSGB’den bu hizmeti alarak yasal sorumluluğunuzu yerine getirebilirsiniz.

Etiketler:

  • iş dünyası
  • iş sağlığı ve güvenliği
  • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!