İş Dünyası

İş – Yaşam Denginizi
Korumanızı Sağlayacak
5 Öneri

İş – Yaşam Denginizi
Korumanızı Sağlayacak
5 Öneri

Kendi işinizin patronu olduğunuzda ya da bir plazada maaşlı çalıştığınızda hobilerinize, ailenize ve arkadaşlarınıza pek zaman kalmıyor değil mi? Özellikle büyük şehirlerde yaşıyor, trafik ile boğuşuyor ve yüksek tempoda stresli bir işte çalışıyorsanız muhtemelen sizin de iş – yaşam arasındaki dengeniz bozulmuştur.

Devlet memuru değilseniz, hangi işi yaparsanız yapın hem çok başarılı olmak hem de kendinizi sürekli olarak geliştirmek zorundasınız. Bir yandan işinizin yoğunluğu ve stresi ile başa çıkmaya çalışırken diğer yandan kendinizi geliştirmeye çalışıyor ve bir anda kendinizi uyku saatini çoktan aşmış olduğunu görüyorsunuz. Bütün bir ayınız böyle geçiyor ve size kalan şey hayatınızı satmanız karşılığında kazandığınız para ya da aldığınız 3 kuruş maaş oluyor.

Yanlış yoldasınız ve bir şeyler yapmak zorundasınız. Eğer yapacak bir şeyinizin olmadığını düşünüyorsanız, sizin için birtakım önerilerimiz var.

1. Divide et Impera (Parçala ve Yönet)

Karşılaştığımız sorunlar ya da içinde bulunduğumuz durumlar, aslında bize göründüğü kadar karmaşık olmayabilir. Çoğu zaman bunları abartma eğiliminde oluruz. İşlerin içinden çıkılmaz bir hale geldiğini düşünmeye başladığımız zaman yapabileceğimiz en iyi şey biraz durmak, bir adım geriye çekilmek ve problemimizin temeline inerek onu küçük parçalara bölmek olacaktır. Ardından en küçük parçayı çözerek işe koyulabilirsiniz. Birbiri ardına küçük sorunları hallettiğinizde aslında ne kadar basit olduğunu görebilirsiniz.

2. Önceliklerinizi Belirleyin

Verimli çalışmanın ve bununla birlikte sosyal yaşamınızı yürütmenin birçok yöntemi var. Bu dengeyi koruyabilmek için de planlı hareket etmeniz gerekir. Önemli, öncelikli ve acil işleriniz ile daha az önemli, önceliği olmayan ve acil olmayan işlerinizi birbirinden ayırın. Zaman yönetimi konusunda eski ABD Başkanı Dwight Eisenhower’ın kendi adını verdiği Eisenhower Matrisi adında bir yöntemi var. Mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum. Eisenhower der ki Acil olan şey nadiren önemlidir ve önemli olan şey nadiren acildir! Yine başkan Eisenhower’a göre; ne acil ne de önemli olan bir işi yapmanıza zaten gerek yoktur; bunun için ayıracağınız zamanı daha önemli şeylere harcayabilirsiniz.

Siz de zamanınızı verimli yönetmek için kendi önceliklerinizi göz önüne alarak planlamalar yapın. Önemli işlerinizi sırayla çözdükçe hayatınıza zaman ayırmak için boş zamanınızın kalacağından emin olabilirsiniz.

3. Rutininizi Zaman Zaman Bozun

Planlı olmak ve düzenli yaşamak önemli ve faydalı bir alışkanlıktır. Genellikle başarılı insanlar planlı yaşayan, düzenli çalışan ve hırs sahibi kişiliklerdir. Hayatta başarılı olmak, güzel imkanlar içinde yaşamak ve bolca para kazanmak ne kadar önemli ise mutlu olmak da o kadar önemli.  Eğer tüm bu koşuşturmaca içinde kendiniz için bir şey yapamıyorsanız ne için yaşadığınızı biraz sorgulayın! Hayatın tek amacı başarılı olmak, çok para kazanmak, lüks otellerde tatil yapmak ya da Nusret’te biftek yemek değildir.

Zaman zaman düzeninizi bozmak, küçük kaçamaklar yaparak kendinizi şımartmak bir parça mutlu olmanızı sağlayabilir. Bir gün masanızı toplamadan ofisten çıksanız ne olur? Ya da hangover şeklinde geçen bir Pazar gününden sonra pazartesi hasta olduğunuzu söyleyerek 1 gün işe gitmezseniz şirket mi batar? Hayır. Bazen hayatın yalnızca istediğiniz gibi olmasını ve akıp gitmesini sağlayın.

4. Sevdiğiniz İşi Yapın ya da Değiştirin

İçinde bulunduğumuz yaşam koşullarının tamamını değiştiremeyiz. Mesela başka bir ülkede başka bir insan olarak doğamayız; ya da akşam uyuyup ertesi sabah çok zengin bir insan olarak uyanamayız. Ancak geri kalan hemen her şeyi değiştirmek bizim elimizde değil mi? Çalıştığımız iş de bunların başında geliyor. İşinizi severek yapın. İşten arda kalan yaşamınızda da severek yaşayın. Eğer işinizi sevemiyorsanız başka bir işe ya da sektöre geçmeyi deneyin. Hayatınızı 1000 lira fazla para kazanmak için heba etmeyin. Yıllar geçtikten sonra bunun için çok pişman olabilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca farklı bir sektörde çalıştıktan sonra bambaşka bir alanda kendi işini kurmaya cesaret eden birçok başarılı girişimci olduğunu unutmayın.

5. Kendinizi Ödüllendirin

Hayatınızda her zaman hedefleriniz olsun. Bu hedeflere ulaştıkça da kendinizi ödüllendirmekten geri kalmayın. Hem iş hem de özel hayatınızda yaşanan gelişmeler için kendinizi ödüllendirme, kendinize değer verme ve kendinize iyi bakma alışkanlığı sizi kesinlikle daha mutlu bir insan yapacaktır. Hafta sonu küçük bir doğa kampına katılmak ya da bir motosiklet grubuyla dağ bayır gezmek ya da konforlu bir otelde hafta sonunuzu geçirmek sizi fakir biri haline getirmez.

Kendinizi ödüllendirmiyor ve elde ettiğiniz şeylerin keyfini çıkaramıyorsanız kazandığınız paranın bir kıymeti harbiyesi kalmıyor aslında…

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • iş dünyası
  • iş yaşam dengesi

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!