Girişimcilik Tavsiyeleri

İş Yeri İçin
En İdeal lokasyon
Nasıl Bulunur?

İş Yeri İçin
En İdeal lokasyon
Nasıl Bulunur?

Yeni bir girişim fikriniz var, yeni bir iş kurmak istiyorsunuz ve bu iş yeri için en doğru lokasyon sizin için olmazsa olmazlardan biri.

 

İster yeni bir iş kuruyor olun isterseniz Franchise alın, en doğru lokayonda olmanız gerekir. İşinizin türüne ve büyüklüğüne göre değişik kriterler ile doğru lokasyonu tercih etmelisiniz. En doğru iş yeri konumunuz, işleteceğiniz iş türüne bağlıdır. Hizmet sunuyorsanız veya işletmeniz yüksek trafik gerektiren bir iş değile, bir ofis, depo veya eviniz bile mükemmel bir iş yeri olabilir. Fakat bir restoran veya perakende işletmesi ise, görünürlük ve yüksek trafik ihtiyacınız olsan özellikler haline gelir.

 

Lokasyon

Belirli lokasyonlar araştırırken birkaç bilinen lokasyon türü karşınıza çıkar;

 

Alışveriş Merkezleri

 

Birçok farklı türde iş yeri içeren büyük kapalı alışveriş merkezleri, büyük bir bölgeye veya pazara hizmet verir. Alışveriş merkezlerinin trafiği doğaldır ve bu trafik işletmenize çok sayıda potansiyel müşteri sağlayabilir. Fakat tüm bu trafiğe sahip olabilmek genellikle yüksek meblağlara sebep olur. Vereceğiniz kiraya ek olarak, alan bakımı, aylık aidat ve alışveriş merkezi reklamcılığı gibi ortak ücretleri ödemek zorunda kalırsınız.

 

Pasajlar, İş Merkezleri

 

Bunlar, yerel ofis çalışanlarının veya mahalle sakinlerinin yararlandığı şehir merkezinde bulunan ve bir topluluğa hizmet eden alanlardır. Bazı şehirlerde bu alışveriş alanları çevredeki ve hatta çevre semtlerdeki insanları bölgeye çeker. Bu alışveriş veya eğlence için olabilir. Ancak alışveriş alanları pahalı perakende alanları olabilir ve müşterilere olumsuz olarak park yeri sıkıntısı yaşatabilir. Trafiğin çoğu ofis çalışanlarından geliyorsa, iş saatlerini düşünmeli ve trafiğin yoğun olacağı saatlerin öğle yemeği ve işten hemen sonra sıkıştırılmış saatler olabileceğini aklınızda bulundurun. Ve hatta hafta sonu insanları çekecek başka bir durum yoksa bu boş iki gün demek olabilir.

 

Mahalle Merkezleri

 

Genellikle süpermarketler, eczaneler veya diğer büyük perakendeciler tarafından sahipli olan mahalle merkezleri, merkezdeki diğer tüccarların çeşitliliğinden yararlanmaktadır. Bu yerler gücünü yerel topluluktan alırlar ve çoğu perakendecinin ve restoranın aradıkları türdür. Çoğu mahalle merkezi, alışveriş merkezlerinde sıklıkla bulunan engellerden çok daha azına sahiptir. Bu tip yerlerde bayilik almak düşünülebilir. İşletmenin rağbet görme ihtimali yüksektir. Tabii ki bunu sağlayacak tek şey lokasyon değildir. Ki bu konuda dikkat etmeniz gereken diğer konulara daha önce sitemizde yer verdik. Girişimcilik tavsiyeleri menümüzden ulaşabilirsiniz.

 

Topluluk Yerleri

 

Stadyumlar, konser yerleri, hava alanları, üniversiteler ve kafeteryaları, kongre merkezleri, parklar, tema parkları, geniş bir kitleyi çeken ve perakendecilere belirli bir süre için yoğun trafik sağlayan alanlardır.

 

Peki Sizin İçin En İdeal Lokasyon Hangisidir?

 

Franchise alarak iş kuruyorsanız halihazırda bulunan bayiler size yardımcı olacak kriterleri sağlayacak ve, en ideal lokasyon için gereken bilgiyi sağlayacaktır. Deneyimli bir emlak danışmanı da size yardımcı olabilir. Franchisor tarafından ve diğer franchiseeler tarafından sağlanan kriterleri kullanarak bir emlak danışmanı, aramanızın başlaması için pazarınızdaki alanları belirlemenize yardımcı olabilir. Veya franchisor tarafından gereken lokasyon bulunabilir.

 

Yalnız iş kurarsanız eğer kendi raştırmalarınız yanında ticaret odası, polis departmanı ve ulaşım departmanı size demografi, trafik sayıları, yaya trafiği, gelişmekte olan bölgeler ve diğer bilgiler hakkında bilgi sağlayabilir.

 

Araştırdığınız bölgelerdeki tüccar ve tedarikçiler de iş dünyasının nerede büyüdüğünü anlamanız için size bir kaynak olabilir.

 

İşletmeniz çocukları hedefliyor ise eğer bir mahalleyi tercih edebilir ve okullara, oyun alanlarına yönelebilirsiniz.

 

Gençlere ihtiyacınız varsa, okuldan sonra veya hafta sonları gençlerin yoğun olarak nereleri tercih ettiğini araştırın, trendleri takip edin. Çekmek istediğiniz müşteri tipi daha tecrübeli ve daha profosyonel bir katedgorideyse, iş merkezi denilebilecek semtleri ve merkezleri tercih edin. Ve bölgede hitap ettiğiniz müşteri profiline hizmet eden sizin gibi başka işletmeler, tüccarlar olup olmadığını kontrol edin. Bölgedeki diğer işletme sahipleriyle, girişimcilerle sohbet edin.

 

Bir Franchise Sahibinin Lokasyon Belirleme Süreci Nasıl Planlanmalı?

 

İdeal lokasyon bulma süreci zaman alıcıdır. Haftanın farklı günlerinde ve günün farklı saatlerinde değerlendirmekte olduğunuz lokasyonu ziyaret edin. Bu şekilde trafiği değerlendirebilirsiniz. Gerekirse sürenizi uzatın. Acele etmeyin. Ve hatta işletme türünüz için doğru lokasyon yoksa eğer belki de iş türünüzü değiştirmelisiniz. Belki de fikriniz bulunduğunuz ülke, şehir, semt için uygun değildir. Belki de farklı türde bir franchise bulmalısınız.

 

Tüm bu kriterleri değerlendirerek ve ideal lokasyon için zaman harcayarak işiniz için en doğru lokasyonu bulma şansınızı arttırabilirsiniz. Veya lokasyon için en doğru işi bulabilrsiniz.

Etiketler:

  • iş yeri
  • ideal lokasyon

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!