Bayilik Veren Firmalar

ÖNCÜ DÖNER
30 İlde 53 Restoran
4 Milyon Lezzet Tutkunu

ÖNCÜ DÖNER
30 İlde 53 Restoran
4 Milyon Lezzet Tutkunu

Türkiye’de hazır yemek sektörünün önemli aktörlerinden biri de dönerciler. Her yörenin kendine özgü bir döner anlayışı olsa da ülkenin dört bir yanına namı yayılmış olan İskenderun Usulü Döner diğerlerinden tamamen ayrılıyor.

Özellikle büyük şehirlere görmeye alıştığımız ‘’Hatay Usulü Döner’’ söyleminin tamamıyla ticarileştirilmiş bir yanılgıdan ibaret olduğunu da söylemeliyiz. Çünkü Hatay Usulü Döner diye bir şey aslında yoktur. Büyük şehirlerde yaşayan insanların İskenderun ilçesini pek de iyi bilmemeleri; bazı işletme sahiplerini başka bir slogana sarılmaya itmiş gibi görünüyor. Özellikle İstanbul’da hemen her köşe başında ekmeğin içine tavuk saran birilerinin ‘’Hatay Usulü Döner’’ mottosuyla iş yaptığına tanık olabilirsiniz. Siz de biliyorsunuz ki memleketteki tüm çiğ köftecilerin tabelasında Adıyamanlı, tüm kebapçılarda Adanalı ve tüm İskender restoranlarında Bursalı yazar.

Bütün bu karmaşa ve biraz da ticari kurnazlık eğilimini bir kenara bırakırsak gerçek ‘’İskenderun Usulü Döner’’ nedir, nasıl yapılır gibi soruların yanıtını, 30 ilde 53 şubeye ulaşmayı başaran Öncü Döner’in Şubeler Koordinatörü Hakan Sancur’dan aldık.

İskenderun Usulü Döner Nasıl Yapılır?

Lavaş Ekmeği Önemli

İskenderun döneri denilince akla ilk gelen şeylerden biri de lavaş ekmeğidir. Müşterinin önünde tekrardan kıvam aldırılan sıcak lavaş; dönerin lezzetinde büyük pay sahibidir. İskenderun yöresine özel odun ateşinde yapılan tavuk dönerin yine yöreye özgü lavaşı odun ateşinde pişirilir. Ustaların elinden çıkan ekmek yumuşacık olur, kolayca sarılır; servis edilmeden önce hafifçe kızartılır. Büyük şehirlerde adı lavaş olan ama çiğnerken lastik hissiyatı yaratan ‘’şeylerden’’ bahsetmemize gerek bile yok.

Özel Sos Kullanılır

İskenderun Usulü Dönerde ketçap ve mayonez gibi katkı maddeleri kullanılmaz. Acılı ve sıcak döner sosumuz ün kazanmış olabilir ancak müşterinin tercihine göre soğuk soslar kullanmak da mümkündür. Öncü Döner’de kullanılan tüm soslarımız İskenderunlu ustalarımız tarafından kendi mutfağımızda günlük olarak hazırlanır.

Hatay Yöresinin Etleri Bir Başka

Havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez; Hatay yöresinin köylerinde yetişen hayvanların etleri bir başka olur. Mükemmel lezzetinin yanı sıra yöre hayvanlarının etlerinde herhangi bir koku olmaz. Bunun en büyük kanıtı olarak; kokusu nedeniyle koyun eti yemeyen insanların bu bölgede koyun eti yediklerini fark etmeden sofradan kalktıkları bilinen ve hemen her gün yaşanan bir vakadır.

Odun Ateşinde Pişirilir

Odun ateşinde pişirilen tavuğu, patatesi, turşusu, domatesi, mayonezi ve Öncü Döner Sosu'yla birleştiğinde eşsiz bir lezzet meydana gelir.

Biz Öncü Restoranları olarak bu lezzetti en iyi şekilde müşterilerimize sunmak ve müşterilerimize her ziyaretinde restoranlarımızdan %100 müşteri memnuniyetiyle ayrılmalarını sağlamak için bu yola çıktık. Bu yüzden döneri gerçek odun ateşinde pişirmek üzerinde önemle durduğumuz konulardan biri.

Dönerden Sonra Künefe Olmazsa Olmaz

Dönerinizi yedikten sonra ağzınızı gerçek bir künefe lezzeti ile tatlandırmayı da unutmayın. Öncü Döner lezzetinden sonra hazırladığımız enfes künefe çeşitlerimizle müşterilerimizi mutlu bir şekilde uğurlamak em büyük dileğimizdir.

Öncü Döner Türkiye Genelinde Bayilik Veriyor

Öncü Döner tüm lisans haklarına sahip bir firmadır. Restoran işletmeciliği için verilen süre 5 yıldır. Verilen lisans sayesinde lisans alan kişi sahip olduğu restoranında ve ilgili marka altında ticari faaliyet göstermeye hak kazanmaktadır.

Öncü Döner Bayilik Koşullarını merak ediyor ya da Öncü Döner Franchise Başvurusu yapmak istiyorsanız sayfadaki formu doldurarak doğrudan firmanın franchising yetkilisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler:

  • öncü döner
  • franchise
  • bayilik
  • gıda

E-mail listesine kayıt olun
tüm fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun