Haber

İşverene işinize
değer kattığınızı
nasıl gösterirsiniz?

İşverene işinize
değer kattığınızı
nasıl gösterirsiniz?

İşverene işinize değer kattığınızı nasıl gösterirsiniz?

Bir iş görüşmesi sırasında yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, görüşmeyi yürüten kişiye yeni işinize ne katacağınız konusunda bilgi verebilmektir. İşverenler, kendi organizasyonlarına değer katacak adaylar ararlar. Haliyle iş görüşmesi sırasında karşınızda oturan kişinin hedefi dolduracağı pozisyonda başarılı olacak adayı seçip bulabilmektir.

Başta özgeçmişiniz olmak üzere görüşme sırasında sunacağınız diğer materyaller iş hayatınızın önceki aşamalarında bağlı olduğunuz kurumlara nasıl katkılarda bulunduğunuzu gösterecektir. İş görüşmesine çağrılmış olduğunuza göre artık sırada hedefinizdeki pozisyon için neden en iyi tercihin siz olduğunu gösteren eski başarılarınızdan bahsetmenin zamanı.

Önceki pozisyonunuz için “başarı”nın ne olduğunu tanımlayarak başlayabilirsiniz. Kendi performansınızdan bahsetmeden evvel çalıştığınız kurumun başarı kıstasının ne olduğunu izah etmelisiniz. Eğer satış departmanında çalıştıysanız doğal olarak başarı bulduğunuz yeni müşteri sayısı ile ölçülecektir. Diğer yandan başarının tanımı bir öğretmen için öğrencilerinin sınav ve test sonuçları olacaktır.

 

Başarılarınızın bir listesini yapın. Önceki işinizde tabi olduğunuz başarı kıstasını açıkladıktan sonra bu kıstasın üstüne çıktığınız zamanlardan söz edin. Bir dolu yeni müşteri kazandırdığınız o ayı hatırlıyor musunuz? Şimdi ondan bahsetmenin tam sırası.

Rakamlarla konuşun. Sizi işe alacak yönetici, söylediğimiz gibi, şirkete nasıl değer katacağınızı en net şekilde görmek istiyor. Başarılarınızın rakamsal verilerini paylaşarak bu konuda ona yardımcı olabilirsiniz.

Son olarak; kıymet yaratmayla eş anlamlı anahtar kelimeler kullanın. Edilgen olmayan bir dil kullandığınıza ve anlatımınıza aşağıdaki kelimeleri (ve benzerlerini) eklediğinize emin olun:

*Başardım/aday gösterildim/kazandım
*Yarattım
*Artırdım/düşürdüm (maliyet)

*Geliştirdim
*Ürettim
*Hazırladım
*Gelir/kazanç
*Tasarruf ettim


 


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!