Girişimcilik Tavsiyeleri

İşyerinde Üretken
Olmanızı Sağlayacak
8 Öneri

İşyerinde Üretken
Olmanızı Sağlayacak
8 Öneri

Jack Dorsey, Twitter ve Square gibi iki dev internet girişiminin aynı anda yöneticisi. Zaman yönetimi ve üretkenlik konusunda örnek alınabilecek başarılı girişimcilerden biri olan Dorsey'e bunu korumak için ne yaptığını sormuşlar. O da; her gün 7 saat uyuyorum ve günlerimi belli hedeflere göre düzenliyorum demiş.

Hepimiz Dorsey kadar başarılı bir girişimci ya da zaman yönetimi konusunda uzman olmayabiliriz. Ancak işyerinde geçirdiğimiz sınırlı sürede daha verimli olabilmek için onun önerilerinden faydalanmak fena bir fikir olmayabilir.

İşlerinizi Ne Kadar Zamanda Yaptığınızı Ölçün

Araştırmalar çalışanların yalnızca %17’sinin zaman yönetimi konusunda tam olarak başarılı olduğunu söylüyor. Birçoğumuz işyerinde çok farklı sebepler ile dikkatimizi kaybediyor ve yarım saatte yapabileceğimiz şeyi 1 saatte yapmaya başlıyoruz. Bunun üstesinden gelmek için Timerelic, Rescuetime gibi araçlar kullanarak hangi işlere ne kadar zaman harcadığınızı hesaplayın. Bir şeyi ölçmeye başladığınızda artık onu yapmak için 2 katı zaman harcamayı bünyeniz reddedecektir. Çünkü insan beyni böyle çalışan bir mekanizma…

Düzenli Molalar Verin

Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ortalama 90 dakikalık periyotlar halinde çalışanların, 90 dakikanın üzeri çalışanlara göre daha verimli oldukları ortaya konuldu. Bu yüzden belirli aralıklarla mola vermeyi ihmal etmeyin.

Çalışırken ikide bir ara vermek hem yöneticinizle aranızı bozabilir hem de üretken olmanızı engeller. Ancak planlanmış olağan molalar kimsenin itiraz edemeyeceği bir durumdur. Ayrıca bu aralar işinize daha çok yoğunlaşmanızı sağlar. Zaten Türkçede ‘’teneffüs’’ dediğimiz bu sözcüğün sözlük anlamı nefes almaktır.

Takviminizi Oluşturun

Stres, iş hayatında olmasını istediğimiz bir şey değil. Ancak fazla rahatlık da bir o kadar zararlı olabilir. Bu yüzden küçük bir parça yönetilebilir stres daha verimli çalışmanızı ve zamanın hakkını vermenizi sağlayacaktır. Elinizde geniş bir zaman olsa da, teslim tarihi belli olmayan projeleriniz için kendi yanınızdan bitirme tarihleri belirlemeye çalışın. Bu  tarihlere sadık kalmak için de kendinizi biraz zorlayın.

2 Dakika Kuralını Uygulayın

Girişimci Steve Olenski çalışma düzeniniz içerisinde ayırabileceğiniz 2 dakikalık sürelerde bir sürü iş halletmenin öneminden bahsediyor. Olenski'ye göre 2 dakikadan daha az sürecek işleri ortaya çıktığı anda çözmelisiniz. Bu küçük işleri daha sonraya ertelediğinizde muhtemelen 2 dakikadan daha fazla vaktinizi alacaktır. Ayrıca daha önemli işlerinize odaklanmanızın önünde engel teşkil edebilirler. Öyleyse küçük ileri bekletmeyin, biriktirmeyin. hemen yapın ve gündeminizden çıkarın.

Gereksiz ve Uzun Toplantılardan Kaçının

Atlassian'ın yaptığı bir araştırmaya göre bir ofis çalışanı ayda ortalama 31 saatini verimsiz toplantılarda geçiriyor. Eğer telefon, e-posta ya da Skype gibi araçlarından biri ile işinizi çözebiliyorsanız onları tercih edin, gereksiz toplantılarda enerjinizi tüketmeyin. Ayrıca gerekmedikçe oturarak toplantı yapmayın. Ayakta yapılan kısa toplantıların daha kısa sürdüğü ve daha verimli geçtiği de yine kanıtlanmış durumda.

Mükemmeliyetçilik Takıntısından Kurtulun

Çalışanlarda ya da özellikle girişimcilerde çok sık rastlanan bir hastalık; mükemmeliyetçilik takıntısıdır! Özellikle patron olma onuruna yeni nail olmuş çiçeği burnunda girişimciler bu hastalığa yakalanıyor. Paranın verdiği baskıdan mıdır yoksa stresle baş edememenin getirdiği psikolojik bir sonuç mudur bilmiyoruz ama en küçük bir hata için büyük kıyametler kopabiliyor. Oysa hayatın işleyişi bu şekilde değildir ve biraz düşününce aslında mükemmel diye bir şeyin olmadığını da görebilirisiniz.  Önemli olan sakin kalarak ortaya çıkabilecek ‘’olağan’’ problemleri çözmek ve yola devam etmek.

Elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza emin olduğunuzda orada takılmayı bırakın ve bir sonraki işe geçin.

Sosyal Medya Bildirimlerinizi Kapatın

Whatsapp, Facebook, Instagram ya da oyun bildirimleri çalışma saatleri içinde dikkatimizi birçok kez dağıtabilir. Adı üstünde bunlar bir bildirimdir ve amaçları dikkatinizi çekmektir! Bu sebeple onlara direnmek zordur. Çalışma saatlerinde bildirimlerinizi kapatın, böylece çalışma saatlerinizi ve ürettiğiniz işi dış etkilerden korumuş olursunuz.

Çevrenizi Güzelleştirin

Araştırmalara göre çalışma ortamının düzeni, temizliği ve zevkinize uygun ögeler barındırması çalışma verimliliği üzerinde %15'e kadar olumlu etki yapıyormuş. Ofisinizde kendi zevkinize göre posterler, çiçekler ya da bazı eşyalar koyabilirsiniz. Bunu yaptığınızda aslında bilinçaltınıza, o işyerinin size ait olduğu ve hayatınızın içinde bir yeri olduğu hakkında sinyaller gönderiyor oluyorsunuz.

Etiketler:

  • üretkenlik
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!