İş Dünyası

İyi Parti'den
Zekice Kurgulanmış
Google Reklamları

İyi Parti'den
Zekice Kurgulanmış
Google Reklamları

Teknolojinin kitle iletişimini için en büyük silah haline geldiğine sanırım kimse karşı çıkamaz. ABD’de başkan Donald Trump’ın kişisel Twitter hesabından ülkesine ve dünya siyasetine yön verdiği şu günlerde, ülkemizde yapılacak 24 Haziran seçimleri için siyasi partilerin de hummalı bir dijital pazarlama çalışması var.

Konut reklamları ile dolup taşan haber sitelerinin reklam alanları bir anda yerini siyasi partilerin bannerlarına bıraktı. Partiler afiş, bayrak asma broşür dağıtma gibi klasik yöntemlerin yanında artık sosyal medyayı ve de internet reklamcılığını aktif olarak kullanıyorlar.

Siyasi Partiler Dijital Reklamlara Büyük İlgi Gösteriyor

Baktığımız zaman, siyasi partiler tarafından yıllardır yapılan bir şeydi, internette reklam vermek… Ancak bu sene İyi Parti kampanyasını yürüten ekip öyle bir şey yaptı ki, işin içinde hem bilgi, hem zeka, hem de mükemmel bir mizah var. Reklamlar bir anda öyle viral hale geldi ki kampanya için harcanan bütçe bu sayede çok daha verimli kullanılmış oldu. Bu, değme dijital pazarlama uzmanlarının bile kendilerine ders çıkarabilecekleri son derece başarılı bir vaka olarak kayıtlara geçti.

Mizah, Zeka ve Bilgi Dolu Bir Reklam Kampanyası

Siyaset sahnesine henüz çıkan İYİ Parti, özellikle sosyal medyada ve dijitalde yürüttüğü başarılı kampanyalar ile bu alanda diğer partilerin önüne geçmeyi başardı. Son yılların belki de en başarılı dijital reklam kampanyalarından birine İyi Parti’nin imza atmış olması da trajikomik bir durum yaratmadı değil. Geçtiğimiz hafta İyi Parti’nin Google arama motorunda bazı kelimeler için verdiği reklamlar bir anda sosyal medyada, whatsapp mesajlarında paylaşılır oldu; plazalarda insanlar ‘’abi iyi partinin Google reklamlarını gördün mü’’ diye birbirine sormaya başladı.

Peki bu başarının sırrı ne? Neyi farklı yapmıştı İyi Parti ekibi? Yanıt çok basit; yaratıcılık ve mizah! Türkiye’de yaşayan herkesin biraz mahrum kaldığı mizah ve yaratıcılık kampanyanın temel yapı taşıydı. Reklamlara harcanan bütçe 1 birim ise bu sayede 10 birimlik bir etki yaratılmış oldu.

İYİ Parti’nin verdiği reklamlara örnek verecek olursak; Google arama motorunda “AKP” kelimesini aradığınızda “Artık daha İyi’si var” başlığının yer aldığı İyi Parti reklamı çıkıyor. “Rüya tabiri” aramasını yapan internet kullanıcıları ise “Kabuslar mı görüyorsun” sloganıyla İYİ Parti’nin reklamı ile karşılaşıyorlar.

Reklam verilen sözcükler arasında İbrahim Tatlıses, iktidarsızlık, vpn gibi popüler arama terimleri de var. Diğer örnekleri yazımızın en altında sizler için paylaştık. Oldukça eğleneceğinizden eminiz.

Ak Parti Hemen Karşı Atak Başlattı

İyi Parti’nin Google reklamlarından hemen sonra Ak Parti de arama motorlarına reklam verdi. Reklamları incelediğimizde üzerinde çok düşünüldüğünü ya da bir mizah barındırdığını söyleyemeyiz ancak rakibin hamlesine hemen bir karşı hamle ile yanıt vermek mantıklı olmuş!

Seçime az bir süre kaldı; sonuç ne olur bilinmez ama umuyoruz ki Türkiye ve Türk insanı için en hayırlısı neyse o olur. Bu süre içinde sosyal medya ve arama motoru reklamcılığı alanında partilerin nasıl kampanyalar yürüttüklerini daha yakından takip ediyor olacağız.

İYİ Parti Aleyna Tilki’den Özür Diledi

İYİ Parti’nin 19 Mayıs’ta yayınlanan seçim şarkısı ‘’Yüzünü güneşe dön’’ Spotify’ın Türkiye listesinde birinci sıraya yükseldi.

“Bitmedi bu karanlık gece uykularım kaçarken, Huysuz yaşlı amcalar hayallerimi çalarken” sözleriyle başlayan şarkı alışılmışın epey dışında bir seçim şarkısı. Bundan sebep olsa gerek özellikle gençlerin çok ilgisini çekerek kısa zamanda oldukça fazla dinlendi ve beğeni topladı.

 

 

Etiketler:

  • iyi parti
  • marketing
  • google
  • reklam

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!