İş Dünyası

Yine Japonlar
Yine İnovasyon
İşte Elektronik Deri

Yine Japonlar
Yine İnovasyon
İşte Elektronik Deri

Sağlık sektörü başta olmak üzere birçok alanda 10 yıl içinde giyilebilir teknolojilerin önemi artacak gibi görünüyor. Japon bilim insanlarının yeni icadı olan elektronik deri, bunun son örneklerinden yalnızca biri. Bu teknoloji, yakın gelecekte pek çok hastanın hayatını kurtarabilir.

Elektronik deri teknolojisi, yakın gelecekte sadece sağlık sorunlarını tespit etmek ile kalmayıp, çevremizdeki insanların da bunları görmelerine ve belki de bizim hayatımızı kurtarmalarına imkan tanıyacak. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünün, üzerinizdeki teknoloji bunu ayan beyan bağıracak ve kazandığınız değerli dakikalar sizin hastaneye yetişmenizi sağlayacak. Yalnızca bir senaryo olsa da gelecek için önemli ipuçları içeriyor.

Tokyo Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdikleri bir elektronik deri, kalp ritmi gibi hayati değerlerinizi ölçerek, bunları gerçek zamanlı olarak bir deri ekranı ile gösterebiliyor. Tasarım, solunabilir nano-örgü elektrot ve mikro LED’ler ile donatılmış esneyebilir bir düzene sahip. Böylelikle yardıma ihtiyacınız olduğunda elinize veya algılayıcının çalıştığı herhangi bir yere bakan kişiler sorunun ne olduğunu anında görebiliyorlar. Ayrıca sensörler, bir akıllı telefon ile eşleştirilebiliyor. Böylece sağlık durumunuza dair verileriniz bir başka cihaza ya da bulut sunuculara aktarılabiliyor.

Her ne kadar bundan yıllar önce de esnek ekranlar bulunuyorlarsa da, bunlar hava ile temas ettiklerinde veya derinizin hareketleri ile çabuk bir şekilde parçalanıyorlardı. Yeni sistemin algılayıcısı yaklaşık 7 gün varlığını bozulmadan koruyabiliyor. Ayrıca bunun sadece teorik bir çalışma olmadığını da belirtmekte fayda var. Dai Nippon Printing isimli şirket; bu deriyi daha güvenilir hale getirerek, üretim ölçeğini büyüterek ve daha geniş alanları kaplamasını sağlayarak önümüzdeki üç yıl yıl içerisinde sunmayı planlıyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, bu ürünün özellikle evde bakılan hastalar için oldukça kullanışlı olması beklenebilir. Bu ürün ile hastalar, yaşamlarını olumsuz bir anlamda etkilemeden aile üyelerine ya da doktorlarına sağlık durumlarını sürekli olarak aktarabilecek.

Cihaz, kırmızı, mavi ve yeşil renkte uyarı veren mikro-elektronik bileşenlerden oluşuyor. Japon araştırmacılar, ilerde cihaza renk yerine rakam ve yazıyla uyarı özelliğinin de ekleneceğini bildirdi. Çalışmayı yöneten Tomuyuki Yokota, ‘’Geliştirdiğimiz cihaz, parmağa yapıştırıldığında kandaki oksijen oranını ölçüyor. Cihaz, takan kişiye de herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Cihazı, daha sonra ameliyat sırasında ve sonrasında belirli bir organdaki oksijen düzeyini ölçmek için de kullanılabilecek biçimde geliştireceğiz’’ şeklinde konuştu.

Etiketler:

  • elektronik deri
  • teknoloji
  • inovasyon

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!