Haber

Haşerelerden Oluşan
Mozaik Serisinde
Başkan Trump’ın Portresi

Haşerelerden Oluşan
Mozaik Serisinde
Başkan Trump’ın Portresi

Jim Bachor isimli sanatçı, 2013 yılından bu yana her yaz sokaklardaki çukurları birbirinden güzel mozaikler ile doldurarak adeta harikalar yaratıyor. Vermin of New York adını verdiği son serisinde ise haşere mozaikleri ile birlikte ve Başkan Donald Trump’ı kullanması doğal olarak tartışmaları da beraberinde getirdi. Jim, en azından şimdilik tutuklanmadı.

Sokaklarda ya da kaldırımlarda bulduğu uygun noktaları, boşlukları ya da çeşitli sebeplerle oluşmuş olan çukurları mozaik çalışmaları yaparak kapatan Jim Bachor, ortaya koyduğu esprili eserleriyle şehir sakinlerine eğlenceli deneyimler yaşatıyor. Son olarak Chicago’da çalışmalarını yürüten sanatçı, son yıllarda tasarladığı Pretty Trashed serisi ile çukurların üzerini çöp mozaikleriyle kapatıyordu. Bu mozaikler aslında insanların yere çöp atma alışkanlığına gönderme yapıyor ve toplumun bu alışkanlığını onların yüzüne vuruyordu. Jim, bir başka bir serisinde ise haşere dediğimiz böcekler, sıçanlar ve Donald Trump mozaikleri yapmaya başladı.

Bu projesi üzerinde çalışmaya uzun zamandır Chicago’da devam eden sanatçı, Finlandiya başta olmak üzere birçok ülkenin sokaklarında da çalışmalar yapmış bir, oldukça tanınan bir isim.

Hamam Böcekleri, Sıçanlar ve Donald Trump

İnsanların, hastalık taşıdıkları gerekçesiyle ya da tiksindikleri için katletmekten çekinmediği bir grup canlı var. Haşereler, böcekler, sürüngenler genellikle kimse tarafından sevilmezler. Gerçi şunu da söylemeden geçemeyeceğim; doğadaki hangi canlı, kendine ve yaşadığı çevreye insandan daha zararlı olabilir ki! Velhasıl, Jim Bachor da Vermin of New York serisinde, insanların nefretinin odaına yerleşmiş olan bu canlıları, çukurların üzerine yaptığı mozaiklerde tasvir ediyor. Büyük ihtimal de insanlara inat olsun diye bunu yapıyor…

54 yaşındaki sanatçı, haşerelerden oluşan serisine çok konuşulan bir parça daha eklemiş o da Başkan Donald Trump’ın resmi! (Aslında serideki diğer canlılara hakaret olarak düşünebilirsiniz) Elbette beraberinde tartışmaları getiren bu durum, kimileri tarafından komik bulunuyor iken kimi çevrelerden de tepki görüyor. Belki de sanatçı burada toplumun en azından bir kısmının bakış açısını ortaya koymak istemiştir. İnsanlar bazı canlıları “zararlı” olarak görüyor o halde Başkan Trump neden bu gruba dahil olmasın ki?

Jim, Trump portresinin seride yer almasını şöyle açıklıyor: Bunu iki şekilde değerlendirebilirsiniz; başkanımızı onurlandırmak veya üzerine basıp geçmek… Bizim tahminimizi soracak olursanız kesinlikle birinci seçenek değil :) 

Elbette bunlar Türkiye’de yaşansaydı, Jim Bachor ya linç edilirdi ya da en iyi ihtimalle hapse girerdi.

Chicago Mozaiklere Sevdi, New York Ahalisi ise Beğenmedi!

Sanatçı ve ekibinin aslında asfalt üzerine mozaik yapmaya izni yok. Bu yüzden de polisler tarafından yakalanmamak için yol işçileri gibi giyiniyorlar, baret takıyorlar ve çalıştıkları alana trafik konileri yerleştiriyorlar. Ayrıca mozaik tasarımları önceden hazırlanmış oluyor, uygulanacak alanda kısa bir çalışma yapıldıktan sonra da oradan hızla uzaklaşıyorlar. Ancak Trump’ın portresi de dahil bazı parçalar belediye çalışanları tarafından sökülmüş durumda. New York’ta yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yol ortasında çalışmanın sanatçının kendi hayatını tehlikeye attığı, ayrıca sanatının da sürücülerin dikkatini dağıtabileceği için hayati risk yarattığı öne sürülmüş. İlginçtir ki Bachor’un önceki serilerinde Chicago’ya yaptığı 67 mozaikten hiçbiri sökülmemişti!

Durum şu ki sanatçı mozaiklerinin kalıcı olmalarını en azından bu kez beklemiyor. Yol işlek ise zaten mozaikler kolayca bozuluyor. Ya da yeni asfalt döşenirse tamamen yok olup gidebiliyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın hamam böceği ile yan yana resmedilmesine en azından Amerika'da izin verilmemesi gayet normal değil mi?

 

Etiketler:

  • donald trump
  • mozaik
  • sanat
  • jim bachor

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!