İş Dünyası

Kendini Kilitleme
Özelliğine Sahip
Dünyanın En Güvenli
Kredi Kartı

Kendini Kilitleme
Özelliğine Sahip
Dünyanın En Güvenli
Kredi Kartı

Günlük hayatlarımızda yanımızda nakit para taşımak yerine kredi kartı ya da hesap kartı kullanmayı tercih ediyoruz. İnternetten alışveriş yapma oranlarının da her geçen gün artmasıyla kredi veya banka kartı kullanımı epey yükseldi. Sokaktan geçen birini çevirip cüzdanına bakarsanız en az 4-5 kart bulabilirsiniz.

Kullanımın artması ve özellikle de tabana yayılması bazı problemleri de beraberinde getirdi. Köpekbalıkları kan kokusunu aldı ve hemen her gün yeni bir sahtekarlık metodu ile karşımıza çıkmayı başarıyorlar Gün olmasın ki kart bilgileri ya da kartı çalınmayan kopyalanmayan bir mağdur çıkmasın.

İlk Olarak Japonya'da Kullanılacak

Ancak Dynamics Inc tarafından geliştirilen yeni bir kredi kartı sayesinde, bu problemler yakın zamanda tarih olabilir. Dynamics Inc. isimli bir ödeme teknolojisi firması, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2018 fuarında batarya ile çalışan kredi kartını tanıttı. Bu yeni teknoloji kartların ilk olarak Japonya’da kullanılacağı duyuruldu. Bunun sebebi olarak da, ‘’Japonya’daki insanların çok büyük bir kısmının güvenlik endişeleri nedeniyle ya da kaybetmekten korktukları için kart sahibi olmamaları’’ belirtildi.

Japonya’da Visa sisteminin kullanım hakkına sahip olan Sumitomo Mitsui Card Company isimli şirket, Dynamics Inc. Tarafından geliştirilen dünyanın ilk kilitli kredi kartını kullanıma sunacak. Kartın sahip olduğu teknoloji, bilgilerinizi gizli tutmak için onları kilitleyen bir yazılıma sahip. Daha önce görülmemiş bir güvenlik önlemlerine ve işlevselliğe sahip olacağı söylenen yeni kart; üzerinde LED ışık, LCD ekran ve dokunmatik tuşlar barındırıyor.

Şifre Girilmedikçe Kiliti Durumda

Dynamics yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; bu kredi kartını kullanmak için ilk olarak kartın üzerindeki dokunmatik tuşlar aracılığıyla bir parola girilmesi gerekiyor. Ardından kredi kartı numaraları LCD ekranda görünüyor. Kredi kartı numarası ekranda kaldığı sürece, manyetik şerit ve çip gibi fonksiyonlar kullanıma açık oluyor. Alışveriş tamamlandıktan sonra da kredi kartı bu bilgileri tekrar kilitliyor. Kilitlendikten sonra parola olmaksızın kullanılması mümkün değil. Hatta dileyen kullanıcılar için birden fazla güvenlik parolası adımı eklemek bile mümkün.

Dünyanın ilk kilitlenebilen yüksek koruma özelliklerine sahip bu kredi kartının hangi tarihte genel kullanıma açılacağı kesin değil. Şu an için bildiklerimiz 2018 yılı bitmeden Japonya’da kullanılacağı ile sınırlı. Öyle inanıyorum ki şirket buradan elde ettiği deneyimi ve geri bildirimi dünya pazarlarına acıkmadan önce kullanmak; gerekirse ürününü geliştirmek için değerlendirecektir. Böyle bir ürünün Türkiye’de bankalar tarafından sunulması bazı mağduriyetlerin önlenmesi açısından faydalı olacaktır. Bekleyip göreceğiz…

Etiketler:

  • dynamics
  • marka hikayeleri
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!