Marka Hikayeleri

KFC Türkiye’nin
“Bakması Bedava” Reklamı
Büyük Tepki Çekti

KFC Türkiye’nin
“Bakması Bedava” Reklamı
Büyük Tepki Çekti

Markaların sosyal medya iletişimi ve reklam kampanyaları yaparken son derece dikkatli olması gerektiğini biliyoruz. Ayrıca en küçük bir hatanın internette büyük bir kartopu haline gelebildiğini de onlarca örnek ile geçmişte yaşadık. Türkcell’in Neşet Ertaş kampanyası, Onur Air tarafından Van depreminin ardından gerçekleştirilen absürt çalışma buna verilecek ilk örnekler…

Hatalı reklam kurgusu yüzünden tepki çeken ve başı biraz belaya giren son şirket ise KFC Türkiye oldu. Lezzetli menüleri ile Türkiye’de gayet iyi bir kitleye erişen ve büyüme trendini sürdüren şirket, ‘’bakması bedava’’ isimli reklam kampanyası ile bizce bir skandala imza attı. Zaten Türkiye’nin dört bir yanından yağan tepkiler de bunun göstergesi…

KFC Türkiye Hakkında

KFC (Kentucky Fried Chicken) Amerika Birleşik Devletleri’nin Louisville, Kentucky bölgesinde yaklaşık 70 yıl önce kurulmuş ve oradan dünyaya yayılmış bir gıda zinciridir. Şu anda 115 ülkede 19.000'den fazla şube ile hizmet veren KFC, Türkiye'ye 1989 yılında Turkent A.Ş. tarafından getirilmiştir. KFC Türkiye, 104 restoranıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Bolu, Kocaeli, Eskişehir, Muğla, Balıkesir, Denizli, Adana, Gaziantep, Çanakkale, Kahramanmaraş, Samsun, Hatay, Antalya, Sakarya, Kayseri, Diyarbakır ve Mersin illerimizde varlığını sürdürmektedir.

Bakması Bedava Kampanyası

Zaman Zaman Türkiye’de veya başka ülkelerde öyle saçma kampanyalar görebiliyoruz ki insan ister istemez ‘’bunu yaparken ne içtiler acaba’’ diye sormak zorunda kalıyor. KFC Türkiye‘nin son reklam kampanyası, tam da bu kategoriye giren türden. KFC Türkiye’nin, üzerinde Bakması Bedava sloganının yer aldığı reklam afişi, sosyal medyada adeta bir infial yarattı. Birçok Twitter kullanıcısı, haklı olarak reklamın rahatsız edici olduğunu söyleyen paylaşımlar yaptı. Kısa süre içinde Ekşi Sözlük‘te de Bakması Bedava başlığı altında bu reklam hakkında çok sayıda sert yorum yapıldığını da söylemeliyiz.

KFC Türkiye ise, konu ile ilgili olarak şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapmadı. Aslında markaların hata yaptığı asıl nokta da burası. Bir reklam kampanyası ya da sosyal medyada paylaşım yaparken büyük ihtimal hatalı olduğunu bile bile bunu yapmamışsınızdır. Bu yüzden genel eğilim hatayı savunma adına söylem geliştirme yönünde oluyor. Bunun yerine çok basit bir şey yaparak (ayrıca tek mantıklı şey) bir özür mesajı yayınlamak çoğu zaman hayat kurtarır. Sizin ne düşündüğünüzün bir önemi yok, felsefi düşünmeye de lüzum yok! Eğer insanların çoğu yaptığınız işi yanlış buluyorsa; yanlıştır! En azından pazarlama ekosistemi içinde bu kuralın böyle işlediğini kabul etmelisiniz.

Yaratıcılığın Sorumluluğu

Yaratıcılık güzel şey… Yaratıcılık yaptığımız işin etkisini, harcadığımız bütçenin verimliliğini artıran sihirli bir dokunuş. Ancak pazarlamanın aradığı şey saf yaratıcılık mıdır bunu sorgulamak gerekir. Bu bağlamda aklıma birkaç yıl önce Wanda Digital tarafından, Kadın Hakları Gününde paylaşılan ‘’Nefes Alsın Yeter’’ görseli geliyor. Her ne kadar ajansın bu paylaşımı yaparken kötü bir niyeti olmasa da ortaya çıkan görüntü tepki uyandırmıştı. Bu yüzden biz, yaratıcılığın bir sorumluluğu olmalı şeklinde düşünenlerdeniz. Özellikle topumun hassas olduğu konularda bir paylaşım yapmadan önce birkaç kişiye danışmak ve fikir almak akıllıca olacaktır.

Etiketler:

  • KFC
  • marka hikayeleri
  • sosyal medya
  • bakması bedava

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!