İş Dünyası

Haydi Gel
Köyümüze
Geri Dönelim

Haydi Gel
Köyümüze
Geri Dönelim

Göç kavramı, insanların bulundukları yerden ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel nedenlerden dolayı başka bir yere hareket etmelerine verilen genel bir ad, evrensel bir olay olarak tanımlanabilir.

Türkiye’de göç olgusu, 1950’li yıllarda sanayileşmenin etkisiyle ve kentleşmenin ortaya çıkmasıyla hız kazanmıştır. Tarım devriminden Sanayi Devrimine geçişin etkisi insanları ve insanların yaşamlarını etkilemiştir. İşsiz kalan tarım işçileri kentlerde ortaya çıkan yeni iş imkânlarından dolayı kentlere göç etmeye başlamışlardır. Kentlere yönelen bu göçler birçok sorunu da beraberinde getirmiştir.

Geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yapılan ''Köyden şehre gitme; hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol'' açıklaması ülke genelinde büyük heyecana yol açtı. Proje kapsamında köylerine dönen köylülere 300 damızlık koyun ve asgari ücret verilmesi gündemde ancak detaylar bununla da sınırlı değil. Hazine arazilerinin de yarı fiyatına verilebileceği ve ekonomiye kazandırılacağı kulislerde konuşuluyor.

Bakanın açıklamaları sonrasında köyünden çeşitli nedenlerle göç etmek zorunda kalan aileler köye dönüş hayalleri kurmaya başlarken bir yandan da 300 koyun + maaşın verileceği projenin detaylarını merak etmeye başladı.

Köye Dönüş Projesi Hakkında Öne Çıkan Detaylar

Büyük ilgi çeken proje ile ilgili öne çıkan detaylar şöyle:

- Projenin kapsama alanı köyüne geri dönen çiftçi aileleri kapsıyor.
- Proje kapsamında geri dönüş yapacak ailelere 300 damızlık koyun verilmesi planlanıyor.
- Koyunlara bakacak bir kişiye yönelik ise asgari ücret üzerinden maaş artı sigorta gündemde.
- Yine köyüne dönecek ailelerin kuracağı çiftliklere yem, ilaç ve veteriner desteği de verilecek.
- 300 damızlık koyunda devlet garanti olarak ailenin köydeki arazisinin tapusuna ipotek koyacak.
- Projede geri ödeme ise verilecek 300 damızlık koyunun yavrulaması ile başlayacak.
- Devlet bu noktada çiftçi ailelere alım garantisi de verecek.

Akıllarda Çok Sayıda Soru Var

Ancak proje ile ilgili ortaya çıkan 7 detay tam olarak proje ile ilgili gelen soruları karşılamıyor. Projeden kaç kişi yaralanacak?, Ailelerin çiftçi olup olmadığı nasıl tespit edilecek?, Tüm bölgeleri kapsayacak mı?, Köyden kente göçte bir tarih şartı aranacak mı?, Arazisi olmayanlar için bir seçenek var mı?, Geri dönüşte kaç yıl köyde kalma şartı var? 300 damızlık koyun aynı anda mı verilecek? Geri ödemeler sadece yavrular ile mi sınırlı kalacak?, Maaş desteğinden aileden birinin haricinde biri yararlanabilecek mi? gibi çok sayıda soru vatandaşın kafasını kurcalamaya devam ediyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklayacak

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ise büyük yankı uyandıran ‘’300 damızlık koyun + maaş’’ projesinin detaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtti. Yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile önümüzdeki günlerde Beştepe'de bir buluşma gerçekleştireceğini, bu buluşmada projenin bilinmeyen detaylarına yönelik tüm açıklamaların yapılacağını kaydetti.

Yarı Fiyatına Hazine Arazisi Verilecek

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Meclis'e sevk edilen torba yer alan bir düzenlemede dikkat çekti. Söz konusu düzenlemede tarımsal üretim yapmak üzere tarımsal amaçlı kooperatifler ve tarımsal üretici birlikleri ile kuruluş amaçlarında kullanılmak üzere tarım kredi kooperatiflerine Hazine taşınmazlarının harca esas değerinin yarısı üzerinden satılması öngörülüyor.

Detaylar önümüzdeki günlerde netleşecektir ancak büyük şehirlerde yaşayan yüzbinlerce insan, memleketine dönmenin hesaplarını şimdiden yapmaya başladı.

Etiketler:

  • köye dönüş projesi

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!