Başka İş Önerileri

Mantar Yetiştiriciliği
Hakkında
Bilmeniz Gereken
Her Şey

Mantar Yetiştiriciliği
Hakkında
Bilmeniz Gereken
Her Şey

Mantarlar Hakkında Bilgi

Mantarlar 1960’lı yıllarda bazı özellikleriyle hayvanlar alemine, bazı özellikleriyle bitkiler alemine daha yakın bulundukları sonuçlarına varılarak, sonuç olarak canlılar alemine bir ana sınıf olarak dahil edilmişlerdir. Mantarlarda kök, dal, yaprak, tohum bulunmayıp, klorofil taşımadıkları, fotosentez yapamadıkları için beslenmek doğrultusunda bağımsız olarak şeker, yağ, nişasta benzeri organik maddeleri oluşturamazlar ve bu durumdan dolayı beslenmek için bitkisel/hayvansal maddelere ihtiyaç duyduklarından çürükçül ya da asalak yapıdadırlar. Bu özellikleri ile birlikte, bitkiler alemine dahil olmayıp, ayrı bir yaşam formudurlar. Yani mantarlar ne bitki, ne de hayvandır; kendilerine has yaşam özellikleri ile ayrı bir canlı alemini oluştururlar. Akademik kaynaklardan edinilen bilgilere göre; dünya üzerinde şekilleri, renkleri ve büyüklükleri değişen 1 ila 1,5 milyon mantar türü olduğu düşünülmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Mantar yetiştiriciliği kazançlı bir iş modeli ya da hobi olarak düşünülebilir. Mantar yetiştiriciliği yapmak için ciddi bir deneyime ya da sermayeye de ihtiyacını bulunmuyor. Önceleri küçük bir alanda çalışmaya koyularak başlayabilirsiniz. Kazanacağınız paranın miktarı yetiştirdiğiniz mantarın türüne, miktarına ve ürünü pazarlama becerinize bağlı olarak değişecektir.

Mantarlar kolaylıkla yetiştirilen bir türdür. Bunun yanında pazarlanması da kolaydır. Oteller, dükkanlar, restoranlar, marketler, pazarcılar veya herhangi bir birey müşteriniz olabilir. Küçük ölçekli hobi bahçeleri ya da ek iş faaliyetleriniz için küçük bir ambar yeterli olur. Ancak daha büyük bir mantar çiftçiliği için fazladan alana, insan kaynağına ve sistematik bir iş modeline ihtiyacınız olacaktır.

Ne Tür Mantar Yetiştirebilirsiniz?

Para kazandıran en popüler mantar türlerinden biri istiridye mantarıdır. İstiridye mantarının dışında trüf mantarı yetiştiriciliği de oldukça karlı bir girişim olabilir. Ayrıca cüce mantarı, şitake mantarı gibi başka türler de yetiştirebilirsiniz.

Mantar yetiştirmeye başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Mantar yetiştiriciliği içinde çok özel bir bilgi ve deneyim barındıran bir alan değildir. Örneğin arıcılık yapmak ile kıyaslanamaz bile! Ancak kaliteli ürünler üretmek ve hatırı sayılır bir para kazanmak belli bir şeyleri diğer yetiştiricilerden daha iyi yapmanız gerekecektir.

Sağlıkla ilgili konular, yasal zorunluluklar, tarımsal ilaçla mücadele, mantarların pazar potansiyeli,  temel tarım malzemelerini tanıma ve genel olarak bitki yetiştiriciliği hakkında biraz bilgi edinmek sizin yararınıza olacaktır.

En önemlisi bazı mantarlar zehirli oldukları için yenmez. Bu yüzden mantar yetiştiriciliği işine atılmadan önce mantar türleri hakkında derinlemesine araştırma yapmanız gerekecektir

Mantar Üretiminde İşinize Yarayacak Öneriler

Araştırma Yapın

Mantarlar hakkında araştırma yapın ve farklı türlerin özelliklerini, yetiştirme ve ürün verme koşullarını öğrenin. Aynı zamanda bu mantarların nasıl kullanılacağı konusunda bilgi edinin. Bu, ürettiğiniz ürünleri pazarlarken ihtiyacını olacak şeylerin başında geliyor.

Mantarınızı Seçin, Uzmanlık Kazanın

Hangi tür mantardan ne ölçüde yetiştireceğinize karar verin ve bu iş için ihtiyacınız olacak sermeye, iş gücü ve ekipmanları temin edin. Bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız seçtiğiniz mantar türünde üretim yapmaya çalışın.

Yasal Yükümlülüklerinizi Öğrenin

Yasal yükümlülüklerinizi öğrenin ve bunlara sıkı sıkıya uyulmasını sağlayın. Zira bazı bitki türlerini yetiştirmek ve pazarlamak için çeşitli kurallar ve yönetmelikler vardır. İnsan sağlığını tehdit edecek herhangi bir eylemden kaçınmaya çalışın. Mantar yetiştiriciliği çiçek yetiştirmeye benzemez!

Mantar sporu, uygun ortamının sağlandığı tepsiler veya kutularda büyür. Sıcaklığın 10 ve 13 arasında olması gerekir. Tepsiler karanlık bir yere yerleştirilmelidir ancak iyi havalandırılan bir nokta olmasına da özen gösterilmelidir. Boş bir kiler veya oda mantar yetiştirmek için idea ortamı sağlayabilir.

Mantarlar toplandıktan hemen sonra satılmalıdır. Unutmayın, mantarlar ancak soğuk ve karanlık bir yerde depolanabilir. Ürettiğiniz mantarı paraya çevirebilmek için pazarlama faaliyetlerinizi daha önceden yerine getirmeniz gerekir. Bu yüzden yerel marketler ile anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Hiera Mantar - 30 Bin lira devlet desteği ile işinizi kurun

Türkiye’nin lider firması Hiera Mantar doğal istiridye mantarı üreticisidir. Şirket, profesyonel olarak bu işi yapmak isteyen girişimcilere tesis kurulumu, ürün pazarlaması ve devlet destekleri gibi alanlarda yardımcı oluyor. Aklınızın bir köşesinde olsun, mantar üretebilmek için 30.000 liraya kadar geri ödemesiz devlet desteği de alınabiliyormuş!

Projenizi geliştirmek istiyorsanız Hiera Mantar’dan her alanda destek alabilirsiniz. Hatta bunun için Genç Çiftci Danışma Hattı bile kurmuşlar. Hiera Mantar, son 3 yılda 100’ün üzerinde girişimcinin mantar üreticisi olmasını sağlamış, bu alanda rakibi olmayan bir firma. Bayilik almak isteyen girişimci adaylarında aranan özellikler de şu şekilde:

♦ 18-40 yaş arası olmak
♦ Devlet kurumlarına borcu olmamak
♦ 20 bin nüfusun ve kırsal yerde ikamet etmek
♦ÇKS'ye (çiftçi kayıt sistemi) kaydı bulunmak…

Türkiye’nin birçok yerinde kurulumları devam eden Hiera mantar tesislerimiz hakkında da bizden bilgiler alabilirsiniz.

Detaylar için +90 332 237 55 65 numaralı telefon numarasını arayabilir ya da web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

  • başka iş önerileri
  • mantar yetiştiriciliği
  • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!