Girişimcilik Tavsiyeleri

Marka İsminizi
Seçmeden Önce
Bilmeniz Gerekenler

Marka İsminizi
Seçmeden Önce
Bilmeniz Gerekenler

Markanız için isim seçmek bir girişimci iseniz almanız gereken en önemli kararların başında geliyor. Her işte olduğu gibi marka ismi seçerken de takip edebileceğiniz bir metodoloji bulunuyor. Bunlar her zaman her koşulda doğru yolu gösterecek diye bir garanti yok, ancak yalnızca kişisel düşüncelerin yönergesinde yapmaktansa bilimsel bir yol izlemek sanırım daha doğru olurdu.

Markanıza isim verirken yaptığınız ayrım ismin iyi ya da kötü olması değildir; doğru ya da yanlış olmasıdır. Nasıl ki üretim yapan fabrikanızda her bir makine nihai ürünün ortaya çıkması için çalışıyorsa, marka isminiz de ürününüzün pazarlanmasına sıra geldiğinde sizin için çalışan unsurlardan biri olacaktır. Ya da olmayacaktır!

Yaratıcılık elbette önemlidir Yaratıcılık farklılaşmanın birinci dereceden şartıdır. Yine de daha büyük bir fikrin etrafında şekillenmediği müddetçe saf yaratıcılık olsa olsa fanteziden ibaret olacaktır. Markanıza doğru bir isim vermek istiyorsanız, doğrudan isim aramak yerine birtakım süreçleri takip ederek seçeneklerinizi daraltın.

Doğru Marka İsmi Seçmek İçin İpuçları

Kolay Algılanabilir

Marka isimleri insanların rahatlıkla okuyup algılayabileceği şeyler olmalıdır. 60 yaşındaki biri ya da bir çocuk için aynı anda anlamlı bir çıkarım yapabilmeli.

HSBC Bank’ın Türkiye’de yaşadığı önemli sorunlardan birinin adının telaffuz edilememesi olduğundan eminim. Sokağa çıkasınız 100 kişiden 60 tanesi bankanın adını doğru telaffuz edemeyecektir. Çoğu insan bu markaya yabancılık çekiyor Bu yabancılık bilinçaltında ‘’bilinmezlik ve risk ‘’ gibi anlamlara karşılık gelir ki kayışın koptuğu yer burasıdır!  Yine bir bankadan; bu kez doğru bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak, ING Bank’ın Türkiye pazarına girer girmez ismini yazıldığı gibi okumasını gösterebiliriz.

Ürüne Uygunluk

Marka ismi uygulama yüzeyi için de uygun olmalıdır. Ürünlerinizin dik bir ambalajı varsa nispeten kısa bir isim seçmek doğru olacaktır. Ya da çok küçük bir ürün üzerinde yer alacaksa okunaklı olacak şekilde A.B.C gibi bir kısaltmadan oluşan bir marka isminiz olabilir.

Soğuk çay pazarına Çaykur’un himayesinde giren Didi’nin adı ürünün dik ambalajı üzerine kolayca yazılacak ve herkes tarafından kolayca telaffuz edilecek biçimde oluşturulmuştur. Ayrıca rakamlar gösteriyor ki daha önce üst segmente yönelik bir ürün olan buzlu çay, Didi sayesinde orta segmente yayılmış ve marka hem pazarı büyütmüş hem de köklü rakiplerinden hatırı sayılır bir pay kapmıştır.

Rakiplerden Ayrışması

Markanızın ismi pazarda hali hazırda faaliyet gösteren diğer markalarla karıştırılmamalıdır. Özellikle 2 sözcükten oluşan isimlerde ilk sözcüğün aynı olması sıkça yapılan bir hatadır.

Hamburger – hazır yemek sektöründe özellikle Burger King ismi bir kale gibi dururken onlarca markanın Burger ile başlayan; Burger Y, Burger Y şeklinde isimler kullanmalarını anlayamıyorum. Yemek sepetinde alışveriş yaptığım bir hamburgerciyi birine önermek istesem muhtemelen başka bir tanesi ile karıştırırdım.

Markanızın Vaadi Ne?

Marka ismi şirketinizin ortaya koyduğu stratejinin bir yansıtmalıdır. Markanın amacı bir vaatte bulunmaktır. Kullandığınız isim de o vaatten besleniyorsa ne ala!

Hepsiburada.com örneğini ele alalım. Markanın adı vaadini tam olarak ortaya koyacak şekilde ifade edilmiştir. Öyle ki ‘’hepsiburada’’ dedikten sonra marka için artık bir slogana dahi ihtiyaç yoktur.

Hedef Pazara Dikkat

Marka isminizin hedef pazarlarda yanlış bir anlama gelmemesine dikkat edilmelidir. Bazı sözcükler farklı dillerde olumsuz anlama gelebilir ya da olumsuz bir anlama mahal verilecek biçimde telaffuz ediliyor olabilir. Markanızın adını seçmeden önce bir araştırma sürecine girmeniz son derece önemlidir.

Cola Turka markasını ele alalım. İçinde geçen ‘’Turka’’ sözcüğü her ne kadar bizi rahatsız etmese de strateji bağlamında yanlıştır. Savunmasızdır, hem ülke imajından hem de ülkeler arası siyasi ilişkilerden kolaylıkla etkilenebilir. Global bir marka olması neredeyse imkansızdır. İsim kendi başına ülke dışına çıkıldığında bir değer önermez.

Marka Kimliğine Uygunluk

Ürün ve hizmetlerinizin nasıl bir kimliği var? Kime hitap ediyorsunuz? Nasıl algılanmak istiyorsunuz? Tüm bunlar yanıtları oldukça önemli sorular. Eğer markanız annelere bebek bakım ürünleri kapsamında hizmet edecekse daha yumuşak bir telaffuzu ve güven veren bir anlamı olmalı. Eğer bir yüzey temizleyiciden bahsediyorsak Mr. Muscle isminin ne kadar doğru bir isim olduğunu söyleyebiliriz.

AMK gazetesi marka ismi olmak için son derece yanlış bir örnek olarak önümüzde duruyor. Yasadaki bir boşluktan faydalanarak isimlendirilen bu gazete başarısız olmaya mahkumdur. Her ne kadar ilk duyduğumuzda kulağa eğlenceli gelse de normal insanlar metroda yolculu yaparken üzerinde kocaman AMK yazısı olan bir gazeteyi okumak istemez!

Toparlayacak olursak marka isminizi seçmek, vereceğiniz en önemli kadarlardan biridir. Başarı ya da başarısızlığınıza doğrudan etki edeceğinden emin olabilirsiniz. Tüm bu saydığımız kriterlerden zerre kadar nasibini almamış ama bir o kadar da başarılı markalar olabilir. Ama siz yine de rasyonel düşünceyi takip edin.

 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!