Girişimcilik Tavsiyeleri

Markanıza Değer
Katmanın 15 Yolu

Markanıza Değer
Katmanın 15 Yolu

Bir girişimcinin sadece markayı oluşturması değil, markasına nasıl değer katacağını ve bu değeri an ve an nasıl yükselteceğini sürekli düşünmesi gerekir. Markanıza değer katmanın ilk yolu müşteri odaklı olmaktır. Müşteri odaklı olmak her girişimcinin ilk hedefi olmalıdır. Müşteri ile kurulan bağ markanızın değer katmanın ilk basamağıdır. Bu bağ ne kadar güçlü olursa markanın değeri o kadar artacaktır.

Markanıza değer katmanın bir diğer yolu yeniliklere her zaman açık olmaktır. Rakipler, diğer tüm büyük markalar takip edilmeli ve ayak uydurulmalıdır. Önemli olan aynısını yapmak değil farklı olmayı başarmaktır. Bir diğer önemli husus sosyal medyanın yeniliklerine ayak uydurabilmektir. Durmaksızın değişen ve büyüyen dijital dünyaya uyum sağlamak markanıza değer katmanın vazgeçilmez bir yoludur. Eğer markanız için çalışmalar yapmıyor, güncel tutmuyor ve markanıza değer katmanın önemini kavrayamıyorsanız zamanla unutulmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bundan dolayı markanıza değer katmanın yollarını sizler için toparladık ve 15 madde ile özetledik. 

1. Sunduğunuz ürün veya hizmetin kalitesini korumaya ve hatta geliştirmeye devam edin.

2. Girişte de bahsttiğimi gibi iş dünyası ve sosyal medya trendlerini güncel olarak takip etmeye devam edin.

3. Müşterilerinizle sıkı bağlar kurun. Markanıza değer katmak hiç zor değil. Önemli olan koruyabilmektir.

4. Logonuz ve sloganınız çok önemli. Eğer sunduğunuz ürün veya hizmetle alakalı değiller veya alakalı olsalar bile dikkat çekici değillerse değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

5. Müşterilerinizle iletişim halinde olmak ve şikayetlerini dinlemek önemli. Şikayetleri cevapsız bırakmak, kilim altı yapmak maraka değerinizi düşürecektir.

6. Fısıltı gazetesini duymuşunuzdur. Dilden dile yapılan reklamınız her türlü reklamdan daha etkilidir. Müşterilerinizle ilişkiniz öyle güçlü ve sağlam olsun ki konuşulun!

7. Müşterilerinize karşı şeffaf olun.

8. Şirket veya markanızın verdiği güven markanıza değer katmanın en önemli adımlarından biridir. Şirket içi ve dışında güvenilir olmak ve şeffaf bir yapıya sahip olmak değerinizi arttıracaktır.

9. Yaptığınız işte kurumsallığa önem verin ve otoriter olun.

10. Şirket olarak uzun vadeli olarak vizyonunuz üzerine çalışmalar yapın, uzun vadeli planlar iş dünyasında ilerlemeniz için büyük katkılar sağlayacaklardır.

11. Rakiplerinizi sıklıkla takip etmeyi unutmayın ve onlardan öne çıkmak için yeni stratejiler geliştirin.

12. Markanızla ilgili şirket çalışanlarınızı bilgilendirin.

13. Markanızı işiniz ile aynı doğrultuda büyütmeye çalışın. Potansiyelinizi aşacak işlere girdiğiniz anda sıkıntılar yaşamaya başlayacak ve dolayısıyla marka değerinizi olumsuz yönde etkileyeceksiniz.

14. Satışlarınızı yükseltmek için farklı iş modelleri üzerine de çalışın. Çeşitlilik ve yenilik katamk her zaman şirket ve markanızın yararına olacak değerinizi arttıracaktır.

15. Çalışanlarınız arasında ve fiyatlandırma politikanızda esnek ve memnuniyet odaklı olun..

Etiketler:

  • değer katmak
  • değer
  • marka
  • girişimci

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!