İş Dünyası

İzmirli Kadın Girişimcinin
Ürettiği Kumaş İçin
Dünya Devleri Sıraya Girdi

İzmirli Kadın Girişimcinin
Ürettiği Kumaş İçin
Dünya Devleri Sıraya Girdi

İzmirli moda tasarımcısı Merve Dündar, keçe yapımında da kullanılan Yeni Zelanda yününü bir odunla saatlerce odunla döverek farklı kumaşlarla birleştirdi ve yeni bir kumaş türü elde etti. Kadın girişimcinin ürettiği bu kumaşa Dolce&Gabbana ve Calvin Klein gibi dünya devi markalar talip oldu.

Merve Dündar… 31 yaşında İzmir’de yaşayan bir kadın girişimci. Yaklaşık 9 yıldır moda sektörünün içinde yer alan Dündar’ın son keşfi belki de onun hayatını değiştirdi. Özellikle keçe yapımında kullanılan Yeni Zelanda yününü; ipek, tül ve brokar gibi farklı kumaşlarla birleştirmek için saatlerce odunla döven Dündar, bu çabasının karşılığını misliyle almışa benziyor. Odunla vurulan ve iç içe geçen kumaşlar hem farklı bir kumaş türü meydana getiriyor hem de farklı renkler ortaya çıkarıyor.

Ürettiği kumaşı pazarlamak isteyen Merve Dündar, bir süre sonra kumaşlarını ve projesini İtalya’nın moda devi Dolce&Gabbana’ya yolladı. Marka, Türk moda tasarımcısının kumaşı ile yakından ilgilendi ve bu kumaşı deri ile birleştirerek yeni kreasyonlarından birinde yer vereceğini paylaştı. Böylece peri masalı da başlamış oldu. Bir sonraki aşamada Dündar, el emeğiyle oluşan bu kumaşın üretimi için özel bir makine tasarlattı ve seri üretime geçti. Ardından rotasını Amerika’ya çevirerek dosyasını bir diğer dünyaca ünlü moda markası olan Calvin Klein’e yolladı. Calvin Klein de, tıpkı Dolce&Gabbana gibi Dündar’ın özgün kumaşını beğendi.

Odunla Dövülerek Üretiliyor

İlk başlarda Kumaşı elde etmek için uzun saatler harcadığını belirten Dündar, “Bu kumaş türü, aslında tamamen ilkel yöntemlerle, hatta odunla saatlerce dövülerek yapılan bir kumaş. Yeni Zelanda yünü kendine özgü özellikleri olan çok ince bir yündür. Bu yünü farklı renklerle harmanlayarak farklı bir renk skalası elde etmeyi başardık. Özgün tasarımıma çok güveniyordum ve bu yüzden cesaret ederek dünyaca ünlü markalara yolladım. İlk çalışmamızı Dolce&Gabbana ile gerçekleştirdik. Markaya sunulan dosyamızda 58 parça kumaş, desen örnekleri, renk skalaları ve tasarım örneklerimiz vardı. Dosyamız da kendilerinin ilgisini çekti. Bu kumaş bir Türk tasarımcısı olarak benim ortaya çıkardığım bir kumaş ve dolayısıyla yurt dışında kullanılmıyor. Dolce&Gabbana’nın, ürettiğim kumaşla derileri birleştireceğini ve bir koleksiyon oluşturacağını öğrendik” şeklinde konuştu.

Özel Makine ile Seri Üretime Geçti

Kumaşın talep görmesinin ardından seri üretime geçirmek için kolları sıvayan Dündar, “Biz daha sonra bu kumaşı seri üretilebilir bir duruma çevirmek istedik ve yurt dışıyla iş yapan bir tekstil firması ile çalıştık. Bu kumaşları özel bir makine ile yüzde 100 organik olarak dokuduk. Şu anda bu kumaş kazak, kaban, panço, elbise, çanta ve ev tekstilinde kullanılabilir durumda. Yani el emeği bir ürünü otomasyona dönüştürdük. Dünya moda piyasasında kalıcı bir yer edinmek istiyoruz’’ dedi  

İzmirli Kadın Modacıdan Gururlandıran Başarı

Gösterdiği başarıdan gurur duyduğunu ifade eden Dündar, şunları söyledi: “Mesleğime İzmir’de başladım ve İzmir’de devam ediyorum. Verdiğimiz emeklerin karşılığını görebilmek gurur verici ve umut verici. Kumaşım yurt dışı pazarında değer görünüyorsa, ciddi markaların masalarında konuşulabiliyorsa bunun bir parçası olabilmek bir Türk moda tasarımcısı olarak benim için büyük bir gurur kaynağı.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Merve Dündar’ın bu başarısı elbette birçok kadına örnek olma özelliği taşıyor. Ülkemizde kadın girişimciliğin desteklenmesi kapsamında yürütülen birçok program bulunmaktadır. KOSGEB ve TESK başta olmak üzere çok sayıda kamu kuruluş,  bunun yanında çeşitli sivil toplum örgütü ve hatta bakanlıklar nezdinde yürütülen önemli çalışmalar ile kadınlarımızın ekonomideki gücü giderek artacağa benziyor.

Etiketler:

  • kadın girişimci
  • moda
  • girişimci hikayeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!