Girişimcilik Tavsiyeleri

Müşterinin Güvenini
Kazanmanız İçin 4 İpucu

Müşterinin Güvenini
Kazanmanız İçin 4 İpucu

Müşterinin Güvenini Kazanmanız İçin 4 İpucu

Araştırmalara göre ortada eğer bir başarısızlık varsa bunun en büyük sebebi iletişimde yaşanan zorluklar veya kurulan yanlış iletişim. Başarı aranıyorsa önce doğru iletişim kurulmalı ve güven ortamı yaratılmalı. Müşterinin güvenini kazanmanız için gereken her şeyi yapmalısınız. 

Müşterinin Güvenini Kazanmanız İçin 4 İpucu

İş hayatında iletişim birçok insanın düşündüğünden çok daha önemli ve anahtar noktalardan biridir.  

Doğru iletişimin sosyal hayatınızda olduğu kadar iş hayatınızda da fark yaratması sürpriz olmayacaktır. Doğru iletişim müşterinizin güvenini kazanmanızı sağlayacaktır. Onlarla nasıl konuşacağınızı bilmeli ve pozitif bir etki yaratarak rakipleriniz arasında bir adım önde olmalısınız.

Müşterilerinizi etkilemek istiyor musunuz? O zaman iletişim becerilerinizi test edelim ve aşağıdaki 4 ipucunu uygulayalım.

1- Açık ve Hızlı Cevaplar Verin.

Müşterinin Güvenini Kazanmanız İçin 4 İpucu

Artık alışılmışın dışına çıkma zamanı. Tipik 9-5 mesai saati anlayışı eskide kaldı. Müşteriler her an her dakika karşısında bir muhatap arıyor ve anında cevaplanmak, sorununu çözmek istiyor. Yeni medyanın (spesifik olarak sosyal medya da diyebiliriz) etkisiyle artık aslolan etkileşim. Yani karşılıklı iletişim. Ve bu etkileşimin zamansızlığı. Müşteri istediği an istediği yerden size istediğini sorabilmekte ve sizden de anında cevap beklemekte.

Müşterilerinizin sizden memnun kalmasını sağlamak ve onlara markanızla iyi bir deneyim yaşatmak adına iletişim becerilerinizi kuvvetlendirmeli ve en azından çabanızı yani ilginizi göstermelisiniz. Meşgul olabilirsiniz. Fakat bu bir bahane değil. Akşam veya hafta sonu müşterilerinize cevap vermek, hiç değilse en kısa zamanda cevap vereceğinizi belirtmek ilgili, istekli ve farklı bir iş sahibi veya girişimci olduğunuzu gösterecektir.

Müşterinin Güvenini Kazanmanız İçin 4 İpucu

Cevaplarınızın açık ve net olduğundan da emin olmalısınız. Birçok iş sahibi hala klasik mail kalıplarına bağlı kalmakta ve kimi zaman aşırı açıklayıcı kimi zaman ise yetersiz cevaplarla müşterilerinde hüsrana ve kafa karışıklığına neden olmaktadır. Yazdıklarınızın okuma zorluğunu ölçmeli, açık olmayan cümleleri düzenlemeli ve tam olarak soruşan soruya cevap vermelisiniz. Ne eksik ne fazla!

Fazla kurumsallık, mesai saatleri dışında offline olmak, aşırı resmi bir dille konuşmak ve etkileşim kurmaktan kaçınmak günümüzde bir girişimci veya iş sahibinin yapacağı en büyük hatalardan birkaçıdır.

 

2. İşinizi kişiselleştirin.

 

Müşterinin Güvenini Kazanmanız İçin 4 İpucu

Günün onunda müşteriler şirketinizle değil sizinle iş yapacaklar. Bu yüzden onlarla yakın ilişki kurmak uzun iş ilişkilerinin devamı ve şirketinize, markanıza, girişiminize olan güvenlerinin daha iyi hale gelmesi için son derece önemli.

Buradaki kıssadan hissemiz şu; İşiniz kişiselleşebilir olsun. Müşteriniz karşısında kalıplarla konuşan ve bir isimden ibaret olan bir şirket değil, sizin olduğunuzu bilsin.

Bunu network oluşturabileceğiniz bir fırsat olarak görün. Onları sadece “müşteri” olarak değil, insan olarak tanıyın. İletişim kurun, konuşun. Böylece güven yaratmak sizin için çocuk oyuncağı olsun. Sonrası zaten malum. Hızla büyüyen bir marka, hızla büyüyen bir şirket veya hızla büyüyen bir girişim.

 

3. Şeffaf Olun.

 

Müşterinin Güvenini Kazanmanız İçin 4 İpucu

Potansiyel müşterileriniz veya hali hazırda bulunan müşterileriniz sizinle iş birliği yaparken kendini rahat hissetmeli. Onları yeterince bilgilendirmeniz oluşacak herhangi bir endişeyi ortadan kaldıracaktır.

Müşteriler güvenilir olduğunuzu ve küçük çatlakların size ve iş birliğinize zarar vermeyeceğini bilmeliler. Bu nedenle baştan sona nasıl bir iş planınızın olduğunu anlatmak, doğru ve kaliteli iş ortaya koyarken nasıl bir yoldan geçeceğinizi bilmelerini sağlamak doğru bir hareket olacaktır. Kapalı olmayın, ne kadar şeffaf ve açıklayıcı olursanız o kadar güvenilir olursunuz.

 

4. Patronunuzla konuşur gibi konuşun.

Müşterinin Güvenini Kazanmanız İçin 4 İpucu

Müşterilerinizin bir nevi sizin patronunuz olduğunu da unutmayın.

Bir işe birliğine girmeden önce onların isteklerini iyi çözümleyin ve herhangi bir karışıklığa izin vermeyin. Karşınıza çıkacak tüm engelleri baştan ön görmeye çalışın ve açık olun. Yine açık olmaya ve iletişim kurmaya geldik.

Herhangi bir öneride bulunurken de çok net konuşmamaya çalışın. “Bunu yapamayız.” Veya “şu programı kesinlikle almalısınız.” gibi önerilerinizi öncelikle tüm artıları, eksileri ve sebepleri ile açıklamalı ve o şekilde sunmalısınız. Sizden ne beklediklerini tam olarak bilmeli, yapamayacağınız hiçbir şey için söz vermemelisiniz.

Sağlıklı iletişim kurmanın önemini yadsımayın. Yeni bir müşteri elde etmektense elinizde olan müşterinizi tutmak dört hatta on kat daha az maliyetlidir.  Müşterilerinizi elinde tutmak için, yani sadık müşteriler yaratmak için yapmanız gereken doğru iletişim ile güven yaratmak. Müşterilerinizi tanıyın ve sizi tanımalarını sağlayın.

 

 

Etiketler:

  • müşterinin güvenini kazanmak
  • güven
  • ipucu

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!