Haber

Online tatil pazarı
ve büyütücüsü: erkekler!

Online tatil pazarı
ve büyütücüsü: erkekler!

Online tatil pazarı ve büyütücüsü: erkekler!

 

14,8 milyar liralik online turizm pazarina son bir yilda 1 milyon 380 bin erkek, 170 bin kadın müşteri dahil oldu.

 

Türkiye’nin 42,2 milyar liraya ulasan e-ticareti içinde en büyük paya sahip olan online tatil pazarı, erkek müşterilerle büyüyor.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, 2013’te 5,1 milyar lira olan online tatil-seyahat harcamalarının, son 4 yıldır rekor düzeyde artarak 2017 sonunda 14,8 milyar liraya ulaştığını ve e-ticaretin lokomotifi haline geldiğini bildirdi.

Kayral, Avantajix.com olarak Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBISAD) ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) verilerinden yola çıkarak yaptıkları arastırmada, tatil-seyahat harcamalarını online yapan kadın müşteri sayısının son bir yılda 2 milyon 535 binden 2 milyon 705 bine, erkek müşteri sayısının da 4 milyon 215 binden 5 milyon 595 bine yükseldiğinin belirlendiğini kaydetti.

Araştırmalarda, yılda en az bir kez otel-tur rezervasyonu, seyahat bileti, araç kiralama için online harcama yapanların esas alındığını anlatan Kayral, şunları söyledi:

“Online turizm pazarına Nisan 2017-Nisan 2018 arasinda 1 milyon 380 bin erkek, 170 bin de kadin müşteri dahil oldu. Bu verilerden online tatil pazarının, erkek müşterilerle büyüdüğü sonucu çıkartsak da, kadının rolü hiç de yabana atilacak gibi degil. Avantajix.com müşterileri arasında yaptığımız ankette, ailelerde tatil araştırmalarının ağırlıkla (yüzde 55) kadınlar tarafindan yapıldığı, satın almanın ise (yüzde 63) erkeğe bırakıldığı ortaya çıkıyor. Kısaca tatile kadın karar veriyor, erkek satın alıyor diyebiliriz.”

 

İnternetten tatil satın almak avantajli

 

Partnerlerinin arasinda yerli ve yabanci çok sayida tatil sitesi bulundugunu kaydeden Güçlü Kayral, tatil ve seyahat harcamalarinin internet üzerinden yapilmasinin birçok avantajinin oldugunu belirtti.

Özellikle firsat sitelerinin erken rezervasyondan dahi ucuza tatil imkani sagladiginin altini çizen Kayral, “Oteller acentalarla ayri ayri anlasma yaptiklarindan, otel fiyatlari acentalar arasinda farklilik gösterebilir. Karsilastirma sitelerini kullanarak acentalar arasinda en uyun fiyati vereni bulmak mümkün. Yurt içi ya da yurt disi tatil harcamalarinin Avantajix.com gibi para iadeli alisveris siteleri üzerinden yapilmasi yüzde 10’lara varan ekstra nakit para kazanma imkani saglar.

Internette yerli-yabanci kavrami yok. Türkçe yayin yapan çok sayida yabanci siteden Türk otelleri için çok rekabetçi fiyatlar aliniyor” diye konustu.

Etiketler:

  • tatil
  • online
  • erkek
  • turizm

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!