İş Dünyası

Organik
Kişisel Bakım
Ürünleri Piyasası
Yükseliş Trendinde

Organik
Kişisel Bakım
Ürünleri Piyasası
Yükseliş Trendinde

Organik Kişisel Bakım Ürünleri dünya genelinde yükselişte olan bir pPazar ve bu yüzden girişimcilerin ilgi odağında yer alıyor. Son araştırmalara göre de organik bakım ürünleri pazarı, nüfus artışına ve küreselleşmeye bağlı olarak büyüme trendi içerisinde…

Organik kişisel bakım pazarı büyüklüğü 2017 yılında 12.19 milyar dolar gibi bir rakama ulaşmayı başardı. Cilt, saç bakımı ve bitkisel kozmetik ürünler pastadan en büyük payı almaya devam ediyor. Bu noktada şundan da bahsetmek faydalı olacaktır. Çevre ve hayvan dostu ürünlere olan talep yıllardır artış eğiliminde. İnsanlar bu konuda bilinçlendikçe, bitkisel bakım ürünlerine daha yoğun ilgi göstermeye başladılar. Yine büyük markaların geliştirmekte olduğu projeler ve yeni ürünler pazarı her zaman canlı tutuyor. Her ne kadar bu markaların ürünleri tam olarak ‘’organik’’ sınıfına girmese de sizin iş yapmakta olduğunuz pazarın dolaylı olarak reklamını yapması açısından önemli.

The Body Shop, Estée Lauder ve Amway, Loreal gibi birçok global marka, herkes tarafından satın alınabilecek ölçüde uygun maliyetli ürünlerin geliştirilmesi için teknolojik yeniliklere büyük önem veriyor.

Organik Kişisel Bakım Piyasası saç, cilt ve ağız bakımı, kozmetik, yağlar, vücut spreyleri, parfümler ve hijyen ve kişisel temizlik ürünleri gibi çeşitli kategorilerde kendini gösterebilmekte. Organik kişisel bakım ürünlerine olan talep sentetik ve kimyasal içeren ürünlere göre keskin bir artış gösteriyor. Tüketici davranışı bu yönde olunca, markalar da yeni ürünler araştırmaya ve geliştirmeye odaklanıyor. Çıkan her yeni ürün trendi korumaya ya da artırmaya katkı sağlıyor. Yaşlanma karşıtı salyangoz kremi gibi bir şey hayatımıza girmişken birkaç ay sonra aynı markalar başka bir konsept ile karşımıza çıkıyor.

Yerel Bir Dil Kullanın

Yerel üreticilerin ya da bireysel girişimcilerin yapması gereken tek şey ise bu konsepti alıp el yapımı, doğal, kişiye özel, cilde özel gibi kalıplar içinde çeşitlendirmek ve pazarlamak!

Organik kişisel bakım ürünleri, süpermarketler, alışveriş merkezleri ve eczaneler ve internet siteleri aracılığı ile geniş bir kitleye ulaşabiliyor. Bu işi yaparken büyük markalardan farklılaşabilmek ve yerel bir kullanıcı kitlesi oluşturabilmek son derece önemli… Aksi takdirde Loreal ile doğrudan rakip olursunuz ve kaybedersiniz.

Kadınların Kendilerini Özel Hissetmelerini Sağlayan Ürünler

Kadınlar her zaman olduğu gibi premium ürünler için yüksek fiyatlar ödemeye razılar. Türkiye’de de özellikle çalışan kesimde kozmetik harcamaları ciddi rakamlara tekabül ediyor. Ayrıca ekonomik daralmalardan en az etkilenen sektörlerden biri olmaya devam ediyor kozmetik. İnsanlar pek çok konuda bütçelerini kısma yoluna gitse de kişisel bakım alışkanlıklarını terk etme konusunda isteksizler. Bununla birlikte, tüketicilerin ürünleri indirimli fiyatlarla satın almaya daha istekli hale geldiklerini görüyoruz. Bu açıdan, fiyat ve ürün çeşitlendirmesi yoluna gitmenizi önerebiliriz. Aynı ürünün Premium versiyonu için farklı bir marka üzerinden, herkes için erişilebilir versiyonu için farklı bir marka üzerinden pazarlama geliştirilebilir.

Faaliyet gösterebileceğiniz alanlar o kadar farklı ki saymakla bitmez. Ancak en popüler olanları sıralayacak olursak; cilt bakım ürünleri, yaşlanma karşıtı ürünler, bitkisel kürler, maskeler, kokular, ağız sağlığı ürünleri, temizlik ve hijyen ürünleri gibi ana başlıkları sayabiliriz.

Orta ölçekli bir şirket olarak ya da evde basit birtakım doğal bakım ürünleri üretebilir ve bunları satabilirsiniz.Üzerine instagram fenomeni olmayı başarırsanız kazanabileceğiniz paranın geçrekten sınırı yok! :)

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • kozmetik
  • organik ürünler
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!