Marka Hikayeleri

Panasonic Regi Robo
Akıllı Alışveriş Sepeti

Panasonic Regi Robo
Akıllı Alışveriş Sepeti

Son zamanlarda alışveriş deneyimini iyileştirmek adına ödeme sistemlerinden başlayarak mağazaların kendi özelindeki geliştirmelerine varıncaya kadar müşteri ve hız odaklı birçok yeniliğe tanıklık ediyoruz.

Amazon‘un kasiyersiz – çalışanı bulunmayan marketi Amazon Go‘yu lanse etmesinden hemen sonra, Japon teknoloji devi Panasonic, kendi akıllı alışveriş ürününü tanıttı. Bu durum aslında sektörün birkaç yıl içinde nereye doğru yol alacağını bizlere gösteriyor.

Panasonic tarafından geliştirilen Regi-Robo isimli alışveriş sepeti, içine konulan ürünlerin RFID etiketlerini otomatik olarak okuma özelliğine sahip. Bu sayede sıradan akıllı alışveriş teknolojilerinden daha karmaşık görevleri yerine getirebiliyor. Örneğin içindeki ürünlerin ne olduklarını otomatik olarak algılayabiliyor. Etiketi değiştirmeye bile kalksanız onu kandırmanız pek mümkün değil. Müşteri aldığı ürünleri sepete doldurduktan sonra ödeme noktasına geldiğinde sepetini bir makineye yerleştiriyor ve bu makine, sepetin içerisindeki ürünleri kendi kendine poşetleyebiliyor. Diğer bir farkı ise müşteri aldığı ürünlerin ücretini anında ödeyebiliyor çünkü sepetin içine bir ürün girdiğinde ya da sepetten bir ürün çıktığında bakiyeniz anında hesaplanmış oluyor.

Panasonic’in bu ürünü geliştirmedeki amacı; kasiyersiz, sıra beklenmeyen bir alışveriş deneyimi sunarak insanlara para kazandırmak...

Yaygınlaştığı taktirde müşterilere büyük kolaylık sağlayabilecek bir sepet olan Regi- Robo, ödemenizi nakit veya kredi kartı ile yapmanıza olanak tanıyor. Osaka’da bir markette ilk kez test edilen otomatik sepetin, 2018’in son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor. Ancak bu teknolojinin sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için mağazadaki tüm ürünlerde RFID etiketine bulunması zorunlu. Bu da tahmin edeceğiniz üzere geniş çaplı uygulamalara geçilmesi açısından biraz zaman alabilir.

Etiketler:

  • marka hikayeleri
  • panasonic
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!