Girişimcilik Tavsiyeleri

Pastane
Zincirleri
Şubeleşiyor.

Pastane
Zincirleri
Şubeleşiyor.

PASTANE ZİNCİRLERİ ŞUBELEŞİYOR

Kendi alanının en hızlı büyüyen bölümlerinden pastaneciler ve tatlıcılar, franchise vererek girişim imkanları sunuyor. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, bu sektörde etkinlik gösteren sekiz şirket 2018 sonuna kadar 158 franchise şube açmayı hedefliyor

Yeme-içme sektörü Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alıyor. Dışarıda yeme-içme cirosunun 55 milyar TL’ye yaklaştığı ifade ediliyor. Türkiye genelinde yaklaşık 65 bin lokanta, pastane ve kafe bulunuyor. Bu rakamların içerisinde en yüksek kısım yüzde 30 ile fast food’a ait. Hemen ardından ise yüzde 27 pay ile restoran ve kafeler geliyor. Dışarıda yemek için kişi başına harcanan tutar ise yıllık 650 TL civarında. Her ne kadar sektör büyüse de ev dışı tüketim ABD’de Türkiye’nin yaklaşık 38, Avrupa’da ise 29 katı büyüklüğünde. Dolayısıyla yeme-içme sektöründe birçok yatırım fırsatı bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu sektörün alt segmentlerine bakıldığında pastanelerin ve tatlı markalarının hızlı şubeleşmesi dikkat çekiyor. Franchise vererek şubeleşmeyi tercih eden bu markalar, hızlı bir zincirleşme atağında. Biz de tatlı ve pastane zincirlerinin franchising hedeflerini araştırdık. Yaptığımız araştırmaya göre, bu alanda faaliyet gösteren sekiz şirket 2018 yılı sonuna kadar 158 adet franchise şube açmayı planlıyor.

İKİ YILDA GERİ DÖNÜŞ

Artık tüketiciler gitmekten hoşlandıkları mekanın farklı anlarına hitap edecek şekilde hizmet sunmasını istiyor. Hafta sonu tatlı keyfini de akşam yemeğini de aynı mekanda geçirmeyi isteyebiliyorlar. Buna bağlı olarak müzikten servis hızına kadar her şey çok büyük önem taşıyor. Örneğin Özsüt, üç farklı konseptle hizmet veriyor. Fırın konseptli mağazalarında menüde yer alan tüm ürünler sunuluyor. Bu konseptte pasta, sütlü ve şerbetli tatlılar, unlu mamuller, dondurma, kaymak, çikolata, kahve, Türk ve dünya mutfağından yemeklerin yer aldığı geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Kafe konseptinde menüdeki belli atıştırmalıklarla birlikte tüm tatlı ve içecekler, tatlı konseptinde ise sadece tatlı ürün grubu sunuluyor.

Özsüt Genel Müdürü Güçlü Şeneler, yurtiçindeki 180 şubeden 171’inin franchise olduğunu söylüyor. Azerbaycan’daki üç mağaza da yine franchise’lar tarafından işletiliyor. Şeneler, bu yılki hedeflerine ile ilgili şunları söylüyor: “2018 sonuna kadar en az 30 şube açmayı hedefliyoruz.

Yatırımcılarımıza yer seçimi ve verimli operasyon yönetimi gibi konularda yardım ediyoruz. Aynı şehirdeki bayilerimizin yerlerini belirlerken özel bir yazılım kullanıyoruz. Merkezimizde de bayilerin isteklerini rehabilite etmek üzere çalışmalarını sürdüren bir ekibimiz var. Tüm bunların sonucunda birçok lokasyonumuzda yatırımın geri dönüş süresini iki yıla kadar indirmeyi başardık.” Özsüt’te franchise giriş bedeli olarak 70 bin dolar + KDV isteniyor. Royalty bedeli ise yüzde 5 olarak uygulanıyor.

SEKTÖRÜ BÜYÜTEN 5 FAKTÖR

1- Ev dışı tüketicisinin ve zincir mağazaların çoğalması,

2- Kentleşme ve çalışan nüfusun artmasıyla beraber pasta ve unlu mamüller türü yiyeceklerin evde yapılması yerine hazır alımına yöneltmesi,

3- Hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan markaların sektörün büyümesine katkıda bulunması,

4- Tüm istek ve ihtiyaçlara hitap edebilen markaların pastane sektöründe zincirler oluşturarak yaygınlaşmaya başlaması,

5- Tüketicilerin şube ağı yaygın markaları tercih etmesi.

25 YENİ ŞUBE AÇACAK

Yurtiçinde 300 şubeyle etkinlik gösteren Mado’da franchise vererek gelişmeyi tercih ediyor. Mado Yurtiçi Franchise Müdürü Engin Toraman, metrekare büyüklüğüne göre değişen konseptlerle etkinlik gösterdiklerini söyleyerek, “Bu yılın sonuna kadar, Ankara, Adana, İstanbul, Balıkesir, Aydın, Çanakkale ve Diyarbakır’da olmak üzere 25 şube açacağız” diyor. Mado’da 100 bin dolar + KDV franchise giriş bedeli alınıyor.

Bir şubenin toplam yatırım bedeli ise 2 milyon TL + KDV olarak ifade ediliyor. Şubeler için aylık ciro hedefi 250 bin TL. Royalty istenmiyor. Engin Toraman, yüzde 20 kâr marjı ile çalıştıklarını sözlerine ekliyor. 1995 yılında Sarıyer’de kurulan Paşafırını, çağdaş bir fırın-kafe konsepti ile şubeleşmeye başladı. Bugün Türkiye’de 34, yurtdışında ise iki franchise şube ile hizmet sunuyor.

Paşafırını Ortağı Mansur Boran, kafe-fırın sektörünün her gün kendini değiştirdiğini anlatıyor. Boran, “Mevcut firmalar da şubeleşmek için bayi arıyor. Bu bakış açısıyla yüksek kazanç vaat eden sektörümüz yeni yatırımcılarını bekliyor. Dolayısıyla dünyada da yaygın olan bu sektör için sadece ABD’de 650 milyar Euro’luk bir pazar hacmi olduğunu söylesek yanılmayız. Sektörde dünya nüfusunun yüzde 4’ü kadar çalışan olduğu öngörülüyor” diye söylüyor.

Paşafırını’nda 2018 yılı için 10 şube açma hedefi bulunuyor. Franchise giriş maliyeti olarak 30 bin dolar alınıyor. Toplam yatırım maliyeti ise metrekare başına bin dolar. Bayiler için aylık ciro hedefi 180 bin ile 200 bin TL arasında değişiyor.

FRANCHISE BEDELİ ALMIYOR

Sektörde kısa zamanda çok hızlı büyüyen Pastannecim, kişiye özel pasta, cupcake, peti-für, waffle, pancake gibi geniş bir ürün yelpazesine sahip. 30 adet franchise şubeye ulaştıklarını belirten Pastannecim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eker, Ankara ve İstanbul’da 20 şube daha açmayı hedeflediklerini söylüyor. Şirket 2018 yılında franchise giriş bedeli almıyor. Yatırım bedeli 250 bin ile 350 bin TL + KDV arasında değişiyor. Eker, şubeler için aylık ciro hedefinin minimum 120 bin TL olduğunu belirtiyor.

 

Etiketler:

  • Özsüt
  • Paşafırını
  • franchise
  • Pastaneccim
  • Mado
  • Pastane

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!