Girişimcilik Tavsiyeleri

Pazarlama İletişiminde
Ana Dil Kullanımı

Pazarlama İletişiminde
Ana Dil Kullanımı

Günümüz teknolojisi eve iletişim imkanları tüm dünyayı bütünleşik - global bir pazar haline getirirken hedefleri, cesareti ve projesi olan işletmeler için de sonsuz sayıda fırsat sunuyor.

Ülkeler arasındaki sınırların bu denli bulanıklaşması belki de tamamen ortadan kalkması bir takım sonuçlar ortaya çıkardı. Bunlardan en önemlisi İngilizce’nin dünya için ortak lisan konumuna gelmesidir. Yalnızca İngilizceye hakim olmak bile ticari faaliyetlerinizi yürütmede yeterli gibi görünse de ana dilde yapılan pazarlama ve iletişim çalışmaları daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bu konuda eski Alman şansölye Willy Brandt'ın tarihe geçecek bir sözü var: ''If I am selling to you I must speak English, but if you are selling to me, Dann müssen sie Deutsch sprechen'' Özetle; bana bir şey satmak istiyorsanız, benim dilimi konuşmalısınız.

Pazarlamayı Bırakın İlişki Kurmaya Başlayın

Daha önce paylaştığımız makalelerde de ''devir iletişim devri'' ifadesini sıkça kullanmışımdır. Uzun bir süredir iş dünyasına hakim olan ve daha ne kadar orada kalacağı muamma olan bu kavramı en iyi özetleyen isim ''Unmarketing'' kitabının da yazarı Scott Straten'dır. Henüz ortada Youtube yok iken viral pazarlama videoları 60 milyonun üzerinde tıklanan Straten 21. yüzyılın bu ilk çeyreği için stratejilerin yalnızca iletişim odaklı olması gerektiğini söylüyor. Zaten kitabın kapağında da ''Pazarlamayı Bırakın İlişki Kurmaya Başlayın'' ifadesi yer alıyor. Zira artık push (itme) tabanlı pazarlama stratejileri kullananlar giderek azalmakta, onların yerini iletişim odaklı ve insanlara bir şeyler satmaya çalışmayan - bununla beraber iletişim araçları yardımıyla insanları kendisine doğru çeken işletmeler almaktadır. Sosyal medya, tüketici platformları ve her türlü iletişim kanalında, hatta markaların taarruza uğradığı şikayet sitelerinde marka profesyonellerinin bu denli aktif rol alarak tüketicinin her daim yanında oldukları mesajını iletmesi bu stratejinin ortaya çıkardığı bir durum olsa gerek.

İletişim çağında olduğumuzu ve dış pazarlarda en iyi iletişim dilinin o ülkenin ana dili olduğunu bilmekle beraber, bunların uygulanması aşamasında bir takım sorunlar ile karşılaşmaktayız. Bunları bütçe sorunları ve zihniyet olarak ikiye ayırabiliriz.

Zihniyetin Değişmesi Gerekiyor

Ülkemizde verilen ihracat ve yatırım teşvikleri yurt içinde başarı ile faaliyetlerini sürdüren kobilerin ufkunu genişletiyor, dışarıya açılma konusunda onlara kaynak ve cesaret sağlıyor. Ülkemizin coğrafi ve jeopolitik konumunu da bir bileşen olarak bu denkleme eklediğimizde 2023 ihracat hedeflerinin tutmaması için bir sebep yoktur. Bununla beraber özellikle kobilerimizde, uluslararası pazarlama ve iletişim faaliyetlerinin bir takım gereklilikler hatta zorunluluklar içerdiği tam olarak anlaşılamamaktadır.

İşletme sahipleri kazançlarının bir kısmını iletişim ve ar-ge çalışmalarına ayırarak, markalaşmak için aşama kat etmeliler.

Önemli Olan Ürün veya Hizmete Talep Oluşturabilmek

Yurt dışına yapılan tanıtım amaçlı geziler, fuar katılımları ya da milli katılım organizasyonları önemli olmakla birlikte bunları destekleyecek bilgi, literatür ve çok dilli dokümantasyon eksik kaldığı için beklenen etki sağlanamamaktadır. Daha vahimi ihracat hedefleri olan kobilerimizin büyük çoğunluğunun çok dilli bir web sitesi olmadığını görmekteyiz. Vaat ile uygulama arasındaki bu farkları en kısa sürede gidermek, global düşün yerel uygulama felsefesiyle bunu faaliyete dökebilmek hepimizin yararına olacaktır. Elbette bu konuda yine en büyük iş işletme yönetenlerine düşüyor. Özellikle işin pazarlama kısmından sorumlu olanlar kendilerini her zaman güncel tutmalılar. Dünyada gerçekleşen olayları takip etmeli, trendleri analiz etmeli ve her zaman geleceğe yönelik bir planı olmalıdır. Pazarlama dinamikleri tüm organizasyon içinde en çabuk değişebilen - en hassas alan olmasına karşın; etki alanı bakımından en geniş olan birimdir. Pazarlamada başarısız olunması diğer bütün başarıların bir anda yok olmasına neden olabilir. Sonuçta bir ürüne veya hizmete talep oluşturamadıktan sonra yapılan diğer faaliyetlerin bir önemi kalmayacaktır.

 

Etiketler:

  • girişimcilik
  • pazarlama
  • iletişim

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!