Başka İş Önerileri

Pirinç + Nohut = Servet
Pilav Sektörü Rakamları

Pirinç + Nohut = Servet
Pilav Sektörü Rakamları

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pilav, son yıllarda hazır yemek sektöründe hatırı sayılır bir iş haline geldi. Hemen her metro durağının çıkışında ya da kalabalık caddelerde pilav arabalarını görmek mümkün. Bununla birlikte çok sayıda pilav çeşidini tadabileceğiniz dükkanlar da bulunuyor. Bayilik verme yoluyla büyüyen bazı kurumsal pilavcılar sektörün gidişatından oldukça memnun görünüyor. Girişimciler de kazandıkları paradan şikayetçi değil. Bir pilavcı dükkanının aylık cirosu 10.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiyor. Pilavcı dükkanlarına en büyük ilgi ise kadın girişimciler tarafından gösteriliyor. KOSGEB tarafından kadın girişimcilere verilen destekler ile bir pilavcı dükkanı açmak pekala mümkün.

Sokak Pilavcıları Günde En Az 300 Tabak Pilav Satıyor

Sokak pilavcıları ise sabit dükkanlara göre daha fazla kazanabiliyor. Ortalama bir pilav arabası sahibi günde yalnızca birkaç saat çalışarak 300 tabak pilav satıyor. Bu da günlük en azından 1000 – 1200 TL arasında bir ciro anlamına geliyor. Özellikle metro-metrobüs durakları çevresinde ya da işlek caddelerin giriş çıkış noktalarında yer tutan seyyar satıcılar için ilk kural sadık müşteriler oluşturmak. Bir yeri mesken tuttuktan sonra uzun süre orada çalışmak ve gelip geçen binlerce insanın hafızasında yer etmek gerekiyor. Aksaray ve Fatih bölgesini kendine mesken edinen pilavcı Ali Rıza Sever, tezgahını günde sadece 4-5 saat açtığı halde yaklaşık 300 tabak pilav sattığını belirtiyor.

Ayda 10.000 TL Kazanç Mümkün

‘’Bu işte sabit bir yeri mesken edinip, müşteriyi kendine bağlamak önemli’’ Ali Rıza Bey, 4 liradan sattığı pilavdan günde 1200 TL ciro elde ediyor. Kadıköy Balıkçılar Pazarında seyyar arabasıyla pilavcılık yapan Halim Koca ise, ‘’Ortalama 400 tabak satıyoruz. Öğrenci, bankacı, balıkçı gibi her kesimden müşterimiz var’’ diye şeklinde görüş belirtiyor. Halim Koca, namı yürüyen seyyar satıcılardan biri olmuş durumda ve bu sayede ayda 10.000 TL’nin üzerinde para kazanabiliyor.

Meşhur Unkapanı Pilavcısı Adeta Darphane

Akşam saatlerinde önünde trafik oluşan ve bu özelliği ile her yıl haberlere konu olan Unkapanı'ndaki pilavcı, günde neredeyse 1000 tabak pilav satıyormuş. Pilav o kadar geniş bir kitleye hitap ediyor ki karnını ucuza doyurmak isteyen de var, lüks arabasından inip pilav sırasına giren insanlar da var. Ya da zamandan kazanmak için 5 dakikada bir tabak pilav yiyenlere rastlamak da mümkün. Unkapanı pilavcısının aylık kazancı 30.000 TL’nin üzerinde olduğu düşünülüyor.

Az Maliyet Bol Kazanç!

Nohut Pilav işi yapmanız için öyle aman aman bir para harcamanıza da gerek yok. Fiyatları 2.00 TL ile 4.000 TL arasında değişen bir pilav arabası almanız yeterli. Pirinç, Nohut, Ayran, Plastik Tabak – Kaşık, Turşu ve pilavı sıcak tutmak için yaktığınız tüp masrafını da ekleseniz arabanın günlük maliyeti kesinlikle 500 lirayı aşmayacaktır. Günlük cironuzun ortalama 1000 lira olduğunu düşünürseniz seyyar bir pilavcının aylık kazancının kabaca 15.000 lira olduğunu görürsünüz.

Pilavın Mafyası Bile Var!

Rakamları okudunuz, acaba ben de mi bu işe girsem der gibi olduysanız orada biraz durun! Zaten bir işte bu kadar para varsa, orada mutlaka karanlık başka şeyler dönüyordur bunu aklınızdan çıkarmayın.

Duyumlarımıza göre İstanbul’un pek çok yeri, çeşmenin başındaki birkaç tane mafya tarafından tutulmuş. Öyle ki seyyar satıcıların %90’ı kendi arabasını değil, bu mafya bozuntularının arabasını işletiyor ve karşılığında ayda 2.500 - 3.500 TL arasında bir para alıyor. Ne hikmetse bu pilavcıların herhangi bir tanesine zabıtalar tarafından işlem yapılmıyor. Anlayacağınız büyük şehirlerde, özellikle İstanbul’da işler biraz karışmış durumda… Yani 3.000 liraya bir pilav arabası alıp, arabanızı lezzetli bir pilavla doldurup şu köşe başında ben de ekmeğimi kazanırım demeye kalkışırsanız büyük ihtimalle aynı gece birileri tarafından darp edilirsiniz. Velev ki ilk geceniz şanslı geçti; ertesi gün pilav arabanızı olduğu gibi zabıta ekiplerine kaptırma ihtimaliniz oldukça yüksek.

En İyi Yöntem Bayilik Alarak Pilavcı Dükkanı Açmak

Türkiye’de nohut pilav bayiliği veren ve bu işi kurumsal olarak yapmakta olan çok sayıda firma var. Bu sayının önümüzdeki yıllarda artması da bekleniyor. Bu firmalardan birinden bayilik alabilir ve küçük bir dükkan kiralayarak kendi yerinizi işletebilirsiniz. Pilavcı dükkanlarının kazancı da girişimcisini tatmin edecek düzeyde. Verginizi öder, sağlıklı koşullarda işinizi yaparsanız başınız belaya girmeden paranızı kazanmış olursunuz.

Etiketler:

  • başka iş önerileri
  • pilav
  • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!