Bayilik Haberleri

Türkiye’nin Markası
Pizza Pizza Satılıyor

Türkiye’nin Markası
Pizza Pizza Satılıyor

Türkiye’de hızla büyüyen pizza pazarı artık yatırımcıların da ilgisini üzerine çekmiş durumda. Kanın kokusunu alan köpek balıkları gibi paranın kokusunu alan yerel ve yabancı fonların radarına giren son firma ise Pizza Pizza oldu. Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında büyük bir değer kaybına uğraması da yabancı yatırımcıları Türkiye’deki şirketlere yatırım yapmaya iten önemli bir etken.

Türkiye’nin çok sevilen %100 yerli pizza zincirlerinden biri olan Pizza Pizza, 1995 yılında Abbas Türker tarafından İzmir Alsancak'ta kurulmuştu. Dilim pizza konseptini ilk defa Türkiye ile tanıştıran firma yine kendi tasarladığı dilim pizza, patates ve Coca-Cola'dan oluşan menüsüne COMBO isimli ile menü kısa zamanda müdavimlerini yaratmıştı.

Son açıklanan verilere göre 150’den fazla şubesi olan Pizza Pizza restoranları, Ağrı, Batman, Kars gibi doğu illerinin de aralarında bulunduğu 40 farklı şehre yayılmış durumda. Yurtdışındaki ilk şubesini 2010’da Irak’ta açan şirketin bu ülkede de 7 tane restoranı bulunuyor.

Lüksemburg Merkezli Luz Satın Alıyor

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Lüksemburg merkezli Luz Business Oppurtinies SARL adlı şirket, Pizza Pizza’yı almak üzere masada… Anlaşma sağlanırsa Luz, Pizza Pizza Türker Turizm İşletmeleri bünyesindeki markanın tamamının satın almış olacak.

Uluslararası Şirketlerin Pizza Sevdası

Bilindiği üzere pizza sektörünün en önemli yatırımcılarından öne çıkanlar Abraaj ve Turkven. Turkven Domino’s Pizza’ya ortak olmuş, Süzer Grubu’nun ABD’li Yum Brands’a sattığı Pizza Hut ve KFC’yi Dubaili Abraaj satın almıştı. Pizza sektörü dünya genelinde de bir büyüme trendinde. Pazarın büyüklğü 50 milyar doların üzerine çıkmış durumda. Ayrıca yeni açılan bir restoranın kendini amorti etmesi en fazla iki yıl alıyor. Durum böyle olunca yabancı yatırımcıların pizza sektöründe ilgi göstermesi de kaçınılmaz oluyor elbette.

Etiketler:

  • bayilik haberleri
  • pizza pizza

E-mail listesine kayıt olun
tüm fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun