İş Dünyası

Trafik Hikayelerinin
Yeni Mecrası
Plaka.io

Trafik Hikayelerinin
Yeni Mecrası
Plaka.io

Plaka.io, trafikte karşılaştığınız olumlu veya olumsuz olayları araçların plakalarıyla birlikte raporlayabileceğiniz bir mobil uygulamadır. Diyelim ki trafikte saçma bir hareket yapıp sinirinizi bozan bir araç oldu, uygulama üzerinden plakasını yazıp sevgilerinizi sunabiliyorsunuz, tabi sizin plakanıza yapılmış yorumları da görebiliyorsunuz.

Türkiye’de, hele ki İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde trafikte kalmak bir zulüm... Yaya, olmanız, sürücü koltuğunda oturmanız ya da bir toplu taşıma aracındaki yolcu olmanız durumu değiştirmiyor. Hemen her gün sinirinizi bozabilecek, soğuk soğuk terlemenize neden olabilecek ya da kendinizi ateşli bir olayın ortasında bulmanıza neden olacak bir garabet yaşamanız işten bile değil. Genelde bu olaylar başınızdan geçtikten sonra çoğumuzun tek yaptığı şey biraz söylenmek(!) Çünkü bu temel sorunları değiştirebileceğimizi düşünmüyoruz. Plaka.io ise bu konuya bir çözüm getirerek, trafiğin birer ferdi olan herkesin düşüncelerini paylaşabileceği bir platform olmayı hedefliyor.

Plakayı Bildirin, Başınızdan Geçenleri Anlatın

Plaka.io, trafikte yaşadığınız olayları paylaşabileceğiniz ve en nihayetinde mesajın karşı tarafa iletilebileceği bir platform. Üstelik üye olunmadan anonim olarak kullanılabiliyor. Böylece uygulamayı yüklediğiniz andan itibaren plaka sorgulama ekranı üzerinden arama yapmaya ve yorum bırakmaya başlayabilirsiniz. Plaka sayfasında yapılan yorumlar ve fotoğraflar görüntülenebiliyor ve paylaşılabiliyor. Ayrıca plakaya yapılan yorumları takip etmek bildirimler de açılabiliyor.

Üye olma zorunluluğu bulunmadığı için uygulama üzerinde çok sayıda küfür ve argo içeren yorum bulmak mümkün. Elbette uygunsuz içerikler şikayet edilerek kaldırılmaları sağlanabiliyor. Yorumları anonim olarak yapmak, bunların uygulama dışında fiziksel karşılaşmalara dönmesini de engelliyor. Uygulamanın çıkış amacı sürücülerin davranışlarına en basit haliyle yorum ve bildirim iletmek. Bu sayede kişiler dışarıdan bir gözün yorumlarıyla belki de daha önce fark edilmeyen hataları görünür kılmak.

Anonim yapı ve ifade özgürlüğü sağlayan platform hakkındaki tek endişem ise sadece trafikteki en gergin anlarda sinir boşaltma aracına dönüşmesi. İyiliği paylaşmayı ve yanlış hareketleri uyarmayı hedeflerken, anonim olmanın verdiği rahatlık ile sosyal medya kabadayılarının yeni alanlarından biri olabilir.

Plaka.io’yu Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Etiketler:

  • mobil uygulama
  • plaka.io
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!