İş Dünyası

Puduhepa
Kız Çocuklarının
Eğitimine Destek Veriyor

Puduhepa
Kız Çocuklarının
Eğitimine Destek Veriyor

Yazımıza Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlar hakkında sarf ettiği iki sözden alıntı yaparak başlayalım:

Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı, kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.

Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan ziyade; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır! Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacağı; aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak bir kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen hatta bundan emin olanlardanım.

Türkiye’de kız çocuklarının eğitimi, kadına şiddet ve kadının toplumdaki yeri konularında söylenecek o kadar şey var ki nereden başlarız nerede bitiririz bilemedik. Kız çocuklarının okutulmaması ve çocuk gelinler ve şiddet başta toplumumuzun kanayan yaraları mevcut.

Anadolu'nun Kraliçesi Anadolu Kadınları İçin Dönüyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, eğitimciler, iş adamları ve elbette bireylere bu alanda ayrı ayrı görevler düşüyor. Renan Tan Tavukçuoğlu da ülkemizdeki kız çocukları için bir şeyler yapmakta kararlı bir anne… Fongogo üzerinde yardım toplanmakta olan bez bebek projesi “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” ile Türkiye’nin kadınlarına ve kız çocuklarına, eğitim ve sağlık başta olmak üzere çeşitli alanlarda destek olmak için gayret gösteriyor.

Projenin ilham kaynağı ise bu topraklarda doğmuş güçlü kadınlardan gelmiş. Tavukçuoğlu; bu kadınların ilham verici öykülerini anlatarak bu coğrafyada yaşayan milyonlarca kadına yeni bir bilinç aşılamayı da hedefliyor. Projeye ismini veren karakter Hitit Kraliçesi Puduhepa. Öyle ki tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş Anlaşması’na mührünü basan; sevgi ve barış sözcüklerini tabletlere ilk olarak kazıyan güçlü bir kadından bahsediyoruz. Renan Tavukçuoğlu’nun projesi Kraliçe Puduhepa doğduğu topraklarda bugün yaşayan kadınlara destek olmak için bez bebek olarak geri dönüyor.

Kadınlar İçin Yine Kadınlar Tarafından Yaratıldı

Projede öncelikle Puduhepa, daha sonra da Anadolu’daki kız kardeşlerini temsil eden bez bebekler tasarlandı. Bir başka detay da projenin fikrinin ortaya atılmasından bugüne dek gerçekleşen her aşamasında emek veren herkesin kadın olması… Bebeklerin giysileri tasarımcı Arzu Kaprol imzasını taşıyor. Bebeklere ait yaratıcı hikayeler ise Tuba Şamlı Atilla ve Arbil Çelen Yuca tarafından yazılmış ve resimlenmiş.

Fongogo üzerinde satışta olan birçok yardım paketi mevcut ve fiyatları 20 lira ile 2.500 lira arasında değişiyor. Satın aldığınız Puduhepa bebeklerden elde edilen tüm gelir TOÇEV aracılığıyla kızlarımızın eğitimine destek olarak geri dönüyor. Projede aynı zamanda bez bebekleri diken, dolduran, işleyen kadınlara, istihdam sağlayarak da önemli bir değer yaratılmış durumda.

Eğitim ve İstihdama Destek

Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesinin amacı, tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ülkemizdeki kız çocuklarının kendilerine güvenen, bilinçli ve kültürlü bireyler olarak yetişmelerine destek olmak. Bunu yaparken ilham kaynağı olarak da Anadolu topraklarında yaşamış Hitit Kraliçesi Puduhepa kullanılmış. Projenin amaçlarından biri de evinden çalışmak isteyip imkan bulamayan kadınlara bu imkanın sağlanabilmesi…

Proje ekibi tarafından sosyal medyada #hikayelerimizvar etiketiyle duyurulan bu önemli kampanyaya destek olmak için siz de bu içeriği mümkün olduğu kadar çok insanla buluşturmamıza yardım edin. Okuyun, okutun, paylaşın. Maddi olanaklarınız imkan veriyorsa, Fongogo üzerinden projeye yapacağınız destekleri dört gözle bekleyen binlerce kızımız olduğunu da lütfen unutmayın.

Etiketler:

  • kadın girişimciler
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!