Girişimcilik Tavsiyeleri

Renkli Cam Kaşıklar
Üreten Çiftin
İlham Veren
Girişimcilik Öyküsü

Renkli Cam Kaşıklar
Üreten Çiftin
İlham Veren
Girişimcilik Öyküsü

Levent çifti, Çin'den tanesini yaklaşık 13 kuruşa aldıkları 1,5 metrelik cam çubuklardan çay kaşığı yapıyor ve takımını 4-5 liradan sattıkları ürünlerini yurt dışına da gönderiyor.

Yalova'da yaşayan Nurettin ve Gülhan Levent çiftinin Çin'den ithal ettikleri cam çubukları 10 metrekarelik dükkanda işleyerek yaptıkları çay kaşıkları, yurt içi ve dışından ilgi görüyor. Levent çifti, Çin'den tanesini yaklaşık 13 kuruşa aldıkları 1,5 metrelik cam çubuklardan rennkli çay kaşıkları üretiyor ve ihracatını yapıyor.

Cam kristal ustası Nurettin (54) ve eşi Gülhan Levent (47), yaklaşık 30 yıldır cam çubuklardan yaptıkları çay kaşıklarını satarak geçimlerini sağlıyor.

10 Metrekarelik Dükkanda Yazılan Bir Başarı Hikayesi

Kent merkezinde kiraladıkları 10 metrekarelik dükkanda yaptıkları kaşıkları ülkenin dört bir yanına gönderen Levent çiftinin ürünleri, bazen doğrudan bazen de aracılar vasıtasıyla yurt dışına da ihraç ediliyor.

Nurettin Levent yaptığı açıklamada; sade, sapı yaldızlı, platinli, renkli ve dekorlu çay kaşıkları üretebildiklerini söyledi. Eşiyle birlikte günde 700-800 cam kaşık yaptıklarını belirten Levent, günlük üretimlerinin bin adede çıktığı zamanlar da olduğunu ifade etti.

Tam 13 kez elden geçiriliyor

Yaldızlı ve dekorlu cam çay kaşığı yapabilmek için 4-5 yılını ve Yalova'da 1,5 daire parası harcadığını anlatan Nurettin Levent, şöyle devam etti:

"Genelde yaldızlı kaşık üretimi yapıyoruz. Önceden ham maddeyi Paşabahçe'den alıyorduk. Daha sonra bu camları Çin'den getirmeye başladık. Daha ucuz oldu. 1,5 metrelik cam çubuğu yaklaşık 13 kuruş maliyetle getiriyoruz. İçinde 2 bin cam çubuk bulunan bağ halinde alıyoruz. Kesiyoruz, 700-800 derece sıcakta işliyoruz ve cam kaşık haline getiriyoruz. Kaşığın sapına yaldız yapıyoruz. Yaldız işleminden sonra kaşığın ağzını yapıyoruz. Renkli cam kaşıkların yapımı sapı yaldızlı ve platinli olanlara göre daha zor. Renkli cam kaşığı yaparken 13 kez elden geçiriyoruz."

Nurettin Levent sözlerini şöyle sürdürdü:

Yaldızlı kaşıkları içinde 6 adet bulunan torbalar içinde 2 liradan, kutulu olarak da 2,5 liradan sattığını belirterek, "Bir cam çubuktan 11 çay kaşığı çıkıyor. 2 pakette 12 kaşık bulunuyor ve 4-5 liradan satıyoruz. Küçük ama emin adımlarla ilerleyen ve yıllar geçtikçe satışlarını artıran çift halinden oldukça memnun görünüyor.

Gülhan Hanım 30 Yıldır Eşine Destek Oluyor

Gülhan Levent ise 30 yıldır eşine destek olarak camdan kaşık yaptığını söyledi. Levent, "Ben severek başladım. Eşimden görerek başladım zaten. Kadın için güzel bir iş, oturduğun yerde yapıyorsun. Pek bir zorluğu yok. Aslında tam kadınlara göre bir iş." ifadesini kullandı.

Yaldızlı kaşıklara Arap ülkelerinden kendilerini tatmin edecek seviyede talep olduğunu da ifade eden Levent, "Yaptığımız ürünler en çok Gürcistan'a gidiyor. Ayrıca İran, Irak, ABD gibi ülkelere de gidiyor diyerek sözlerini noktaladı.

Biz de başka iş ekibi olarak Nurettin-Gülhan Levent çiftini başarılarından dolayı kutluyoruz. Daha nice girişimcimizin ilham veren hikayelerini sizlerle paylaşmak dileğiyle…

Etiketler:

  • girişimcilik
  • girişimcilik öyküleri
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!