Girişimcilik Tavsiyeleri

Bir Restoran Nasıl Açılır?
Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir Restoran Nasıl Açılır?
Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir restoran açmak sanıldığı kadar zor değildir. Lokasyon, lezzet, servis yapan personelin güler yüzü, ödeme tiplerinin çeşitliliği gibi kriterlere dikkat eden işletmelerin başarılı olma ihtimalinin yüksekliği bir gerçektir.

Franchise veren restoranların listesine ve franchise şartlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peki, bir restoran nasıl açılır?

Günümüzde yeni restoranların %70 - 80’i benzer sebeplerle kapanmaktadır. Bir restoran açmak ve devamını da getirebilmek için, iyi bir planlama ve doğru analize ihtiyacınız vardır.
Kendi işini kurmak isteyen insanları arasında restoran işletmeciliği fikri çok yaygın bir fikirdir.

Eğer siz de bir restoran açmak isteyenlerdenseniz endişe etmeyin. Bunun için bir takım kurallara dikkat etmeniz yeterli. Aksi takdirde bazı hesapları yapmadan, hızla açılan restoranların bir kısmı ne yazık ki ikinci yılını bile göremeden kapanabiliyor. Başarılı olanların farkıysa aslında sadece üründe değil. Asıl önemli olan şey işletme teknikleri.

Analiz

Doğru hedef kitlenin belirlenip, hedef kitle doğrultusunda çalışmalar yapılmalıdır. Belirli bir hedef kitle yerine çok sayıda müşteriye hitap etmeye çalışıp ihtiyacı karşılayamamak işletmenin kapatılma sebeplerinden biridir.

Rakipleri ve müşterilerini iyi analiz etmek gerekir. Tüketiciler neden o mekanlar yerine sizi tercih etmeli sorusuna doğru cevabı bulmak gerekir. Hitap edeceğiniz müşterilerin ekonomik durumu, satın alma gücü, mesleği, ilgi alanı nedir araştırmak gerekir. Önemli olan tüketicinin ne istediği ve ne fiyatla istediği, stratejileri bunlara göre belirlemek gerekir.

Yapılan araştırmalara göre bir restoranın kapatılmasının sebepleri arasında en fazla yönetim kadrolarının hataları görülüyor. İşletmeleri felakete sürükleyen genelde bu hatalar. 
Girişim uzmanları tarafından sıralanan restoran açmak isteyen insanların düştüğü üç algı hatasını şunlar;


-Yeme içme sektöründe nakit akışının çok yüksek olduğu düşünülüyor. 
-İşin kolay olduğu düşüncesi çok yaygın. 
-Son olarak, sektörün eğlenceli olduğuna dair bir inanış. 


Oysa bu üç algı da tam olarak doğru sayılmaz. Bir restoranın başarılı ya da başarısız olma durumu birçok kritere bağlıdır. Belli bir kesim, yeterli sermayeyi elde edip, basit bir mutfak kurup, birkaç masa sahibi olduğunda restoranı işletebileceğini düşünüyor. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi. İyi bir analiz yapmadan girişilen bir işin sonuçları çok iç açıcı olmayacaktır. Finansmandan menüye, iç mimariden insan kaynağına kadar her kalemin en ince detayına kadar hesaplanması gerekir.
Açmayı planladığınız restoran hangi semtte yer alacak? İş yerinin görünürlüğü ne durumda? Sunulan ürünün lezzeti, paket yapan veya servis yapan personelin güler yüzü, ödeme tiplerinin çeşitliliği, internetten yapılan satışlardaki puan ortalaması gibi unsurlar başarıyı etkileyen önemli unsurlar. Tüm bunlarla beraber, her sektörde olduğu gibi, müşterilerde güven ve sadakat duygusu yaratmak bu işin olmazsa olmazlarından. Bunun yolu müşterilere iyi bir deneyim sunmaktan ve hem lezzet hem de servis kalitesi ile memnun etmekten geçiyor.

Doğru konum

Başarıyı belirleyici unsurlardan biri de restoranın konumu olacaktır. Konumu, daha önceki belirlediğiniz tüketicilere ve belirleyeceğiniz konsepte göre seçmek doğru olandır. Örneğin; hedef kitle beyaz yakalı ofis çalışanları ise konumu iş yerlerine yakın, öğle molasında çıkıp bir şeyler yiyip geri dönülecek yakınlıkta olmalıdır.
Konum belirlerken yapılan hatalardan biri de uygun kiraya göre mekanı seçmek. Konumda belirleyici unsur uygun kira değil, tüketici potansiyeli olan noktaları seçmek olmalıdır.

Bütçe

Bütçeniz, hedeflediğiniz tüketici kitlesi, konum ve konsept ile doğru orantılıdır. Yatırım miktarı belirlenirken, kira, işçilik, ilk aylardaki operasyon giderlerinden kaynaklanan zararı karşılayacak olabilmesi önemlidir. Bütçe belirlemek, personel sahibi olmak, iyi bir işletmeciliğin yanında muhasebecilik, halkla ilişkiler ve insan kaynakları yönetimi gibi alanları da bünyesinde barındırabilmektir.

Konsept

Belirli bir kitleye, belirli bir konsepte göre hareket etmek en doğru seçenek olacaktır. Örneğin; geleneksel mutfak, Uzak Doğu Mutfağı, İtalyan mutfağı v.s. göre hareket etmek gerekir. Hedef kitle, konsept ve konum birbirine uygun seçildikten sonra hazırlıklara başlamak uygun olacaktır.


Belirlenen hedef kitleye uygun mekan, dekorasyonuyla da tüketiciye uygun olmalıdır. Restoran işletmeciliği için altın kural müşteriye güzel bir deneyim yaşatabilmektir. Dekorasyon, uzman kişilerin de yardımıyla konseptle uygun hale getirilmelidir. Seçilecek mekanın geniş ön cephesinin olması ya da dış mekanının da olması ayrıcalıklardan biridir.
Bir restoran açtıktan sonra kalıcılığı yakalayabilmek için  en iyi hizmetle tüketiciye hitap edebilmek gerekir. En iyi hizmet, uzman kadro, iyi malzeme seçimi ve hijyen kurallarına dikkat etmek demektir. Müşteriyi iyi tanımalı, onlardan gelen talepler değerlendirilmeli ve her daim yeniliğe açık olmalı.

“Doğru analiz, doğru konum, kaliteli hizmet, lezzetli ürün, beklentileri karşılayan konsept ve sağlanan hijyenle açılan restoranı bir adım daha öteye taşımak mümkün.”


Şunu unutmayın. Restoranın kapısını açar açmaz kapınızda müşterilerinizin oluşturdupu uzun kuyruklarla karşılaşmayacaksanız. (İmkansız değil). Evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Pazarlamanın olmadığı bir yerde ticari başarıdan söz etmek pek mümkün değil. 

Konseptinizi doğru kurgulayın. 
Hizmet sunulacak potansiyel pazardaki hedef kitlesini tanıyın. 
Rakiplerinizi inceleyin. 
Ürün – hizmet – fiyat – kalite dengesini iyi oluşturun. 

Rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir iş kolunda, bu konuların göz ardı edilmesi, üzerinde yeterince kafa yorulmaması ve maalesef profesyonellerden yardım alınmaması, restoranların başarısız işletmeler haline dönüşmesine neden olabilir.  Evet, iyi bir planınız var, restoran açmak için gerekli olan kriterlerin de farkındaysanız hayalinizi gerçekleştirmeye hazırsınız demektir. Geriye kalıyor sermaye. Bir restoranın maliyeti yatırımcının istekleri, işletmenin konsepti, lokasyonu, emlak ve makine-ekipman seçimi gibi kriterlere göre değişiyor.

Ülkemizde En Fazla Rağbet Gören Restoran Konsepti?

Yapılan araştırmalara göre açılan 100 restorandan 60 tanesi Türk mutfağı. Geçen yıl açılma oranını en çok artıran restoranlar ise burger, tavuk, çiğ köfte ve kokoreç restoranları şeklinde sıralanıyor. Lokasyon olarak en çok İstanbul tercih ediliyor. Ancak Anadolu’yu gözden kaçırmayın. Anadolu’da gelişmiş il ve ilçelerde dışarıda yemek yeme kültürü inanılmaz gelişmiş. Öyle bölgeleri var ki; buradaki restoranların ciroları İstanbul’un en iyi bölgeleri ile yarışıyor.

Franchise veren restoranların listesine ve franchise şartlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 

Etiketler:

  • restoran
  • restoran açmak
  • işletmecilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!