İş Dünyası

Yeni İş Arkadaşınızın
Bir Robot Olacağı
Günler Yakında

Yeni İş Arkadaşınızın
Bir Robot Olacağı
Günler Yakında

Çalışma arkadaşlarınızın ya da en azından bazılarının robot olmasına hazırlıklı olun!

Yapay zekâ ve robotik gibi gelişmekte olan teknolojiler, bazı şirketlerde işlerin yapılma biçimini değiştirmeye başladı. Endüstri 4.0 ve insansız fabrikalar hakkındaki gelişmeleri takip ediyorsanız bunların hiç de uzak bir gelecekte olmadığını zaten biliyorsunuz. Kısmen insan / kısmen robot iş gücüne doğru hızla ilerliyoruz. Şirketler bu ilerlemeye ayak uydurmalı ve çalışanlarını bu değişim konusunda hazırlamalılar diye düşünüyoruz.

Konuyla alakalı, dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarının birinde genel müdürlük yapan Jeff Wong “Günümüzde çalışma şeklimizi değiştiren otomasyon teknolojilerinin talebi ve uygulaması konusunda bir patlama görüyoruz.” dedi. Wong, ” Bu ilerlemeleri olumlu olarak görüyoruz. Ancak işletmeler, insan kaynaklarını fiziksel güçten ziyade, daha stratejik, zorlayıcı ve bilişsel kullanmak için insan ve makine yaklaşımını benimsemeye çalışmalı.” ifadesini kullandı. Bu değişim neticesinde, her gün tekrarladığımız sıradan görevleri yerine getirebilmek için yapay zekâ ve robotik süreç otomasyonu teknolojilerinden daha çok faydalanacağız. Bu yüzden çalışanlar için doğru eğitim ve desteği de sağlayarak onları bu geleceğe hazırlamak gerekiyor. Elbette bu noktada şu detayı unutmamakta fayda var: Teknik olarak yetkin robotların olması ve bu robotlara makine öğrenme yeteneklerinin eklenmesi, iş yapma becerisine sahip kişilerin değerini ve ihtiyacını hiçbir şekilde azaltmayacaktır.

İnsan Emeğine Her Zaman İhtiyaç Duyulacak

Gelecekte bazı işler insanlar yerine robotlar tarafından yapılacak, hatta öyle fabrikalar olacak ki bir tek insan bile çalışmayacak. Evet, bu durumun işsizliğe yol açacağı endişesi yok değil. Ancak şöyle düşünmekte fayda var: Bundan 40 yıl önce fabrikalarda binlerce insan çalışıyordu, şimdi ise bu sayı aynı büyüklükteki fabrikalarda yüzlerce kişi ile sınırlı. Herkes işsiz mi kaldı? Hayır. Gelişen teknoloji bambaşka iş alanlarının ortaya çıkmasına da vesile olduğu için bir şekilde insan emeğine ihtiyaç duyulacak işler olacak, her daim olacak.

Öğrenme Kültürünün Geliştirilmesi

Geleceğe uyum stratejisinin bir parçası olarak öğrenmeyi öğrenme kültürünü öğrenmemiz ve bu kültüre sürekli bağlı kalmamız gerekiyor. Elektrik ile hayata tutunan, kodlama ile neler yapacağını belirlediğimiz robotlara bir beceri öğretmek ne yazık ki sanıldığı kadar basit değil. Kullanım alanlarından kodlamaya, öğrenecek bilgi miktarından bu öğrenmenin ne kadar yoğun olduğuna kadar birçok farklı zorlukları var. Bu zorlukları aşmak ve değişim hızını karşılamak için çevik ve yumuşak bir iş gücü inşa etmek önemlidir. Yapay zeka henüz filmlerdeki kadar etkili kullanılabilecek seviyelere ulaşmadı. En azından bildiğimiz bununla sınırlı…

Türkiye olarak son yıllarda teknoloji açısından oldukça büyük ilerleme kaydettik. Yine de doğru beceriye sahip olmak, öğrenmeyi ve gelişme kültürüne adapte olmak konularındaki eksikliklerimizi azaltmak için yapay zekâ, nesnelerin interneti, blok zincir, robotik kodlama, bulut sistemleri ve enerji gibi kilit teknolojileri temel alan bir eğitim sistem oluşturmalı ve bunda ısrarcı olmalıyız. Bu noktada yöneticilere ve siyasal mekanizmalara büyük iş düşüyor.

Etiketler:

  • robotik
  • yapay zeka
  • inovasyon

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!