Girişimcilik Tavsiyeleri

Satışları Artırmak İçin
Online Değerlendirmelerden
Nasıl Yararlanılır?

Satışları Artırmak İçin
Online Değerlendirmelerden
Nasıl Yararlanılır?

Online değerlendirmeler, siz isteseniz de istemeseniz de şirketinizin ürün veya hizmetlerine atıfta bulunmak üzere her zaman bir yerlerde var olurlar. Bu yorumlar Arama Motoru Optimizasyonunuza (SEO) katkıda bulunur, daha da önemlisi müşterilerinizin sizin hakkınızdaki düşüncelerini etkiler. Dijital itibar yönetiminizi düzgün biçimde yapamazsanız bu değerlendirmelerden pekala olumsuz bir şekilde etkilenebilirsiniz. Ya da başarılı bir strateji izlersiniz ve bu yorumları işinize katkı sağlayacak silahlara dönüştürürsünüz.

Online Değerlendirmelerin Etkisi

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yetişkinlerin yüzde 82'si bir ürünü satın almadan önce zaman zaman çevrimiçi müşteri puanlarını veya incelemelerini okuduğunu söylüyor. Daha çarpıcı olanı, katılımcıları yüzde 40'ı bunu daima yapmaya çalıştığını dile getiriyor. Yalnızca genç yaş grubundaki insanların bu işlerle uğraştığını düşünüyor olabilirsiniz. Ama araştırma gösteriyor ki 40 yaşın üzerindeki insanlar da internetteki yorum ve eleştirilere kulak veriyor. Bu oran ancak 65 yaş ve üzeri kullanıcılarda ciddi biçimde düşüyor.

Araştırmaya göre, online incelemeleri okuyanların %52’si ürünün gerçek kalitesinin doğru bir şekilde aktarıldığını söylüyor; yüzde 48'i ise bu incelemelerin doğru olup olmadığını konusunda o kadar emin değil.

Her neyse! Online değerlendirmeleri okuyan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Bright Local adlı kuruluş Amerikalı tüketiciler hakkında yıllardır incelemelerde bulunuyor. Elde ettikleri veriler, her yıl çevrimiçi incelemelerde bulunan insanların sayısının arttığını kanıtlıyor. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, tüketicilerin yüzde 92'si yerel işletmelerle ilgili değerlendirmeleri bazen ya da her zaman okuduğunu belirtti. Sonuç olarak birçok insan ürün ve hizmetler konusunda karar verirken internetteki değerlendirmelere göz atma ihtiyacı hissediyor. Nispeten büyük bir kitle de bu değerlendirmeleri sanki kişisel bir öneri almışçasına önemsiyor.

Diğer bulgular gösterdi ki:

İnsanların yüzde 87'si, bir işletmeyi tercih etmeden önce önce üç ila beş yıldızlı değerlendirmeler görmek istiyor.

Ankete katılan tüketicilerin sadece yüzde 14'ü bir veya iki yıldızlı derecelendirmeye sahip bir işletmeyi tercih edebileceğini söylüyor.

Ayrıca, Google, değerlendirme sitelerindeki bu derecenizi toplumsal kanıt ve otorite puanı olarak dikkate alır. Bunlar, sayfalarınızın Google arama motorundaki sıralamasına katkıda bulunan unsurlardır.

Online Değerlendirmeler Nasıl Alınır?

Online incelemelerin önemini anladığınıza göre bir sonraki adım dijital varlıklarınızı buna göre yönetmektir. Bunun bir parçası olarak, müşterilerinizi, ürün ve hizmetleriniz hakkında yorum yapmaya ve puan vermeye teşvik etmeniz gerekir.

Bunu başarmak çoğu zaman kolay değildir. İnsanlar genellikle olumsuz bir deneyim yaşadıklarında bu tür şeylere zaman ayırmayı tercih ediyorlar. Unutmayın, birkaç çürük elma bütün sepetteki elmaları çürütebilir. Elbette kimse mükemmel değildir, ve olumlu online değerlendirmeleri teşvik etmek için uygulayabileceğiniz bazı taktikler mevcut.

Sadece Sorun!

Tüketicilerin %70’i kibarca sorduğunuz takdirde bir değerlendirmede bulunuyor. Müşterilerin deneyimlerinin hemen ardından bunu rica etmek en uygun zaman olarak biliniyor.

Kurnazlık Yapmayın

Çevrenizdeki herkese incelemelerde bulunmaları için toplu mesaj göndermeyin. İki gün içinde tamamı 5 yıldızlı 250 yorum elde ederseniz Google'ın robotları hatta müşterileriniz bir şeyler döndüğünü düşünecektirler. İstediğimiz şey bu değerlendirmelerin organik, gerçek ve yavaş yavaş oluşması durumudur.

Belirli Talimatları Ekleyin

Çoğu insan çeşitli sitelerde yorum ve değerlendirme bırakma konusunda bilgili olabilir ancak bazı insanlar bunu nasıl yapacağını bilmez. Hangi sitelerde değerlendirme almak istiyorsanız bunları müşterilerinize seçenek olarak sunabilirsiniz. En çok bilineni Google değerlendirmeleridir. Bunun yanında Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük ve çeşitli forumları işaret edebilirsiniz. Yine bulunduğunuz sektöre göre Yelp, TripAdvisor gibi platformlar önerilebilir.

Alışkanlık Haline Getirin

Değerlendirmeleri istemek, rutin müşteri iletişimi sürecinizin bir parçası olmalıdır. Bunu şahsen, e-postayla ya da bir mektup ile yapabilirsiniz. Müşteri deneyiminize en uygun yöntemi seçin ve bu işi olabildiğince otomatik hale getirin.

Söyleyecek Bir Şeyler Önerin

İnsanlara ne yazmaları konusunda müdahale etmek doğru değil. Ancak baz müşterileriniz o sırada ne yazmaları gerektiğini bilmiyor olabilir. Bu yüzden, ‘’ Bizimle çalışmaktan memnun kaldınız mı? Lütfen sorununuzu nasıl çözdüğümüz hakkında Google’a bir yorum yazınız’’ gibi belirli bir geribildirimi hazır olarak sunabilirsiniz.

Negatif Değerlendirmeler Nasıl Yönetilir?

İşinizi ne kadar düzgün yaparsanız yapın er ya da geç olumsuz geri bildirimler alacasınız. Bunu hak edip etmememiz hiç önemli değil. Olumsuz değerlendirmeleri dikkate almanız gerekir.

Olumsuz bir yorum ya da değerlendirme aldığınızda çıldırmak yerine ondan yararlanmayı deneyin. Onları yapıcı eleştiriler olarak kabul edin, kucaklayın! Bir düşünsenize işinizi daha iyi yapmanız için önünüzde bir fırsat var ve bu bedava! Mutlu müşterileriniz böyle değerli bir bulguyu size sunamazlar.

Ayrıca olumsuz bir değerlendirmeyi yanıtlamak, problemi çözmek, bunu herkesin gözleri önünde-internet ortamında yapmak paha biçilemeyecek kadar değerlidir. Ne kadar sorumluluk sahibi ve profesyonel olduğunuzu başka insanlara kanıtlamış olursunuz. Her şey mükemmel giderken kimse bununla ilgili konuşmaz. Ancak olumsuz bir durumun varlığı büyük bir takipçi kitlesini konunun üzerine çekebilir. Bu kalabalığı yakalamışken reklamınızı yapın! Haklı çıkmaya çalışarak kendinizi daha fazla rezil etmeyin.

Son olarak olumsuz değerlendirmelerin varlığı bazı şeylerin daha dengede görünmesini sağlar. Düşünsenize hakkınızda yüzlerce yorum var, tamamı olumlu, tamamı 5 yıldız. Gerçek olmak için fazla güzel! Nörobilim araştırmaları ortaya çıkardı ki gereğinden fazla iyi görünen seçeneklerin insanların bilinçaltındaki karşılığı sahtekarlık ve aldatma olgularıdır

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!