İş Dünyası

Sedition Art ile
Dijital Koleksiyon
Devri Başladı

Sedition Art ile
Dijital Koleksiyon
Devri Başladı

Sedition isimli dijital sanat platformu aracılığı ile sanatseverler ya da koleksiyonerler sınırlı sayıdaki dijital sanat eserine kolayca erişebiliyor ve satın alabiliyor.

Dünya büyük bir hızla dijitalleşmenin etkisine girmişken her geçen gün yeni yeni sektörler kendine bu alanda bir yer açıyor. Nispeten yeni akımlardan biri de dijital sanat eserlerinin kendine yer bulduğu SeditionArt isimli platform. Sedition, sanatçıların dijital formatta ürettikleri sınırlı sayıda eserlerini dağıtıma açtığı online bir ortam. Bu platformda, sanatçılar dijital alanlarda üretim yaparak yepyeni deneyimler elde etme fırsatı bulurken, ürettikleri eserleri de geniş kitlelere ulaştırma ve satma şansını elde ediyorlar.

2011 yılında, sanat simsarı Robert Norton tarafından kurulan Sedition Art, o zamandan bu yana gelişme sürecinin içindeydi.  Sanıyorum ki dünyayı kasıp kavuran dijitalleşme akımının gücünü de arkasına almış olacak ki platform son zamanlarda büyük bir ivme yakaladı.

Sistem şöyle işliyor: Sanat eserleri dijital ve sınırlı sayıda olarak koleksiyonerler için satın alıma açılıyor. Koleksiyonerler aldıkları sanat eserlerini internet üzerinden tabletlerinde, bilgisayarlarında, akıllı telefonlarında, akıllı TV’lerinde ya da Sedition’ın kendi ürünü olan çerçevelerde sergileyebiliyor ve saklayabiliyorlar. Koleksiyonerler günümüz çağdaş sanatçılarının dijitalde ürettikleri eserlere bu sayede kolay bir şekilde erişmiş oluyor.

Satın Alın ve Sanat Eserlerinizi Herkesle Paylaşın

Sedition koleksiyonerlerin satın alımlarını ve sanatçıların eserlerini güvenli bir şekilde saklamaları için gerekli güvenlik altyapısına da sahip. Damien Hirst, Tracey Emin, Bill Viola, Aaron Koblin ve Yoko Ono gibi çağdaş dönemin önemli sanatçılarının yanında; yeni nesil, gelişim sürecindeki sanatçıları da Sedition’ın katalogundan bulabiliyor ve takip edebiliyorsunuz.

Sanat eserlerinin belli bir ücreti yok, fiyatlar 5 dolardan başlıyor. Yani her bütçeden koleksiyonere hitap eden bir platform olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Satışlar, dinamik ve statik satış olarak iki farklı yöntem ile gerçekleşiyor. Dinamik satışta sınırlı sayıdaki eserlerin sayısı azaldıkça fiyatı artıyor. Yani klasik ekonominin arz talep dengeleri düşünülmüş. Statik satışta ise adından da anlaşılabileceği üzere ürünlerin fiyatları herhangi bir koşulda değişmiyor. Ayrıca platformda üyelik sistemiyle de her ay 12 sanat eserini sizin hesabınızda sergileyebiliyorsunuz. Aylık ya da yıllık üyelik modellerinde geçici bir süre de olsa eserlere koleksiyonuzda yer verebiliyorsunuz.

E-Ticaret Mantığı ile Farklı Bir Bağlamda Değerlendirilmiş

Ürünleri beğendiğinizde bunları liste haline getirebiliyorsunuz, bu sayede tekrar aramanıza gerek kalmıyor. E-ticaret sitelerindeki stok mantığına paralel bir şekilde listenize kaydettiğiniz sınırlı sayıdaki sanat eserlerinin tükenip tükenmediğini de takip edebiliyorsunuz. Sedition’da ekran kısıtlaması olmadığı için de dilediğini kadar ekranda koleksiyonunuzu sergileyebiliyorsunuz. Diyelim aldığınız sanat eseri tükendi, o zaman da dilerseniz, eser tükendikten sonra siz onu tekrar ticaret kısmında tekrar satışa açabiliyorsunuz

Platform sanatçıların eserlerini tıpkı stok fotoğraf sitelerinde olduğu gibi özel bir dijital filigran (watermarking) sistemiyle koruyor. Her sanat eseri sanatçı tarafından numaralandırılıp sertifikalandırılıyor. Ayrıca Sedition farklı bir uygulamaya giderek, alıcıların adına düzenlenen ve içinde sanatçının imzasını da taşıyan bir orijinallik sertifikası veriyor.

Erdal İnci, Refik Anadol, Can Büyükberber, Memo Akten gibi Türk sanatçılara da bu platformda rastlamak mümkün. Ayrıca sanatçılar buradaki müzelerin açık çağrılarına da katılabiliyor ve eserleri bir süre platform üzerindeki sanal müzelerde ücretsiz sergileniyor. Sedition’da sevdiğiniz sanatçıların eserlerini satın alabiliyor, paylaşabiliyor, hatta hediye edebiliyorsunuz.

Etiketler:

  • sanat
  • dijital platform
  • sedition

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!