İş Dünyası

Sermaye Şirketi ve
Şahıs Şirketi
Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sermaye Şirketi ve
Şahıs Şirketi
Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yeni bir girişim planlaması yaptınız. En önemli aşama olan fikir ve sermaye aşamasını tamamladınız ve sıra şirket kurmaya geldi.

Peki hangi şirket türü girişimimiz için daha doğru olur?

Şirket türleri genel anlamıyla “sermaye şirketleri” ve “şahıs şirketleri” olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu şirketlerin birçok aşamasında farklılıklar vardır. Bu farklılıklar bazen avantaj veya dezavantaja dönüşebilir. Girişiminiz için en doğru şirket türüne karar verebilmeniz için aralarındaki farklara göz atalım.

  • Şahıs şirketleri Kollektif Şirket ve Adi Komandit Şirketlerden oluşurken, sermaye şirketleri Limited Şirket, Anonim Şirket ve Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketleri içermektedir.
  • Şahıs şirketlerinde asgari bir sermaye yükümlülüğü bulunmamaktadır. Sermaye şirketleri için ie koyulması gereken asgari sermaye miktarları Türk Ticaret Kanunu’nda belirlenmiştir.
  • Şahıs şirketinde ortağın kişisel alacaklısı, alacağını ortaktan alamamış ise şirketin feshini talep edebilir. Sermaye şirketlerinde ise kişisel alacak için böyle bir talepte bulunamaz.
  • Sahış şirketinin ortaklarından birisinin iflas etmesi şirketi sona erdiren sebeplerden biriyken, sermaye şirketlerinde bu durum şirketii etkilemez.
  • Ortak sayısının teke düşmesi durumunda şahıs şirketi sona erer fakat sermaye şirketlerinde aynı durum geçerli değildir.

Şirket türleri arasındaki farklar kısaca bunlar.

Hukukumuzda tacir olabilmek için şirket kurmaya ihtiyaç yoktur. Örneğin bir kafeyi işletmek için şirket kurma mecburiyeti yoktur. Kafeyi işleten kişi tacir sayılır ve gerçek kişi tacirdir. İşletilen kafe ise ticari işletmedir. Tabii ki istenildiği takdirde herhangi bir şirket türü seçilip şirketleşme yoluna gidilebilir. Şube ya da bayilik vererek çalışan büyük kafe zincirlerine baktığımızda şirketleşme yoluna gittiklerini görmekteyiz. Karşılaştırmada da belirttiğimiz gibi şahıs şirketlerinin tek başına kurulması mümkün değildir.

Şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri arasında bazı avantaj ve dezavantajlar vardır. Eğer elinizde bir miktar sermayeniz varsa, (Limited şirketler için en az 10.000 TL, Anonim şirketler için 50.000 TL) ve eğer tek başınıza şirket kurmak istiyorsanız sizin için sermaye şirketi kurmak daha avantajlı olabilir. Ancak elinizde bu kadar sermaye yoksa ve şirketleşme süreci için ilk etapta çok fazla sermaye ayırmak istemiyorsanız şahıs şirketine yönelmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca girişimimizin ne tür bir girişim olduğu da şirket türleri arasında seçim yapmamızı etkileyecektir. Eğer küçük çapta bir girişimse ve büyük ticari faaliyetlerin olmayacağı düşünülüyorsa şahıs şirketlerini tercih etmek daha doğru olacaktır.

Şahıs şirketini kimler tercih etmeli

Şahıs şirketleri düşük iş hacimine sahip olacağını düşünen girişimciler için daha uygundur. Bu iş hacmininin karını gelir vergisi oranlaranlarına bakarak kestirebilirsiniz %20 vergi dilimini geçeceğinizi düşünüyorsanız sizin için limited şirketi daha avantajlı olacaktır.  bkz: 2017 Gelir Verigisi Oranları.

Şahıs firması kurmanın avantajları :  Düşük muhasabeci ücreti, kademeli vergi sistemi ve düşük defter tasdik ücretleridir.

Şahıs şirketi kurmanın dezvantajları : Limited şirketinde vergi oranı %20 iken, ciro yükseldikçe artan vergi oranıyla yüksek cirolarda %35’e kadar vergi ödeme riskiniz vardır. bkz: 2017 gelir verigisi oranları.

Limited şirketlerinin devredilmesi daha kolaydır.

Şahıs Firması Kurma Prosüdürü ve Maliyeti 2017

-Şirket kurma sürecinde öncelikle bir muhasebeyice ihtiyacınız var. Muhasebeciniz ortalama şahıs firması kurulumu için sizden 500-750 TL civarında bir rakam isteyecektir. Bunun dışında  aylık 149-371 TL + KDV civarında muhasebeci ücretiniz olacaktır. Kaynak

 İşçi sayısı muhasebe ücretini ekilemektedir.

- Muhasebeciniz işe başlama formu dolduracaktır

- 2 adet nufus cüzdanı sureti

- 2 Adet ikametgah

- İmza beyannamesi

- Muhasebecinin işlerinizi takip etmesi için vekalet

Bunun dışında;

İş yeriniz kira ise kira kontratı size ait ise tapu fotokopisi gereklidir.

Kira kontratları için, kira bedeline göre düşük oranda bir damga vergisi ödenecektir.

Çalışma ruhasatı maliyeti değişkenlik göstermekte ilgili kurumdan öğrenebilirsiniz.

 

Gelir dilimleri

Vergi oranı

13.000 TL'ye kadar

% 15

30.000 TL'nin 13.00 TL'si için 1.950 TL, fazlası

% 20

70.000 TL'nin 30.000 TL'si için 5.350 TL, fazlası

% 27

70.000 TL'den fazlasının 70.000 TL'si için 16.150 TL, fazlası

% 35

 

Limited şirketini kimler tercih etmeli

Limited şirketi orta düzey kar beklentisi olan firmalar tercih edebilir. 

Limted şirketi kurmanın avantajları : Sabit vergi oranı ve ortaklık yapısına uygun olmasıdır.

Limted şirketi kurmanın dezvantajları: Şahıs firmasına göre yüksek muhasebe ve defter tasdik ücretleri 

 

Limtied şirketi prosüdürü ve maliyeti 2017


-Öncelikle bir muhasebeyice ihtiyacınız var. Muhasebeciniz ortalama limited şirketi kurulumu için sizden 1500-2500 TL civarında bir rakam isteyebilir. Bunun dışında  aylık 421-765 TL civarında muhasebeci ücretiniz olacaktır. Bu rakam işçi sayısına göre artabilir.

-Ortakların tümü yada vekilleri  noterde hazır bulunmalıdırlar.

- Ana sözleşme noterde tasdik edilir.

- Müdürün imza sirküleri hazırlanır.

- Muhasebeciye kuruluş için vekaletname verilir. 

Vergi Dairesi İçin: 

- İşe başlama formu hazırlanır.

- Ticarert sicil gazetesi makbuz fotokopisi

- Müdür imza sirküleri [asıl suret]

- Ticaret sicili tasdiknamesi [asıl suret]

- Ortakların nüfus cüzdanı fotokopileri

- Ortakların ikametgahları

- Ortakların Nüfus Cüzdanı Suretleri

- Kira  konrtatı yada  tapu fotokokisi

-Ticaret sicil kaydı

- Belediye ruhsat işlemleri için de bir ücret ödemeniz gerekli bunu iligli kurumdan öğrenebilirsiniz.

 Not:Kurulum maliyeti konusunda verilen rakamlar örnektir değişkenlik gösterebilir ön bilgi amaçlı verilmiştir. Güncel net rakamları musabecinizden öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

  • sermaye şirketi
  • sahış şirketi

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!