İş Dünyası

Skandalın Merkezindeki
Cambridge Analytica
İflas Etti

Skandalın Merkezindeki
Cambridge Analytica
İflas Etti

Birkaç ay öncesine kadar Cambridge Analytica ismini sanırım pek azımız duymuştu. Facebook’un kullanıcılarının kişisel verilerini reklamcılık, seçimler veya başka birtakım amaçlar ile kullanıldığını kabul etmesi ile şirket çok zor dönemden geçti. Eleştirilerin odağında, Facebook, Mark Zuckenberg ve İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica vardı.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti. Skandalın ortaya çıkmasının ardından yalnızca 2 gün içinde, Facebook’un piyasa değeri 60 milyar dolar düştü. Birçok ünlü isim ve global firma Facebook hesaplarını dondurdu veya kapattı.

Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg; Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanarak satılması ve Rusya’nın Amerika’daki seçimlere müdahalesi gibi birçok konu hakkında ABD Senatosu’nda ifade vermişti. Zuckenberg’in Jüri karşısında düştüğü zor anlara hep birlikte tanık olmuştuk.

Şirket İflas Sürecini Başlattı

Sular şu an için duruldu gibi… Facebook bu skandaldan maddi ve manevi olarak büyük zarar alsa da bir şekilde çıktı. Cambridge Analytica ise tüm faaliyetlerini durdurduğunu ve iflas süreçlerini başlattığını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket etmesine rağmen medyanın haksız saldırıları ile şirketin tüm müşterileri ve tedarikçileri ile iş yapamaz duruma geldiğine değinildi. Sonuç olarak da şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı belirtildi.

Şirket kapansa dahi Amerika’da Cambridge Analytica ve Facebook üzerinde yürütülen araştırma ve soruşturma faaliyetler devam ediyor.

Etiketler:

  • iş dünyası
  • sosyal medya
  • facebook
  • cambridge analytica

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!