Marka Hikayeleri

Smartibot
Kartondan Yapılan
Yapay Zekaya
Sahip Robot

Smartibot
Kartondan Yapılan
Yapay Zekaya
Sahip Robot

Kendin-yap ve maker kültürü son yıllarda yükselişte. Bunda Youtube etkisi de göz ardı edemeyiz. Artık insanlar daha her şeyle ilgili video içeriğe sahipler. Bir şeyler yapmak istediğinizde, internetten küçük bir araştırma yaparak ona dair onlarca alternatif bulabiliyorsunuz.

Maker Hareketi özetle, teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır. Maker Hareketi kapsamında bir kişi kendine maker demek istiyor ve herhangi bir şey ortaya koyuyorsa o kişi maker’dır. Yani bu şekilde baktığımızda; yemek yapmak ile model uçak yapmak, elektronik devreler tasarlamak, 3 boyutlu yazıcılar ile sıfırdan bir ürün ortaya çıkarmak ya da bir oyuncak yapmak arasında herhangi bir fark yoktur.

Maker Hareketi öncülerinden Dale Dougherty‘nin tanımına göre, “Maker ruhunun” temelinde Rekabet yerine paylaşım; para yerine yetenek, ezber bilgi yerine deneyim vardır.

Smartibot Maker Hareketinin Son Gözdesi

Teknoloji, dünyanın hemen her yerinde ilginç şeylerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Dünyanın ilk kendin-yap karton yapay zekaya sahip robotu olan Smartibot; her tür malzemeyle kendi robotunuzu yapmanıza imkan veren bir kit. Ambalaj artığından kartona; patatesten çamura her tür malzemeyi kullanarak robotunuzu yapabiliyor, sonra parçaları tekrar tekrar kullanabiliyorsunuz.

Smartibot, akıllı telefonlar ile entegre biçimde çalışıyor. Telefonunuz uzaktan kumanda olarak işlevi görebiliyor ya da doğrudan robotun zekası yerine kullanılabiliyor. Özel uygulaması, YOLO isimli bir yapay zeka yazılımını içinde barındırıyor. Bu sayede robotunuz insan, otomobil, hayvan ve bisiklet gibi objeleri tanıyabiliyor. Hiçbir programlama bilgisine sahip olmadan robotunuza sizi takip etmesini, kedinizi veya köpeğinizi kovalamasını ya da oyuncak arabanızın peşinden koşmasını isteyebiliyorsunuz.

Yapay zekaya sahip robot dışında, Smartibot’un karton parçaları ile 2 fazladan robot daha yapılabiliyor. Bunlardan biri Teabot; yani çayınızı veya istediğiniz başka bir şeyi getiren bir tek boynuzlu at robotu!

Bu teknoloji ile istediğiniz herhangi bir şeyi ekleyerek – çıkararak robotunuzu özelleştirebiliyorsunuz. Karton, patates, Lego, oyuncak plastiği veya aklınıza gelen herhangi bir malzemeyi kullanarak bu değişiklikleri uygulamak mümkün... Devreleri, motoru ve batarya kutusunu yeniden kullanıp hayal gücünüz doğrultusunda tasarımınıza ekleyebilirsiniz.

Karmaşık Robotlar Yapmak da Mümkün

Smartibot, karmaşık robotlar inşa edebilmeniz için de uygun! Smartibot yazılımına tam tamına 14 ek motor bağlayabiliyorsunuz. Bu sayede istediğiniz birçok şeyi gerçekleştirebilecek robotlar ortaya çıkarabilirsiniz. 2 bacaklı robotlar, 4 bacaklı robotlar, robot kollar, otomobiller, üç tekerlekliler, hava yastıklı tekneler, deniz uçakları, uçaklar… Hepsi hayal gücünüze ve yeteneğinize bağlı!

Kontrol Etmesi Kolay

YOLO isimli özel uygulama, robotunuza uygun kontrolleri tasarlamanıza ve herhangi bir kod yazmadan robotunuzun davranışlarını tanımlamanıza izin veriyor. Kontrol öğelerini uygulama üzerinde sürükleyerek ve hangi motorların kontrol edileceğini seçerek robotunuzu yönetebiliyorsunuz.

Smartibot 4 adet AA pil ile çalışıyor. Bu da evdeki oyuncakların ve 4 veya daha az AA pil ile çalışan her şeyi hackleyebileceğiniz ve smartibot ile bağlayabileceğiniz anlamına geliyor. Elektrikli oyuncaklarınızı sökerek Smartibot’u onların motorlarına bağlayabilir; böylece telefonunuzla oyuncakları kontrol edebilir ya da otonom olarak bir şeyler yapmaları için oyuncaklarınızı programlayabilirsiniz. Elbette biraz elektronik kurcalamaya, söküp takma olaylarını bilmeniz gerekecek. Sizde de bir maker yeteneği olduğunu düşünüyorsanız neden denemiyorsunuz?

Smartibot şu an Kickstarter üzerindeki kampanyasında bitime 1 ay kala hedef fona ulaşmış durumda. Bu da sene sonunda teslimatın gerçekleşmesinin önünde hiçbir engel kalmadığı anlamına geliyor.

Etiketler:

  • maker
  • smartibot
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!