Haber

Sürdürülebilir Ambalaj
için kılavuz yolda

Sürdürülebilir Ambalaj
için kılavuz yolda

Sürdürülebilir Ambalaj için kılavuz yolda


Sürdürülebilirlik ve çevreci politikalar bildiğimiz anlamıyla yaşamın (gezegen ve içindeki bizler) devamlılığını sağlayacak etkiyi her seferinde bir adım ile atıyor. Geçtiğimiz dönemde özellikle yurtdışında ses getiren pipet karşıtı hareket yiyecek-içecek sektörünün gerekli değişime girmeye hazır olduğunu göstermişken bizde de gıda sanayinin olaya et attığını duymak mutluluk verici.

 

Gelecek nesilleri düşünerek, gıda sanayiinin bütünsel bir yaklaşımla sağlıklı, güvenilir ve sürdürülebilir sistemlere dönüşümünü hızlandırmak amacıyla çalışan ‘Sürdürülebilir Gıda Platformu’, gıda sanayi için Sürdürülebilir Ambalaj Kılavuzu hazırlamak hedefiyle tüm paydaşların katıldığı bir çalıştay düzenledi.

 

Günümüz ve gelecek nesiller için sağlıklı, güvenilir ve sürdürülebilir gıda sistemlerine yönelik dönüşümü hızlandırmak amacıyla faaliyet gösteren Sürdürülebilir Gıda Platformu,geçtiğimiz hafta ‘Sürdürülebilir Gıda için Sürdürülebilir Ambalaj Çalıştayı’nı gerçekleştirdi.

 

İlk hedef, Sürdürülebilir Ambalaj Kılavuzu hazırlamak…

Ambalaj üreticisi, tedarikçi, tasarımcı, konunun uzmanı akademisyen, sivil toplum kuruluşu ve araştırma şirketi temsilcilerinin yer aldığı çok geniş bir paydaş katılımı ile gerçekleşen çalıştayın ilk çıktısının, gıda sanayi için bir Sürdürülebilir Ambalaj Kılavuzu olması hedefleniyor.

 

Balparmak, Chep Türkiye, Danfoss, Eker, GT Enerji, Intertek, Leroy, Metro Türkiye, Migros, Pınar, Reis Gıda ve Ülker’in üye olarak yer aldığı Sürdürülebilir Gıda Platformu, Türkiye’de ve dünyada öne çıkan alanlarda önemli işbirlikçi projeleri hayata geçirmeyi amaçlıyor.

 

Gıda ambalajıyla ilgili tüm konularda uzman görüşlerinin alındığı çalıştay, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’nun ev sahipliğinde yapıldı. Gastronometro’nun, Türk Mutfağı ve değerlerine sahip çıkarak hak ettikleri yere gelmelerini sağlamak için, yerel değerleri global bir bakış açısıyla ele alan bir platform olduğunu vurgulayan Metro Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Bilge Ceylan, gıda endüstrisinin önemli alt kollarından biri olan ambalajın sürdürülebilir geleceğinin tartışıldığı bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

 

Etiketler:

  • gıda
  • kılavuz
  • Girişim
  • ambalaj

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!