Marka Hikayeleri

SureFly Drone Helikopter
İlk Başarılı
Uçuşunu Yaptı

SureFly Drone Helikopter
İlk Başarılı
Uçuşunu Yaptı

ABD’li teknoloji şirketi Workshorse tarafından geliştirilen SureFly isimli Drone Helikopter test uçuşunu başarıyla tamamladı. Hibrit yakıt kullanan ve daha önemlisi yolcu taşıyabilme özelliğine sahip bu araç drone pazarında iddialı olmak için neredeyse her şeye sahip!

Birkaç yıl öncesine kadar girişimcilik ekosisteminde drone teknolojileri geliştiren startupların hikayeleri önemli bir haber olarak karşımıza çıkabiliyordu. Henüz bu kadar ucuz değilken ve Çinliler tarafından milyonlarca drone üretilmemişken, kickstarter gibi platformlarda fon toplamaya çalışan drone’lar olurdu. Şu anda ise isteyen herkes 50 dolara ortalama bir drone satın alabiliyor ve hemen her YouTuber’ın bir drone’u var.

Ancak son zamanlarda yük ve yolcu taşımayı hedefleyen, helikopter özelliklerine paralel olarak dikey havalanabilen hava taşıtları üretmek için çalışan birçok şirket var. Bunlardan öne çıkan bir tanesi de SureFly! Bu heyecan verici teknolojiyi 10 yıl içinde gökyüzünde daha fazla görebiliriz. İnsanlı ve insansız uçuş testleri başladı ve sonuç şu an için mükemmel görünüyor.

SureFly İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Hedef fiyatını 200.000 doların altı olarak belirleyen SureFly, Ohio’da ilk başarılı uçuşunu gerçekleştirdi; hem de içinde bir yolcuyla beraber… Şirketin asıl hedefi geliştirme sürecini CES 2018’e yetiştirerek fuarda gövde gösterisi yapmaktı. Ancak bu hedef gerçekleşemedi ve süreç ancak Mayıs ayında son buldu. Bu başarılı test uçuşunun ardından yoluna emin adımlarla devam eden şirket yönetimi, gelecekte hava araçlarının yaygınlaşacağını ve kendilerinin de önemli bir üretici olarak faaliyetlerini sürdüreceklerini savunuyor.

Güvenlik Tedbirleri Son Derece Gelişmiş

SureFly güvenlik açısından son derece önemli donanımları içinde bulunduruyor. Aracın üzerinde 8 motor ve birbirinden bağımsız 8 pervane bulunuyor. Böylece motorlardan birinde problem ortaya çıksa bile diğer 7 motor aracı güvenle yere indirebiliyor. Ayrıca araç üzerindeki jeneratör de motorlara elektrik enerjisini sağlıyor. Jeneratör ile ilgili bir arıza yaşanırsa da aracın kendini 5 dakika daha taşıyabilecek bir yedek deposu bulunuyor.

Şimdilik her şey yolunda gidiyor gibi görünse de son kullanıcıya ulaşana kadar almaları gereken bir yol var. Ürünün seri üretime ne zaman geçebileceği hakkında bir açıklama ise henüz yapılmadı.

Etiketler:

  • drone
  • surefly
  • teknoloji
  • marka hikayeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!