Başka İş Önerileri

İlginç ve Karlı
Bir İş Modeli
Tıbbi Sülük Üretimi

İlginç ve Karlı
Bir İş Modeli
Tıbbi Sülük Üretimi

Sülükler eski çağlardan beri tedavi amaçlı olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle Hirudo Medicinalis türü tıbbi sülük, kan basıncını düşürdüğü ve parazitleri yok ettiği için pek çok hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir. Sülüklerin Osmanlılar tarafından kullanıldığı ve bu konu ile ilgili yazılı eserler hazırladıkları bilinmektedir. Osmanlılarla beraber Fransızlar da sülüklerden yararlanmışlardır. Tıbbi amaçla 1830 yılında Paris hastanelerinde beş milyon sülük kullanıldığı raporlanmıştır. Günümüzde sülüklerin çeşitli türleri üzerinde bilimsel çalışmalar yürütülmekte ve bunlardan modern tıpta kullanılan birtakım ilaçlar da elde edilmektedir.

Dünyada 15 bin sülük çeşidi vardır. Ancak bunun sadece 15'i tıp tedavisinde kullanılabiliyor. Tedavide kullanılan 15 sülük türünün sadece 4'ü Türkiye'de yetişiyor. Ülkemizde de tıbbi sülük ticareti yapılmakta ve toplanarak yurt dışına ihraç edilmektedir. Şu anda dünyada en önemli sülük ihraç eden ülkelerden biri Türkiye’dir. Ancak modern tıpta aşırı kullanımı nedeniyle neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalınan Hirudo Medicinalis, uluslararası sözleşmeler ile koruma altındadır. Bu yüzden ticaret hacimleri kotalarla sınırlıdır.

Tıbbi Sülük Nasıl Yetiştirilir?

Labaratuvar Koşullarında ve Büyük Havuzlarda Üretim

Sülük yetiştiriciliği sülüklerin çeşitli yöntemler kullanılarak kanla beslenmesi prensibine dayanır. Sülüğün gelişim süresi çevre ve su sıcaklığına bağlıdır. Sülük yavruları 24-28°C sıcaklıkta 28 günde ve 18-20°C sıcaklıkta ise 35-45 günde yumurtadan çıkarlar. Aç kaldıkları zaman 93 gün sonra ölmeye başlarlar. Kitleler halinde ölüm ise 120 gün sonra ortaya çıkar.

Sülüklerin olgunlaşmasını besinin miktarı ve beslemede kullanılan konakçının türü etkiler. Laboratuvar koşullarında en iyi besleme yöntemi yavru sülüklere ilk iki beslemede kurbağa kanı, sonraki beslemelerde ise memeli hayvanların kanının verilmesidir. Bu yöntemle sülüklerin minimum 4 besleme sonunda, takribi 8-10 ay sonra 3.0 - 6.5 gr ağırlığa ulaştıkları görülür. Sadece kurbağa kanı ile toplam 7-9 kez beslenen sülükler ancak 17-20 ayda 0.5 - 2.0 gr ağırlığa ulaşabilirler. Sıcak kanlı memeli hayvanların kanları sülüklerin gelişmesinde çok büyük öneme sahiptir. Laboratuvar koşullarında 6 kez uygun bir beslemeyle sülüklerin 12- 18 ayda 8-15 gr ağırlığa çıkarılması mümkündür.

Evde Küçük Kaplarda Sülük Yetiştirme

Tatlısularımızda bulunan Hirudo medisinalis küçük akvaryum, çanak ve kavanozlarda üretilebilir. Hindistan tıbbi sülüğü de (Hirudinaria) yaygın olarak bu yolla kültür edilir. Sülüklerin yumurtalarını rahatça bırakabilmesi için bu kapların içine kil toprak konulur. Sülükler bu kilin içine yumurtalarını bırakır. Yumurtalardan çıkan yavru sülükler temiz su bulunan başka bir kaba aktarılır ve beslenmeye başlanır.

Steril şartlarda üretimi yapılan sülükler hemen sağlık ekiplerine ulaştırılmalıdır. Burada önemli olan sülüğün başka problemlere sebep olmaması için önlem alınmasıdır. Sülüğün yaptığı iki şey var, kirli kanın dışarı alınması ve salgıladığı bir takım enzimler neticesinde pıhtılaşma mekanizmasını değiştirmesi. Dolayısıyla kanın daha akışkan hale gelmesini sağlıyor. İyi beslenmiş bir sülük ortalama ağırlığının 9 katına kadar kan çekebiliyor.

Toprak Havuzlarda Yetiştiricilik

Toprak havuzlarda sülüklerin yetiştiriciliği doğadaki yaşam ortamının yapay olarak oluşturulması prensibine dayanmaktadır. Havuzlar sülüklerin doğal ortamına uygun tarzda sazlık, bataklık ve organik maddece zengin bir şekilde hazırlanır. Doğadan toplanan sülükler bu havuzlara yerleştirilir. Sülüklerin kan emerek beslenmeleri için havuza canlı kurbağa veya balık bırakılır. Yine mezbahalardan sağlanan sağlıklı kanla da bu sülükler beslenebilir. Toprak havuzlarda üretim ve yetiştiricilik ekonomik olmamakla beraber yılda ancak bir veya iki ürün alınabilir. Yine sülüklerin üremesi çok uzun bir sürede olur. Oysa laboratuvarlarda su sıcaklığı her mevsim sabit düzeyde tutulabileceğinden sürekli yavru almak ve bunları kısa sürede büyütebilmek mümkündür. Bu gün dünyada sadece laboratuvar üretim teknikleri uygulanmaktadır.

Sülükler tedavi öncesi bekletilecek ise, muhafaza edilirken kullanılan su klorlu olmamasına dikkat edilmelidir. Disitile su ya da ph değeri yüksek olan doğal kaynak suyu / yeraltı suyu olması gereklidir.

Tıbbi Sülük Üretimi Ne Kadar Para Kazandırıyor?

Sülüklerin üretiminde dikkat etmeniz gereken ilk husus, ekonomi kazanç olarak üretimi gerçekleştiğinden mutlaka üreteceğiniz sülüklerin pazar alanlarını belirlemeniz gerekmektedir. Yani yüksek fiyata satabileceğiniz müşteri ağını ayarlamalısınız. Ülkemizde sülükler bilinçsiz üreticilerden kaynaklı olarak çok düşük fiyata satılmakla birlikte bazı üreticiler ise doğru pazarlama stratejisi ile ihracat dahi yapmakta ve bunları yüksek karla satabilmektedir.

Tek bir sülüğün satış fiyatı 50 kuruş ile 15 dolar arasında değişmektedir.  Orta büyüklükteki bir üretim havuzunda yılda 1 ton ağırlığında sülük yetiştirilebilir. Her ne kadar niş bir alan olarak görünse de para kokusu girişimcileri tıbbi sülük üretimi konusunda cezbediyor.

Siz de elinize bir hesap makinesi alın ve tuşlara basmaya başlayın…

Etiketler:

  • tıbbi sülük
  • iş fikirleri
  • evde sülük yetiştirme
  • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!