Girişimcilik Tavsiyeleri

Tarım ve Hayvancılık
Sektörü Meraklılarına:
Yerli ve Yabancı Girişimler

Tarım ve Hayvancılık
Sektörü Meraklılarına:
Yerli ve Yabancı Girişimler

Avcı ve toplayıcı insanoğlu günümüzden binlerce yıl evvel tarım devrimini gerçekleştirmiş ve bitkileri & hayvanları evcilleştirmeye başlamıştır. Tarım Devrimi beraberinde yerleşik hayata geçişi, nüfus ve iş çeşitliliğinde artışı ve elbette teknolojideki gelişimi tetiklemiş ve desteklemiştir. Binlerce yıl önceki atalarımız gibi tarımdaki potansiyeli fark eden onlarca belki yüzlerce girişimci hem yurt içinde hem de yurt dışında faaliyet gösteriyor. Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de ise bu tür girişimler bizler için daha bir anlamlı bir yandan da gurur verici. Aşağıda sırasıyla tarım/hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren yerli girişimcilerin başarı hikayelerini ve de yabancı girişimlerin fikirlerini inceleyebilirsiniz:

 

Mehmet Aksoy – Burdur/Türkiye: Mehmet Aksoy, emekliliğini Türkiye’de geçirmeyi düşünen Rus arkadaşından aldığı destek ve motivasyonla Burdur’a solucan dolu bavullarla geliyor. Söylediğine göre 2 yıl boyunca evinin bodrum katında solucan yetiştirmiş. Bu sürede hem bilgi birikimini arttırmış, hem güven tazelemiş hem de strateji planını oluşturmuş. Bürokratik engelleri sabırla aşan Mehmet Aksoy, solucanların çok hızlı büyüdüğünü ifade ediyor ve bugün 18 tesiste 200 milyara ulaşan solucanlarıyla faaliyet gösteriyor.
Her zaman bir adım daha ileriye mottosuyla hareket eden Aksoy, bazı üniversitelerle ortaklaşa Ar-Ge çalışmaları yapıyor ve Ar-Ge faaliyetleri için büyük bütçeler ayırmaktan da geri durmuyor.

 

Mustafa Boyacı - Adana/Türkiye: Adana’nın Yumurtalık ilçesinde birçok çiftçi gibi karpuz ve pamuk yetiştirerek geçimini sağlamaya çalışan Boyacı, bir türlü istediği geliri elde edemeyince yeni arayışlara giren eski bir çiftçi.
Süslü balıklara meraklı ve ilgili olan Boyacı, en sonunda tarlasının bir kısmını gölete çeviriyor ve arayışının cevabını buluyor: süs balığı yetiştiriciliği. Acemilik döneminde deneme – yanılma yoluyla bilgi birikimini de arttırıp çok yara almadan yoluna devam edebilen Boyacı, on binden fazla yavru balık hasat ederek çalışmasının meyvesini topluyor. İlerleyen dönemlerdeki hedefleri arasında ürettiği süs balıklarında kaliteyi arttırmak ve süs balıkçılığı ithalatını azaltarak yerli piyasaya satış yapmak ve ülke ekonomisine yeni bir iş kolu kazandırmak var.

Yerli girişimcilerin yanı sıra tarımsal teknoloji konusunda dünyada da çok büyük adımlar atılmaya devam ediyor. Ürün elde edilinceye kadar yapılan bütün işlemleri zaman, para ve verimlilik vb. gibi faktörler özelinde geliştirmeye çalışan birçok yabancı start-up firması insanlığın en eski üretim biçimi olan tarım sektörü için çalışıyor.

 

AgCode: Bir bağcılık yönetim şirketi olarak karşımıza çıkan AgCode, şarap üreticilerinin verimini en üst düzeye çıkarmak ve emeği yönetmek için hasat, saha koşulları ve üzüm olgunluğu gibi değişkenlerin üreticiler tarafından kolaya izlenebilmesini sağlıyor.

 

BluWrap: Patentli bir oksijen yönetimi tekniği kullanarak, taze proteinin raf ömrünü uzatan BluWrap; taze protein tedarikçilerinin hava yolundan ziyade deniz taşımacılığıyla taşıma yaparak tasarruf etmelerini de sağlıyor.

 

BrightFarms: Kentlerde ve banliyölere yakın yerlerde seralar inşa eden BrightFarms, bir yandan da bu seraları işleten bir firma. Yerel ve ulusal süpermarketlerle ortaklık kuran ve ürünlerinin tazeliğini en üst düzeye çıkarmak için çiftlik ve/veya seralarını bu marketlerin yakınına koyan Brightfarms’ın öz sermayesi 57.9 milyon dolar olarak öngörülmektedir.

 

Full Harvest: Her yıl 20 milyar lira "çirkin" ürün ABD'de çöpe gitmektedir. Full Harvest, üreticilerle gıda şirketlerini birbirine bağlanmasını sağlayarak fazla miktarda üretilen veya kusurlu olan ürünleri boşaltmak için B2B pazarı(şirketler için tedarik pazarı) oluşturarak bu atıkları azaltmaya çalışıyor.

 

Eğer siz de tarım/hayvancılık odağında fikrinizi gerçeğe dönüştürmek istiyor ve sermaye arıyorsanız http://www.kosgeb.gov.tr/ sayfasına bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Aradığınız sektöre göre franchie veren firmalar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler:

  • hayvancılık
  • tarım
  • Girişim

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!