Başka İş Önerileri

Tavuk Çiftliği Kurmak
veya Gezen Tavuk
Üretimi Yapmak

Tavuk Çiftliği Kurmak
veya Gezen Tavuk
Üretimi Yapmak

Tavuk eti, ekonomik ve sağlıklı olması sebebiyle insanlar tarafından en çok tüketilen gıdalardan biridir. Bu yüzden dünyanın hemen her ülkesinde kanatlı hayvan çiftlikleri oldukça büyük bir iş alanı oluşturur. Tavuk yetiştirme işi iki şekilde yapılabilir. Bir tanesi büyük kapalı tesislerde gerçekleştirilen daha yüksek hacimli bir üretim modeli iken diğeri ise her büyüklükteki çiftlikte, daha mütevazi bir bütçe ile yapabileceğiniz gezen tavuk yetiştirme işidir.

Devlet desteklerinden yararlanarak tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız, KOSGEB‘in “kanatlı hayvanlar yetiştiriciliği teşvik kredisi” veya “kanatlı hayvanların ürünlerinin imalatı” desteği gibi teşviklerden birini almak üzere başvurabilirsiniz. Başvurunuz kabul edilirse, yönetmelikte belirtilen kurallar çerçevesinde kredinizi ve hibenizi kullanabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için ilgili yönetmelikleri incelemenizde ya da bir danışmandan yardım almanızda fayda var.

Tavuk Çiftliğine Civciv Tedarik Etme

Tavuklar, eskiden 70-80 günde olgunlaşırdı. Ancak günümüzde özel yemler bir civcivin yetişkin bir tavuk haline gelmesi yaklaşık 45 gün sürüyor.  Özel kimyasallar ve büyüme hormonu içeren yemler tavuğun kısa sürede olgunlaşıp kesilecek hale gelmesini sağlar. Bu da yatırımcıları tavuk çiftliği kurmaya teşvik eden etmenlerden biridir.

Diyelim ki 2000 Civciv kapasiteli bir çiftliğiniz var. Bu da demek oluyor ki her 45 günde bir 2000 civcive daha ihtiyacınız olacak. Hem tavuk ticareti yapıp civciv yetiştirmeye kalkmak biraz zor olabilir. Bu yüzden civciv tedariki için dış kaynaklardan yararlanabilirsiniz.  Yalnızca civciv yetiştirmek üzere yoğunlaşmış üreticilerden bunları temin etmek daha mantıklı bir seçenek olabilir.

Yumurtadan çıkan civciv, özel civciv yemiyle beslenir. Aksi takdirde çeşitli bağırsak ve mide hastalıklarına yakalanarak telef olabilir. Ancak civciv hassas bir hayvandır; ne kadar iyi bakarsanız bakın mutlaka ölümler olacaktır. Tavuk yetiştirme işine girmeye niyetliyseniz bunu da aklınızda bulundurun.

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti Ne Kadardır?

Tavuk çiftliği kurmak için birkaç yüz metre karelik alanı dönüştürebilir ve orada tavuklarınızı yetiştirebilirsiniz. Hatta biraz daha alanınız varsa gezen tavuk yetiştiriciliği ile daha iyi para kazanabilirsiniz. Küçük bir tavuk çiftliği kurmanın maliyeti ise 150 metrekare için 75.000 TL‘den başlayarak 250.000 TL‘ye kadar ulaşabilir.

Entegre tesis kurmak ise bambaşka bir yöntemdir. Yüksek sermayeye ihtiyacınızın olacağı bu yöntemde otomatik, her şeyin makineler ile yapıldığı, yem ve su sıkıntısı olmayan bir çiftlik de kurabilirsiniz.

Eğer böyle bir işe girişecekseniz; tüm detayları göz önünde bulundurmalısınız. Zira, mühendislerden bekçisine kadar oldukça geniş bir insan kaynağına da ihtiyacınız olacak. Çeşitli teknolojiler ile donatacağınız yaklaşık 3 dönümlük bir alanda tam donanımlı bir tavuk çiftliği kurmanın maliyeti ise 1 milyon liradan başlar ve çiftliğin büyüklüğüne göre artar.

Kuracağınız çiftliğin yapısı nasıl olmalıdır?

Tavuk çiftliklerinde kullanılan alanın yüksekliği en az 4 metre olmalıdır. Tavuk üretim çiftliği imar izni olan her yere kurulabilir. Gıda sektöründe tavuk etine olan talep her geçen gün artmakla birlikte, bu talebi karşılamak için yeterince yeni çiftlik kurulmuyor. Bunun önemli sebeplerinden biri insanların bu konudaki bilgi eksikliğidir. Çoğu girişimci hiç bilgi sahibi olmadığı bir sektöre para yatırmaktan uzak duruyor. Ayrıca beden gücüne de ihtiyaç duyan bir iş kolu olduğundan, hayvancılık oldukça kısıtlı bir zümre tarafından ilgi görüyor. Halbuki oldukça karlı ve sürdürülebilir iş kolu olan kanatlı hayvan yetiştiriciliği yeni yatırımcılarına kucak açmış bir şekilde bekliyor.

Bu yüzden eğer böyle bir yatırım yapmak istiyorsanız bir tavuk üretim tesisinde birkaç ay çalışarak işlerin nasıl yürüdüğünü bizzat gözlemlemenizi öneririz. Böylece olası riskleri gözünüzle görmüş olursunuz. Ya da kendi işinizi kurma aşamasında neleri daha iyi yapmanız gerektiği konusunda değerli bir tecrübe edinmiş olursunuz.

Etiketler:

  • başka iş önerileri
  • tavuk çiftliği kurmak
  • tavuk yetiştiriciliği

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!