İş Dünyası

Nihayet teknoloji girişimleri
konusunda yeteri kadar
ses çıkıyor mu?

Nihayet teknoloji girişimleri
konusunda yeteri kadar
ses çıkıyor mu?

Nihayet teknoloji girişimleri konusunda yeteri kadar ses çıkıyor mu?

Bize güzel teknoloji markaları gerekiyor ve onlara duyduğumuz ihtiyaç bir hayli acil. Katma değer vergisi yüksek ürün eksikliğinin etkileri bugün gündemimizde haklı biçimde yer bulurken, girişimci tarafından çağrılar gelmeye devam ediyor.

 

Sanayi Bakanlığı tarafından girişimci adaylarına 200 bin TL hibe verileceğine yönelik yapılan açıklamayı takiben açıklama yapan Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Başkanı Yiğit Savcı, hibe verilmesine yönelik uygulamanın, girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkıda bulunacağını söyledi.
Savcı yaptığı açıklamasında teknoloji girişimciliği sayesinde bugüne dek elde edilen kazanımların da altını çizdi. Yaklaşık 600 milyon dolara yabancı bir şirkete satılan internet girişimi, 728 milyon dolara Çinli dünya devine satılan e-ticaret şirketi ve geçen yıl sadece bir bölümü 100 milyon dolar karşılığında ABD’li bir şirkete devredilen oyun şirketi örneklerini anımsatan Savcı, “Teknoloji girişimcilerinin ekosistemini geliştirebilirsek, cari açığımızı hızla kapatabiliriz” dedi.

Yol haritası: Tohum dönemi - devlet ve melek yatırımcı desteği - teknoparklar ve inkübasyon merkezleri

Teknoloji girişimlerinden elde edilen geri dönüşü arttırmanın yolu yapılan desteği sürdürülebilir hale getirmekten geçiyor şüphesiz. Bu noktanın altını “Ülkemizde teknoloji girişimcilerinin önünü açarak bu girişimleri sürdürülebilir kılacak kurgular oluşturulması gerekiyor” diyerek çizen Savcı, girişimcilerin izlemesi gereken süreci şöyle özetliyor: “Tohum aşamasından başlayarak, devlet destekleri, melek yatırımcı destekleri de dahil olmak üzere, teknoparklarla, inkübasyon merkezleriyle verilen desteklerin aktif şekilde girişimciler tarafından kullanılmasını önemli buluyoruz. Ayrıca derneğimiz de GYİAD Akademi ile girişimcilere eğitimler ve mentörlük desteği sağlamakta; dolayısıyla, sadece maddi hibelerle yetinmeden, yola çıkan bütün girişimcilerin büyük resme odaklanmaları gerektiğini düşünüyorum.”

Etiketler:

  • girişimci
  • KDV
  • gyiad
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!