İş Dünyası

Tekstil Sektöründe
Online Alışveriş İmzası

Tekstil Sektöründe
Online Alışveriş İmzası

Tekstil sektöründeki dijital dönüşüm her geçen yıl daha da hızlanıyor. Digital Commerce 360 tarafından paylaşılan “Internet Retailer Online Giyim Raporu”na göre, 2017 yılında ABD’deki giyim satışlarının %27,4’ü internet üzerinden gerçekleşmiş. Bu oran 2015 yılında %20,7, 2016 yılında ise %23,5 idi. Bu da gösteriyor ki önümüzdeki yıllarda çevrimiçi yapılan tekstil satışları mağazalarda yapılansatışların önüne geçecek!

Stockholm merkezli ödeme sistemleri şirketi Klarna tarafından yapılan araştırmada da her geçen yıl daha fazla tüketicinin internet üzerinden kıyafet satın almadan önce bunları denemek istediğine dikkat çekiyor. Yine bir diğer veriye göre alışveriş yapanların% 40’ı, satın aldıkları ürünleri en az 1 defa iade etmiş. Bu rapor bize farklı bir alışveriş deneyiminin hakim olmaya başlayacağını gösteriyor. Artık insanlar internetten sipariş ettikleri kıyafetleri deniyor, beğenmezse iade ediyor.

İlginç bir metot olabilir ancak Bulgaristan’da kargo şirketlerinin şubelerinde deneme kabinleri bulunuyormuş ve aldığınız kıyafeti orada denediktten sonra alabiliyor ya da koşulsuz iade edebiliyormuşsunuz.

Devler Yeni Alışveriş Deneyimine Uygun Projeler Geliştiriyor

E-ticaret devi Amazon ise, “satın almadan önce dene” modeliyle çalışan “Prime Wardrobe” isimli hizmeti sunuyor. Fakat aynı zamanda geleneksel olarak mağazalarda satış yapan perakendecilerden de büyük bir destek alıyor.

Abercrombie & Fitch, AP, American Eagle ve diğer önemli markalar da dijital alandaki potansiyele yönelik kampanyalar geliştirmeye devam ediyor. Örneğin GAP, çocuklar için abonelikli giyim modeli sunuyor. Böylece bu pantolonun kolları boyu kısalmış, oğlum biraz yavaş uza demenize gerek kalmıyor.

Markaların getirdiği bütün bu yenilikler her ne kadar sektöre katkı sağlasa da, internetten satılan ürünlerin lojistik giderleri, kar oranlarını olumsuz etkileyebiliyor. Çünkü internetten alışveriş yapan çok sayıda müşteri bir ürünün birden fazla versiyonunu sipariş ediyor ve daha sonra bunlardan bazılarını iade ediyor.

Mağazada alışveriş deneyimi hala zirvedeki yerini koruyor ancak bu durumun birkaç yıl içinde değişieceğini önngörüyoruz. Arkadan gelen nesil değişim konusunda bizden daha başarılı ve hızlı olacaktır. PYMNTS.com tarafından yapılan ve 2.535 kişinin katıldığı ankete göre, insanların %43,2’si kıyafet alışverişini mağazadan yapmayı tercih ediyor; %26,9’u ise yalnızca online olarak giyim alışverişi yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor. %29,9 paya sahip kitle ise iki şekilde de giyim alışverişi yapmayı tercih edebileceklerini ifade ediyor.

Türkiye’deki üreticiler için bu yeni alışveriş deneyimi odukça büyük fırsatlar sunabilir. Büyük e-ticaret platformlarını bir pazar yeri olarak kullanabilir ve ürünlerinizi kolayca satabilirsiniz. Fason üretim yapan ve daha ünlü tekstil markalarına çalışan üreticiler e-ticaret sektöründeki bu rüzgarı arkalarına almalılar ve tüketicilerin arzuladığı tarzda deneyim sunan kampanyalar üretmeliler.

Etiketler:

  • tekstil
  • 2018
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!