Ekonomi

Temassız Kartlarda
Şifresiz İşlem Limiti
Artırıldı

Temassız Kartlarda
Şifresiz İşlem Limiti
Artırıldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), temassız kartlarla yapılan işlemlerin limitinin 50 TL’den 90 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Böylece, temassız şifresiz işlemlerin limiti 1 Mart 2018 itibariyle 90 TL oldu.

Temassız Ödeme Nedir? Temassız Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

Temassız Ödeme, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde işlem yapmanız için geliştirilmiş bir teknolojidir

Temassız kartınızı, temassız okuyucusu olan noktalara yaklaştırarak ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. 1 saniyeden kısa sürede onaylanan temassız ödeme işlemleri, kartın üzerinde yer alan çipe bağlı olan anten ve POS üzerinde yer alan okuyucunun radyo frekansı dalgaları üzerinden haberleşmesiyle gerçekleşir. Temassız teknolojisi ayrıca, NFC özellikli cihazlar ile POS’larda ödeme yapabilmeyi mümkün kılar.

Bazı işyerleri vitrinlerinde, kapılarında içeride temassız ödeme yapılabileceğini söyleyen yönlendirmelere yer verir; bazılarında ise ödeme noktasında yer alan POS cihazının üzerinde temassız dalga sembolünü veya «contactless» ifadesini görürsünüz. Bu noktalarda temassız kartlarınız ile ödemelerinizi yapabilirsiniz

Türkiye’de Temassız Kart Kullanımı Artıyor

BKM verilerine göre, 2016 yılında 31 milyon adet olan temassız özellikli kart sayısı, 2017 yılında yüzde 36 artarak 42 milyon adede yükseldi. Temassız işlem adedi 2016 yılında 45 milyon iken, 2017’de yüzde 96 artış göstererek 88 milyon adede çıktı. Temassız kartlarla yapılan ortalama işlem tutarı ise 2014’te 11 TL iken 2017’de 2,5 katına çıkarak 26 TL’ye yükseldi. 2014 yılında yalnızca 97 bin adet olan temassız ödeme terminali adedi 2016 yılında 608 bine yükseldi, 2017’de ise tam 879 bine ulaştı ve toplam terminal adedi içindeki payı yüzde 37 oldu. Böylece 2014’ten bugüne temassız kabul noktası tam 9 kat arttı. Bugün her 3 kart kabul noktasından 1’i temassız ödemeyi destekliyor.

Kullanıcıların Hayatını Kolaylaştırmak Amaçlanıyor

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, “Temassız ödeme yöntemiyle kart kullanıcılarının ve işyerlerinin ödeme süreçleri çok daha hızlı ve kolay hale geldi. Bunu, hızla gelişen kullanım rakamlarından da izliyoruz. 50 TL limitini artırarak, kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştırmayı hedefledik. Bugüne kadar küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin, limitin 90 liraya çıkmasıyla artık perakende, elektronik ve akaryakıt gibi sektörlerde de tüketicilere kolaylık sağlamasını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Temassız Ödemenin Faydaları Nelerdir?

Mağaza İşletmecileri İçin Faydalar

♦ Kasanın yoğun olduğu anlarda ödeme işlemleri bir saniye kadar kısa bir sürede tamamlansın istiyorsanız siz de müşterilerinizi temassız ödeme yapmaya yönlendirmelisiniz.
♦ Müşterileriniz hem farklı bir ödeme deneyimi yaşadıkları için, hem de ödemelerini daha kısa sürede yaptıkları için memnun olacaklar.
♦ Özellikle kasa sıralarının arttığı anlarda, daha az beklemek için yan mağazayı tercih eden müşterileriniz oluyorsa, temassız ödemeleri denemelisiniz.
♦ Temassız ödemelerin kasa yönetiminde nakit operasyonunun getirdiği hata, sahte para, nakit para taşıma ve nakit parayı koruma maliyeti konularında avantaj yarattığını unutmayın.

Temassız Kart Sahipleri İçin Faydalar

♦ Temassız ödeme yaparken kartınızı elinizden hiç bırakmıyorsunuz. Böylece kartınızı unutma, kaybetme olasılıklarını azaltıyorsunuz.
♦ Mikro ödeme olarak anılan, küçük tutarlı alışverişlerinizde temassız ödemeler para üstü alma veya bozuk para denkleştirme gibi sorunları ortadan kaldırır. Daha hızlı, daha güvenli bir alışveriş imkanı yaratır.
♦ Alışveriş yaptığınız mağazada, önünüzdeki kişiler bir saniyelik sürelerle ödeme işlemlerini tamamlasın istemez misiniz? Böylece siz de daha az sıra bekler, daha hızlı hizmet alabilirsiniz.
♦ Temassız ödemeler, memnuniyet ve alışkanlık yaratan bir ödeme şeklidir. Araştırmalar temassız ödeme yapan tüketicilerin, temassız ödemeyi diğer kartlı ödeme yöntemlerine tercih ettiklerini gösteriyor. Bu temassız ödemelerin dünyada hızla büyümesinin de sebebini açıklıyor.
♦ Temassız kartlarınızı sadece alışverişte değil, ulaşım için de kullanabilirsiniz. Geçerli olan noktalarda ulaşım ücreti için bilet/ön ödemeli kart almanız gerekmez; temassız özelliği olan kredi kartınızı okutarak ulaşım ücretinizi ödeyebilirsiniz.

Etiketler:

  • teknoloji
  • ekonomi
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!