İş Dünyası

Markete Gitmişken
1000 Kutu Bira
Satın Alır mıydınız?

Markete Gitmişken
1000 Kutu Bira
Satın Alır mıydınız?

Nüfusun özellikle büyük şehirlerde hızla artması, tüm ekonomik dalgalanmalara rağmen gıda sektörüne rant sağlıyor. Tek etken nüfusun artması da değil; giderek daha hızlı bir şekilde tüketim topumu haline geliyoruz. Hep daha fazla, daha büyük, daha sık satın almaya meyilliyiz. İhtiyacımız olsun ya da olmasın bir şeyin fiyatı normalden daha uygun ise zaten bizi hiçbir şey durduramıyor.

Tüketim toplumu olgusunun tarihçesine kısa bir bakış atacak olursak her şeyin sanayi devrimi sonrasında ortaya çıktığını görürüz. Sanayi devrimi ile birlikte üretim o kadar basit bir hale geldi ve o kadar arttı ki binlerce yıldır ekonominin merkezi olan üretim kavramı önemini yitirerek yerini pazarlamanın hakimiyetine bıraktı. Pazarlama ve ona destek veren diğer disiplinler sağ olsunlar insan yüzlerce yıl içinde büyük bir değişim geçirdi. Öyle ki ihtiyacımız olmadığı halde ihtiyacımız olduğuna ikna ediliyoruz, hayasızca satın alıyoruz, sonra da sahip olduklarımızla kendimizi tatmin ediyoruz. Bu sembolik tatmin de negatif hislerimizin yok olmasına yardım ediyor ve tüketme ihtiyacı bir döngü haline geliyor. Tükettiğimiz markaların bize sattıkları sözde imajlarla kendimize birer kimlik yaratıyoruz. Biraz felsefi bir yaklaşımda bulunacak olursak, en önce kendimizi tüketiyoruz.

Çok Al Az Öde mi? Yoksa Çok Al Çok Tüket mi?

Tüketim toplumu kavramına da değindiğimize göre reel sektöre dönelim. Hepimiz satın aldığımız ürünlerin fiyatında bir indirim olduğunda bundan etkileniriz. Son birkaç aydır A101 zincir marketlerinin getirdiği Çok Al Az Öde kampanyasına yoğun bir ilgi var. Nasıl olsa alacağım, bari daha ucuza alayım düşünce tarzıyla hareket ediyoruz ve görünüşte mantıklı bir iş yapıyoruz. Çoğumuzun farkında olmadığı şey ise ne kadar fazla alırsak o kadar fazla tüketme eğilimine girdiğimiz…

Normal şartlarda 1 litre süt tüketecek iken ister istemez aynı sürede 2 paket tüketmeye başlıyor insan… Deneyin, görün…

Çok Al Az Öde örnek olarak gösterebileceğimiz diğer haberimiz ise Finlandiya’dan! Nokian Panimo, isimli içecek firması, yeni bir pazarlama stratejisi ortaya koyarak tam 1000 kutu biradan oluşan dev bir paket yapmış. Evet doğru duydunuz tam 1000 kutu biradan söz ediyoruz.

1000 biranın fiyatı 2150 Euro. Yani ortalama bir bira 2,15 Euro’ya denk geliyor. 1000 yerine tekli almak istersek 2,5 Euro * 1000 = 2500 Euro harcamamız gerekecekti.

Kim gidip 1000 kutu bira alır ki diye düşünmeyin. Finlandiyalılar kampanyaya epey ilgi göstermişe benziyor.  Sonuç olarak insanlar kendini 350 Euro kar etmiş olarak görüyor. Ancak farklı bir pencereden düşünülecek olursa, evine 1000 tane bira zulalayan bir insan normalde içtiğinden muhtemelen daha fazla sayıda bira içecektir.

Bizimle aynı şekilde düşünüyor musunuz bilemeyiz ancak çok al az öde söylemine kanıp da çok alan çok tüketen olmamaya çalışın :)

Etiketler:

  • girişimcilik
  • kampanya
  • pazarlama
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!